Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Numere noi cu sigla UE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
mihai83654
Am fost la mare de 1 mai si am vazut o "droaie" de masini cu numere ce poarta insemnele UE in locul steagului Romaniei. Pe de alta parte am prieteni care si-au inmatriculat de curand masinile si au numere normale. In Bucuresti am vazut ca unele au puse stickere peste sigla RO. Este legal? Cand intra in vigoare schimbarea numerelor, pt ca stiu ca urmeaza sa intre dar nu este obligatorie.
Mariustom
Nu, nu este legal. Atâta timp cât nu este ștanțat ci doar acțibild aplicat, nu este legal. A fost și un reportaj în acest sens la una din televiziuni.
mihai83654
si ce zicea in reportaj? spunea cand incep sa se schimbe numerele?
Mariustom
E prea mult ce ceri biggrin.gif

Dar, uite aici ceva: http://www.curentul.ro/curentul.php?numar=...mp;subart=53264
Baby Blues
Exista un STAS 13078/92 care arata exact modelele de numere legale in Romania.
Cineva intrebase mai demult pe un alt topic,i daca exista si altfel de modele de placute de numere decat cele comune pe care le stim noi. Da am vazut eu ca exista si is vreo 4 daca nu ma insel : 3 pt masini si 1 pt motociclete( sper sa nu ma insel). arigato.gif
::::AL3X::::
am inteles ca peste o luna se va introduce tipul nou de numar
DRAGOS
QUOTE(Mariustom)
Nu, nu este legal. Atâta timp cât nu este ștanțat ci doar acțibild aplicat, nu este legal. A fost și un reportaj în acest sens la una din televiziuni.

Eu mi-am pus la a mea actibild luat de la sediul ACR care cica sunt aprobate.Este chiar si reflectorizant. Si culmea in aceazi zi ne-a oprit politia pt un control, si n-a zis nimic de stiker. biggrin.gif
mihai83654
unde e sediul acr-ului?
DRAGOS
Eu stau In Ploiesti. La noi este vizazvi de liceul Energetic daca stii.
viorel97276
Acele numere cu insemnul UE in loc de steagul romanie chiar exista si sunt legale.Personal m-am uitat la o masina care avea un astfel de numar si nu era nimic aplicat era facut de cei care le fabrica.Am vazut si numere rosii cu steagul UE.Eu mi-am luat numere in aprilie dar n-am avut parte de asa ceva oricum mi-ar fi placut.Poate procedeul pentru obtinere unui astfel de numar este unul preferential.Poate stie cineva mai multe.
Mariustom
Da, dacă însemnul UE e ștanțat de firma care produce numerele, atunci e legal. Și, acest lucru se întâmplă cam de la sfârșitul lunii mai.
Și, nu știu să fie preferențial. Dar, mai știi ? blush.gif
DRAGOS
numerele cu EU se dau deja de la rar. Am vazut personal in Ploiesti cel putin 20 de masini noi cu numar EU.
Rares29194
Daca e off-topic, puteti sa il mutati :angel:

E amuzant cat de repede o sa vrea unii romani sa uite de steagul lor si sa il adopte pe cel al UE, inclusiv pe numerele de inmatriculare. Nici pana azi nu am vazut prea multi romani mandri de tricolor (iar cei care afisau asa ceva erau uneori categorisiti ca de-ai lui Funar) insa de acum incolo parca vad ca va fi o goana dupa arborarea steagului UE. Si numerele de inmatriculare sunt un bun motiv pentru asta.

Oare de ce unii romani se rusineaza de steagul tricolor? Poate datorita altor romani care au "lucrat" in UE si ne-au creat un anume "brand"?

