Help - Search - Members - Calendar
Full Version: climatronic defect sau dereglat
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
laur71
Instalatia de climatizare nu mai face frig suficient.
Daca il reglez pe 22 face la fel de frig ca si la 18 grade.Indicatorul de temperatura de pe climatronic arata la fel ca si cel din bord, ieri la prinz arata 28 grade si totusi reglat pe 22 grade era destul de cald in masina.Nu se pune problema de timp de realizare a temperaturii ca am mers continuu mai mult de 3 ore si in modul auto ventilatorul mergea la turatie maxima fara sa scada in timp.
Inainte de acest defect se vedea clar diferenta de temperatura daca il reglai mai jos de 22 grade acum la minim sau oricum nu este diferenta, este ceva mai binisor decit cu el oprit.Daca era mai cald afara era mai grav...
Radu97668
vezi sa nu fie selectat modul economic. daca totusi este pus pe Auto, ar f bine sa te duci la o verificare.
Cipp
Ar putea sa fie oare si de la filtrul de polen? Daca e imbacsit poate scadea cantitatea de aer introdusa in habitaclu!
Alex79127
Mergi la un service sa i-ti completeze freonul din instalatia de climatizare, am patit-o si eu tot primavara.
ionut83652
freonul trebuie schimbat la 2-3 ani acu se foloseste freon ecologic (g 13 sau cam asa ceva) care in timp isi pierde din proprietati mai trebuie schimbat din cand in cand!sau nu ai suficient freon esti la limita functionari compresoerului si iar nu mai face destul frig!
laur71
Masina are doar 9 luni si clima mergea foarte bine acum o saptamina. Trebuie sa ajung la Brady pt revizie, ma intreb daca le voi spune inainte ce probleme am, de reparat climatronicul si directia ca trage dreapta, se vor repara oare pe garantie?
Daca a pierdut agentul de racire (freonul) pe unde ar fi putut sa se piarda si de ce asa repede ca doar nu a fost prea mult folosit.
Ar trebui sa se vada pe unde pierde? pt ca simbata mai racea ceva , dar astazi s-a vazut ca deja raceste si mai putin, i-si da duhul saracul de timpuriu...
Este enervant la o masina noua sa ramina fara clima si sa traga directia...
Problema cu directia a aparut dupa ce am schimbat rotile de iarna cu jenti aliaj noi.
DORU
Jantele aliaj sunt centrate? Ai echilibrat corect rotile?
laur71
Doru jantele sint noi si in pretul lor a intrat si echilibratul, si l-au facut sigur insa nu stiu ce inseamna sa fie centrate...
DORU
Climatronic: o posibila cauza poate fi filtrul de praf/polen si cel de aer.

Directie care trage: daca jantele sunt noi si rotile echilibrate BINE, atunci nu sunt probleme ca jantele sa aiba bataie. Totusi, daca nu ai luat nici o groapa, motivul pt care masina nu merge drept e ciudat. Geometria ai facut-o recent ?
laur71
De doua zile merge clima fara sa-i fac nimic.Culmea merge la fel ca inainte adica multumitor. Ce-i drept nu am avut ocazia sa merg la drum lung, numai trasee scurte in oras, si nici pe temperaturi mari pt ca de dimineata pina la ora 17 sint la serviciu.
Sper sa fi fost ceva trecator, sau sa fi fost din cauza ca simbata masina a stat foarte mult in soare si luni la fel.
Este posibil sa se deregleze senzorul de temperatura, daca masina sta mult timp in soare?
Vreau sa fac ungiul de fuga la revizie.
Doru masina a luat doua gropi ambele pe partea dreapta, una foarte dur cu anvelopele de vara dar cu jantele de tabla dupa care s-a si indoit janta din fata, si alta cu aceleasi jenti dar cu anvelopele de iarna.
In timp a inceput sa se auda ceva zgomot in fata dreapta, cred ca e vorba de o bucsa ceva, se aude cind dau cu spatele in momentul in care frinez si apoi la deplasarea in fata se aude din nou la frina , ca si cum ar fi ceva care se misca in fata si in spate cind pun frina, mai ales cind parchez.Zgomotul a inceput sa fie mai bine simtit in ultima vreme.
E posibil ca uzura bucsei respective sa fie o cauza la trasul directiei in dreapta?
Probabil ca nici jantele noi din aliaj nu au fost foarte bine echilibrate dar oricum astept sa fac unghiul de fuga dupa care mai vad ce se mai intimpla...
DORU
QUOTE(laur71)
Este posibil sa se deregleze senzorul de temperatura, daca masina sta mult timp in soare? >> Putin probabil !

E posibil ca uzura bucsei respective sa fie o cauza la trasul directiei in dreapta? >> DA !!

Probabil ca nici jantele noi din aliaj nu au fost foarte bine echilibrate dar oricum astept sa fac unghiul de fuga dupa care mai vad ce se mai intimpla...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.