Help - Search - Members - Calendar
Full Version: OBK 3.0 AT MY06 primele impresii
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Legacy/Outback
Robert101524
Urbane deocamdata ...

Cutie automata - excelent - confortabil - chiar daca am ales ca la semafor sa trec pe N (nu trebuie sa apas pe ambreiaj) - e corect oare?
Cel mai mult imi place cum merge catinel catinel odata ce ridici piciorul de pe frina

Silentios - in regim urban de abia am apucat sa aud motorul desi imi doream asta - in mod Sport il mai aud din cind in cind pt ca schimba "mai sus" dar pentru ca de obicei trec pe N la semafor - din S necesita o miscare in plus - asa ca las "Sport" pe sosea. Confortabila pe macadam, piatra cubica sper ca nu f mult in detrimentul tinutei de drum

Trapa - dupa 10 ma bate soarele in cap, dupa 70 zgomotul e deranjant

Spatii depozitare - sunt dezamagit: DVD de la navi ocupa ceva loc in torpedou - max 4 cutii CD una peste alta 3 stive si ceva loc pt maual si cartea de service. In spate am cumparat o naveta de la brico sa pun a cirpa , trusa sanitara, ulei de completat si triunghiul e tot pe din afara

Maneta cruise control - atinge piciorul daca e pe frina si virez dreapta - mai studiez la pozitia de condus (am 190)
Sunt un bou: la revizie i-am rugat la receptie sa verifice stropitoarea de parbriz pt ca nu merge - bineinteles ca mergea - dar nu tragi de maneta ci apesi pe capatul ei. - (evident semnele de pe maneta sunt clare - Citisem manualul pe sarite - acum o iau metodic)

Scrie acolo sa verific toate lichidele inainte de fiecare deplasare - insemana oare ca daca masina ramine fara ulei dintr-un motiv oarecare si se strica motorul - e vina mea pt ca nu am verificat si respectat conditiile de exploatare - deci motorul nu e acoperit de garantie - eventual busonul de la baie?

Consum 350km prin buc (un drum la snagov) 13.8l% (computer)

Spatamina viitoare drum la Cluj si apoi Padis - am sa revin cu impresii
G e o r g e
felicitari si sa o stapanesti sanatos ! baga si niste poze cu ea
Ioan103584
S-o stapinesti sanatos si sa nu te plingi de consum! smile.gif

O intrebare de 10 puncte: iti merge navigatia?
adi50470
[quote="Robert101524"]Urbane deocamdata ...

Cutie automata - excelent - confortabil - chiar daca am ales ca la semafor sa trec pe N (nu trebuie sa apas pe ambreiaj) - e corect oare?



din cate stiu eu , am un civic cu cutie automata , nu e chiar bine sa treci in N la semafoare sau la stationari ... nu as putea sa-ti spun de ce , nu ma pricep ... asa mi sa spus si mie asa iti spun si eu ... poate cineva mai priceput poate sa te lamureasca .
Lucian55
QUOTE(Ioan103584)
O intrebare de 10 puncte: iti merge navigatia?


Din cate stiu eu navigatia la Subaru nu merge in Romania
sau gresesc ? beer.gif
Ioan103584
Hmm, din cite stiu eu nici o navigatie built-in nu merge in Romania si e cvasi imposibil s-o faci sa mearga... E cazul navigatiei de la VAG de asemenea...

Da' poate ne zice Robert.
G e o r g e
sa avem pardon din februarie exista navigatie built in care are harta romaniei !

se afla pe mercedes benz S KLASSE biggrin.gif
Ioan103584
S Klasse si Boeing-urile noi biggrin.gif
Robert101524
QUOTE(adi50470)
... am un civic cu cutie automata , nu e chiar bine sa treci in N la semafoare sau la stationari....


Parca Civic are cutie CVT - ea functioneaza pe principii deferite de cele ale cutiei automate "conventionale" - adica variatia raportului de transmisie la CVT e continua. Am vrut doar sa spun ca e o diferenta - nu am inca raspuns pt trecutul in N la semafor. Cred ca ar trebui sa intreb pe un american - f1natic?

