Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme nivel/consum benzina
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Kun95299
Salut
Am o problema micuta de tot:
Am facut plinul la fabiuta. Am bagat in el pana n-a mai intrat. Pe bord arata frumos ca e plin. Am facut 260 km iar acuma pe bord vad ca mai am 1/4 plinul, adica aproximativ 11-12 l de benzina...daca ma iau dupa bord atunci am facut 260 km cu vreo 33-35 l benzina (si atunci iese consum de 13l/100km ceea ce e extrem de mult tinand cont de faptul ca am circulat mai mult in afara orasului, cu viteze intre 80-110 si fara acceleratii etc.).
Computerul de bord i-mi arata consum de 8 l/100km. Asta inseamna 2.6 * 8 litri -> 20.8 litri la cele 260 km facuti. Am resetat computerul de bord cand am inceput testul, asa ca cei 8.0 litri ar trebui sa fie ce s-a calculat pe parcursul ultimelor 260 km.
Unde e diferenta de 13-15 litri de benzina?
Acuma i-mi vin in minte cateva chestii:
1. indicatorul de pe bord ii varza
2. senzorul sau pluta sau ce-o fi in rezervor ii varza
3. computeru de bord minte de ingeata apele.
M-as duce cu masina pana raman fara benzina ca sa vad cati km fac cu plinul rezervor, dar am auzit ca nu e prea bine daca raman fara beznina, ca intra aerul blablabla, catalizatorul blablabla si asa mai departe.
A-si mai adauga faptul ca acuma aproximativ 1000km am schimbat filtru benzina/filtru aer si cam de atunci mi s-a parut ca consumul ce i-mi apare pe calc. de bord nu e aceeasi cu ce bag in rezervor/ ceea ce i-mi arata indicatorul de pe bord.
Ma uit tot timpul in garaj sa vad daca gasesc urme de benzina/ulei motor/ulei frana ca sa depistez imediat daca am vreo problema, dar pana acum n-am gasit nimic.
DORU
Posibil ca sonda din rezervor sa se fi defectat !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.