Eu ma declar un fericit posesor de nr de inmatriculare cu steag tricolor si il voi purta asa prin Europa band.gif
Baby Blues
QUOTE(Rares29194)
Daca e off-topic, puteti sa il mutati :angel:

...Eu ma declar un fericit posesor de nr de inmatriculare cu steag tricolor si il voi purta asa prin Europa band.gif

Eu nu! biggrin.gif
HalbaSus
Chiar azi discutam cu 2 prieteni care vor sa-si schimbe numerele de inamtriculare cu unele noi cu sigla UE... a inebunit lupu... ce naiba... sigla cu UE nu iti adauga nici un cal putere... singurul avantaj posibil pe care il vad e ca "in afara" lumea te mai poate confunda cu localnicii de la distanta si eventualii politisti pus pe vanat turisti nu te vor repera asa usor.
Baby Blues
QUOTE(HalbaSus)
... singurul avantaj posibil pe care il vad e ca "in afara" lumea te mai poate confunda cu localnicii de la distanta si eventualii politisti pus pe vanat turisti nu te vor repera asa usor.

pai nu cred ca de aceia isi iau unii numere cu UE. Eu nu m-am luat dar nu plec la vara in Italia, adica acum, pana nu imi lipesc un abtibild cu sigla UE. Am zis!
sorin200693010
Saptamana trecuta mi-am ridicat si eu numerele provizorii(rosii) la masina, si sunt cu sigla U.E.Numerele definitive se elibereaza parca din 16.05.2007.
Da, avantajul cu aceste numere este cand iesi afara din tara, in alt stat comunitar si te percep aia ca si pe unul de-al lor, ma rog, atat cat pot.
Din pacate ,brandul de Romania nu este vazut prea bine afara.Si sunt 1001 de motive foarte intemeiate pentru asta.
Baby Blues
QUOTE(sorin200693010)
...
Din pacate ,brandul de Romania nu este vazut prea bine afara.Si sunt 1001 de motive foarte intemeiate pentru asta.

Exista brandul Romania?
Eu cred ca nu. Numerele cu stanta UE au si steagul Romaniei pe langa sau nu?
Sorin71828
Placutele cu numerele de inmatriculare cu sigla UE difera de actualele numere.
La prima vedere nu se vede diferenta, dar pentru cine stie sau daca nu stie dar se uita atent va observa in baza numarului pe toata lungimea lui ( sub scris ) o linie ondulata reflectorizanta ( gen firul de la bacnote ) care subliniaza numarul. Este noul element de siguranta introdus de politie si care face diferenta intre actualele si noile numere cu sigla UE.
Asa ca daca un politist vrea sa te arda o face fara sa dea gres.
Alex-F1
Da....confirm si io.....acum 2 zile am inmatriculat masina si am primit numere de astea noi (adica tablele confectionate din nou, ca numarul e acelasi dintotdeauna al meu preferential) si au sigla UE in locul drapelului Romaniei!!! Mie-mi place mai mult asa, arata mai....european!!! :brave: Sorin are dreptate cu acea linie ondulata de sub text....e misto ideea cu acest element de siguranta....de fapt sunt 2 linii ondulate (sinusoide), in antifaza (cand una e in jos, cealalta e in sus)....si nu se vad decat din anumite unghiuri! Si pe toata tabla mai sunt niste patratele mici in care e scris "RO", tot ca element de siguranta....cred ca erau si pe vechile numere, dar pe astea noi sunt mai multe astfel de patratele....cel putin vreo 10!!!! blink.gif
mike.omega
Ieri m-am facut si eu cu numere noi la masina, sunt cu stelutele lu UE, pentru mine e tot aia smile.gif
Eu vroiam numere definitive, atat biggrin.gif
cod
Si eu am primit numere noi (cu sigla UE) pe 23 mai. Am sa verific partea cu elementele de securitate.
Daniel65671
Atata am asteptat aderarea asta si ma uitam cu jind la masinile din UE, incat acum, cand pot, sa renunt asa usor?!

Asa ca am si eu o intrebare: in Bucuresti de unde se poate lua un sticker cu stelutele UE ca sa-l aplic pe numar. Iar patriotismul ramane si el la vedere, ca doar scrie RO.

Multumesc.
Daniel65671
Raspund tot eu: in targ la Vitan sau pe langa Autogara Militari. 4-5 lei setul.

Dar eu acum imi voi lua placute noi, pentru ca cea din fata s-a rupt in trei locuri in urma accidentului suferit luna asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.