- Nu merege Navi in RO sad.gif dar daca scara hartii e destul de mare pot sa vad cum ma situez fata de Austria de ex smile.gif - foarte util blink.gif
20krpm
QUOTE(Robert101524)
Cel mai mult imi place cum merge catinel catinel odata ce ridici piciorul de pe frina

tine minte asta atunci cind vrei sa iesi cu ea din zapada. o pui in R sau in D, si iei piciorul de pe frina, fara nici un fel de acceleratie.
QUOTE(Robert101524)
Cutie automata - excelent - confortabil - chiar daca am ales ca la semafor sa trec pe N (nu trebuie sa apas pe ambreiaj) - e corect oare?

incorect nu e, dar de ce vrei sa faci asta?...

intrebare pentru toti: de ce va luati navigatie pe masini, daca stiti ca nu merge in ro?... :angel:
Robert101524
QUOTE(20krpm)
incorect nu e, dar de ce vrei sa faci asta?...

intrebare pentru toti: de ce va luati navigatie pe masini, daca stiti ca nu merge in ro?... :angel:


- Cred ca pentru ca mi-e teama ca uit ca trebuie sa stau cu piciorul pe frina si ma bag in nevinovatu' din fata mea - nu stiu ce sa zic - cred ca trebuie sa ma obisnuiesc cu cutia automata - dar sunt foarte atent la sfaturile pe care le primesc - inainte sa-mi creez reflexe gresite

toti - nu citeste forumul smile.gif

eu n-am avut de ales - se da la pachet - poate in viitor (am de gind sa tin masina vre-o 2 -3 ani) apare si RO. Pina atunci am aflat ca pot conecta o camera de marsarier cum ai tu la tribeca - am vb cu dealeru si a spus ca vb cu nush cine care face instalari de carkituri - si daca o instaleaza ei garantia e ok
adi50470
[quote="Robert101524"][quote=adi50470] ... am un civic cu cutie automata , nu e chiar bine sa treci in N la semafoare sau la stationari....[/quote]

Parca Civic are cutie CVT - ea functioneaza pe principii deferite de cele ale cutiei automate "conventionale" - adica variatia raportului de transmisie la CVT e continua.




nu am CVT , mi-ar fii placut ... CVT este pe motorul de 1,6 ... civic generatia a 6-a .
Robert101524
Asadar am fost si la "drum lung" pina la Cluj.

Mi-a placut suspensia, insonorizarea, depasirile si cruise control (l-am folosit si in localitati 60- 65 sau 75 pe DN1 ca si "anti radar" pentru ca nu am unul)

Am si forjat-o un pic in Sportshift -pentru ca am vrut sa ajung "primul" :1: :
Pe Piriul Rece I si II iar pe Feleac si prin Padurea Bogatii II si III

N-am mai ajuns in Padis pina la urma asa ca am luat-o putin "off road" prin Faget si se descurca excelent (era uscat) - sa vad prin noroaie / zapada altadata

Consumul a fost cca 10.2 % cu doi adulti 2 copii si ceva bagaje viteza medie relativ mica de 73km/h. Consumul urban sa stabilizat pe la 14.2%

Neplaceri: un nespalat mi-a cerut bani in parcare in Sighisoara si nu i-am dat - rezultat: un cauciuc gaurit in 3 locuri :bandit:

Altele:
la 120km/h la 2500rpm in V; farurile (incandescenta) "vad" mult mai bine decit la Octavia 1. Gura de ventilatie central stinga este cam aproape de volan si daca ti mina dreapta la "ora 2" sufla AC pe mina (nu se poate inchide sad.gif)

Am fost la un delaer Subaru in Frankfurt/M sa-mi cumpar un breloc si sa vad ce preturi sunt pe acolo - masinile sunt cu circa 5% mai scumpe decit in RO. O janta pe 17 asa cum este pe MY07 (la 3.0) este 250eur - 10% discount daca iau 4. DVD de NAVI versiunea noua (fara RO) este 370eur
G e o r g e
erai cumva asta seara pe la 8 la semaforul de la agip de la podul baneasa ?
Mihai63349
Mie mi-a placut aia cu stropitorul de parbriz; la fel am patit si eu.... E drept ca n-am ajuns sa ma duc cu scandalul la service. biggrin.gif
Si pe mine ma inerveaza gurile de ventilatie frontale, ca nu se pot inchide. Acolo am locul de telefon mobil si nu stiam de ce se descarca asa repede; dupa doua-trei ore era ca gheata,,,
Robert101524
QUOTE(G e o r g e)
erai cumva asta seara pe la 8 la semaforul de la agip de la podul baneasa ?


