Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cat de usor se modifica kilometrajul??
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
szabo102121
Sunt in cautare de o masina SH, si sunt curios, treaba asta cu km nereali este practicata foarte des? Cat de usor se modifica kilometrajul/cartea de service?
Exista sanse mari sau putine de a detecta bubele la o diagnoza la un service?
Intreb asta deoarece am gasit destule masini foarte bine dotate, la pret destul de mic avand in vedere rulajul cu care sunt prezentate. Ba mai mult, unii se mai lauda ca sunt si unicii proprietari.
O fi km adevarati si masina ascunde alte bube?
Care ar fi pretul corect de exemplu pentru un Seat Leon 1.9 TDI din 2002? Pentru ca eu am gasit unul cu rulaj de aproape 80 k km, aproape full options, la putin peste 8500 euro. Unic proprietar.
Mi se pare suspect pretul, zic eu ca e mic pentru masina asta. Sau sunt eu pacalit de persoane care cer preturi prea mari pe masini cu rulaj mult mai mare?
air_wolf
pai si cit sa diau pe o masina din 2002???? eu zic ca e corect pretul.
altfel da, treaba e practicata des. in general eu ma feream de masinile care avea putin peste sau sub nr. de km care anuntau schimbarea de distributie, pentru ca nimeni nu vrea sa schimbe asta pe banii lui. de asta dau si eu fiatul la 130.000, trebuie facut distributia, schimbate bujiile, frinele, toate filtrele, revizat AC-ul, eventual uitat la amortizoare. adica inca vreo 1000EUR.
deci la tine ar fi 8500+1000=9500eur pret corect, asta in cazul in care nu e schimbata distributia. in general masina nu are nr de km fix in cap 80.000, are +-macar cite sute, spre 1000.
unic proprietar in RO biggrin.gif adica masina e adusa din afara si el e unicul in romania. unic proprietar ar insemna ca masina e luata din romania si doar el a fost proprietarul ei.
Emanoel Adrian-2
Pai sa incepem cu inceputul,cam tot ce e in targ sau piata de S/H cu preturi mult sub pretul Germaniei sunt ori accidentate si reparate ori cu foarte multi km.
Sunt cateva repere care sar intotdeauna in ochiul unui cunoscator,astfel aspectul invelisului volanului,ca e piele sau plastic totdeauna cand pielea sau plasticul luceste masina are peste 200.000 km la bord orice ar zice proprietarul si orice acte ar prezenta.Lista continua cu centurile de siguranta,tapiteria de piele sau stofa,starea sinelor scaunelor din fata,butoanele bord,la exterior sunt foarte multe repere ce ar putea da indicii despre km. reali ai masinii.Conditia motorului,punctele de rugina,starea conductelor de cauciuc si gradul de coroziune a conductelor metalice pot da iarasi indicii despre rulajul unui autoturism.
Cat despre dat km.inapoi am inteles ca e o adevarata industrie,oricum cu putina atentie pot fi detectate cu usurinta discrepante intre ce se pretinde si starea reala a autoturismului!.
szabo102121
Am mai sapat un pic anunturile si forumurile si se pare ca acesta ar fi un pret corect pentru acest model, pentru ca nu e marca foarte populara si cererea nu e foarte mare. In rest, de performante, fiabilitate, numai de bine.
Vanzatorul spune ca distributia a fost schimbata la 60 k km.
Din cate am dedus eu pana acuma, trebuie sa urmaresc mai ales ca masina sa fie la primul proprietar, si daca se poate cu service la reprezentanta. Banuiesc ca astfel se pot afla mai multe despre istoria masinii prin verificarea seriei la reprezentanta (banuiesc ca este vorba de VIN)
Mai spunea cineva sa verific completarea cartii de service. Daca e completata cu acelasi scris si cu acelasi pix e mai probabil sa fie o facatura...
Era undeva, cred ca chiar pe masini.ro un articol cu ce trebuie verificat la cumpararea unei masini SH, dar nu mai dau de acel articol.
Jeff
szabo, cauta-ma si te ajut daca pot - facem o diagnoza la masina respectiva, exista sanse sa putem afla kilometrajul real (imi iese cam la 50% din masinile verificate). Banuiesc ca masina e in TM.
descult
Km se dau inapoi fara stres ,eu stiu pe cineva care se ocupa cu asa ceva ...5 min max dureaza la un mercedes --dau merc exemplu pt ca am fost de fata -nu stiu la alte marci dar individul pretinde ca poate scrie orice valoare ---poti doar verifica cat a inregistrat ultimul ITP dar daca se repeta procedura inainte de fiece verificare periodica nu ai nici o sansa sa afli km reali !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.