De pe 14 sunt la vre-o 8000km de podul din baneasa
Sper ca masina e acasa in in parcare smile.gif
G e o r g e
ups biggrin.gif
suby
QUOTE(Mihai63349)
Mie mi-a placut aia cu stropitorul de parbriz; la fel am patit si eu.... E drept ca n-am ajuns sa ma duc cu scandalul la service. biggrin.gif
Si pe mine ma inerveaza gurile de ventilatie frontale, ca nu se pot inchide. Acolo am locul de telefon mobil si nu stiam de ce se descarca asa repede; dupa doua-trei ore era ca gheata,,,


Ba, se pot inchide din selectia modului A/C :angel:
suby
Vorbind de A/C, la categoria sfaturi ultile( daca e cineva care nu stie), geamurile aburite se dezaburesc imediat pe A/C ON inchizand circuitul aerului( umezeala din aer condenseaza pe tevile reci, daca nu inchizi, aduci umezeala proaspata de afara- valabil cand ploua mult)
radu67277
QUOTE(Traian113575)
.....................................
...................................

Ba, se pot inchide din selectia modului A/C :angel:


Te inseli ! Din selectia de care vorbesti se inchid si lateralele, NU numai centralul !
suby
Evident. Se plangea ca i-a inghetat mana. Nici la mine nu cred ca se inchide complet manual ala lateral, dar se poate deflecta spre geam.
Robert101524
Iaca am facut si un drum mai lung - pina in Grecia de peste 800km intr-o zi.
O placere pentru toti (3 adulti si 2 copii + bagaje cit incape). Scaune confortabile, liniste. Sarcina suplimentara nu se prea simte. Sa intimplat sa rulez minute in sir cu 180 si pasagerii nu "s-au sesizat" lucru practic imposibil in Skoda.
M-am "jucat" si in mod secvential pe zone deluroase sau depasiri succesive si m-am prins de o "chichita". Anume: eram oarecum nemultumit de promptitudinea cu care se efectua schimbarea in jos de la actionarea levierului... mi -am dat seama ca asta se datora reflexului meu de a ezita/ ridica piciorul de pe aceleratie atunci cind miscam levierul iar acest fapt pune computerul pe ginduri: "uite si la bou' asta vrea sa schimbe in jos da el lasa gazul - tre' sa ma ocup eu sa optimizez turatia motorului inainte sa schimb in jos" Asa ca m-am dezvatat - si cind e de accelerat pedala merge doar in jos concomitent cu actionarea levierului. La schimbarea in sus nu sint probleme - la 7000rpm schimba ea oricum chiar si in mod secvential nu te lasa sa o "strici"
Pentru cei interesati consumul a fost 10 (Duminica) la dus si 11 la intros (mult mai aglomerat inr-o Miercuri si mai cald - AC ul a mers mai mult cred eu)
Altele:
- Spalat interior si ext in Grecia 10 eur
- Am mai apucat sa citesc prin manual si zice ca la faza lunga trebuie bec HB3 parca - gasesc asa ceva? am de ales intre diversi producatori? - sau sunt la mina SMTului?
- Mi se pare ca farurile bat usor mai jos decit mi-ar place mie chiar daca sunt reglate max sus - aveti si voi aceasi impresie?
-Am pus gume Bridgestone Turanza 215/55/R17 si mi se par f bune (sa vedem cit o sa tina) - am platit 2400ron pe 4 inclusiv montat
- La verificarea uleiurilor inainte de plecare am constatat ca toate (motor, cutie, diferential) erau peste nivelul max - ma gindesc ca nu e chiar ok - niste ingineri in japonia si-au batut capul cand au stabilit semnele alea pe joje - ce credeti?
Neplaceri:
Baza de date de la Navi NU acopera Grecia - cea ce mi se pare o porcarie aving in vedere ca SMT sunt greci. Am sa trec pe acolo sa le fac scandal :bash:
Cu toate astea mi-a folosit de doua ori sa-mi dau seama ca sunt pe drumul gresit destul de repede uitindu-ma la orientarea masinii fata de nord si comparind cu directia drumului pe care trebuia sa ma aflu pe harta de hirtie
Watcher
HB3 este un standard. Philips de exemplu produce becuri HB3 in doua game: BlueVision si Premium, OSRAM produce HB3 in gamele Standard si Cool Blue.
Deci poti sa ti le iei de unde vrei si sa ti le monteze la service sau sa ti le montezi singur (depinde cat de usoara e operatia data fiind asezarea farurilor, cablurilor, etc)
G e o r g e
felicitari ... biggrin.gif o masina excelenta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.