Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Benzina amestecata cu motrina la Shell
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Andreea
Acum doua saptamani am avut probleme serioase cu masina. Nu ma pricep la chestii tehnice, dar era clar ca problema venea de la carburator - zdranganea, nu tinea deloc la ralenti etc. Dupa investigatiile de rigoare si tot restul, concluzia a fost ca benzina pe care am introdus-o in rezervor era amestecata cu motorina.
In ultimii doi ani singurele locuri de unde am luat benzina au fost statiile Shell. NIMIC ALTCEVA, doar Shell. Si in special cele din zona Podului Grant - la piciorul podului in Giulesti si in partea cealalta, langa Calea Grivitei.
Mi-am pus tot felul de probleme - ca am incurcat pompele - in loc de benzina am pus motorina, ca le-au incurcat baietii care mi-au pus benzina, dar in cazul asta de ce am platit benzina si nu motorina? Stiu ce am platit pentru ca am pastrat bonurile pentru decont - pe ele apare pretul pentru benzina, nu motorina.
Nu am ce face, eu le pot arata bonurile, dar ei pot pretinde ca nu am cum sa dovedesc, efectiv, ca am pus benzina numai de la Shell (si au dreptate aici), scriu pe forum in ideea ca trebuie sa afle si altii.
A, si daca are cineva idee de niste date de contact de la Shell Romania - adresa postala, electronica sau numar de fax, sa ii "porcaiesc" un pic.
krysty
pe ce te bazezi cand spui ca e vorba de motorina si nu benzina? pe presupuneri? mai bine te-ai duce cu masina in service sa nu fie cumva alta problema, care in timp s-ar putea agrava.
Andreea
Pai in service fusei, ei mi-au spus ca e motorina. Cum ziceam, nu ma pricep la chestii tehnice, deci nu ma apucam sa fac investigatii pe cont propriu.
Raspunsul la statia Shell - le-am spus-o cu titlu informativ - a fost: care era proportia? (???!!!) Sa fi fost in gluma? Nu am fost la un laborator sa deceleze motorina de benzina si nici la service nu mi-a zis nimeni. A fost destul ca mi-au zis ca nu era in regula.
Raspunsul l-am primit de la un casier, ca responsabilul nu era acolo la 7 dimineata, dar e graitor oricum.
Nefiind vreo militanta pentru drepturile consumatorilor, o las asa, ca nu mi se pare chiar asa grav, in conditiile in care voi avea o masina noua peste trei saptamani-o luna, dar mi-e sa nu patesc cu masina de 15,000 de euro surprize din astea, ca atunci nu mai e de gluma sau de trecut mai departe.
madalina
http://www.euroshell.ro
BUCURESTI SECTOR 2 BD. CAROL I, Nr. 64 021/3038644
021/3038600
021/3127828
angelicaiva@shell.com
dana.nastase@epeshell.com
Datele sunt luate din pagini aurii
Chiar daca faci reclamatie la Protectia Consumatorilor, ti-ar trebui si o mostra din respectivul carburant! nu stiu in ce masura te va ajuta ANPC ca legislatia este groaznica daca ai o alta problema decat ca ai gasit un sobolan in biscuiti, dar cred ca o discutie cu Shell Romania tot poate sa duca macar la o mai atenta supraveghere a statiilor!
Multa bafta!
iulian24970
http://forum.reno.ro/viewtopic.php?t=262

Exista propunerea de asociere in vederea apararii drepturilor posesorilor de masini care au probleme tehnice. Ce parere ai ?
madalina
apropo de probleme tehnice la masini, stie cineva unse se gasesc prevederile legale despre obligatii primariilor/administratiei strazilor etc pentru problemele provocate de gropi masinilor?
guerilla
conform unei hotarari de guvern (nu mai stiu ce numar) nu se mai despagubesc pagubele produse de gropi :rock:
Andreea
Multumesc mult pentru informatii. Am inca mostra de combustibil, am chitante, dar, cum spuneam si mai sus, ei mi-o pot servi cu mare usurinta: de unde stim noi si cum poti dovedi ca ai pus numai de la noi benzina, ca nu era petrom, omw s.a.m.d.
Nu ma intereseaza sa fiu "dreptatita" in vreun fel, dar ma deranjeaza aceeasi idee ce revine peste tot: in Romania, ne porcim, ca astia au avut comunism, inghit toate bataile de joc, las' ca ne tragem banii din prosteala lor.
Vreau sa le scriu o plangere pe fax sau prin posta, ceva, macar sa vada ca unii am avut probleme din cauza lor. Daca e o problema locala - a statiei respective - sa o cerceteze, sa vada de ce si cum.
Tot asa am inteles si eu, ca nu se mai despagubesc pagubele produse de gropi. Un prieten a vrut sa dea in judecata primaria sect 5 ("care este") pentru ca i-a intrat toata roata intr-o gura de canal (s-a strambat janta, i-a sarit vopseaua, una-alta) si i s-a spus: la loc miscarea, ca nu mai e valabil. Si oricum gura de canal descoperita nu e vina noastra, ci a tiganilor care fura capacele. De parca primaria nu e cea care trebuie sa le supravegheze si sa se asigure ca nu se intampla nimic periculos...
Ce mai e de zis, Primaria sectorului 6 sta de un an de zile cu mortul la poarta - Calea Plevnei, adica - si nu face nimic, dar NIMIC!!!
guerilla
Pai de ce nu zici ca ai mostra de combustibil mey?
poti sa ceri o mostra de combustibil de la pompele de la care ai alimentat. analiza chimica iti poate dovedi daca benzina "aditivata" pusa de tine e luata de acolo sau nu.
ca sa faci lucrul (nu cred sa iti ofere shell asa pe de-a moaca ceva care sa ii incrimineze) e suficient sa te duci sa pui in doua canistre (sticle) de la pompe din cele doua statii - le duci la masuratori si laboratorul compara cele doua analize cu mostra ta.
apoi nu iti ramane decat sa iti iei un bun avocat (se plateste la comision din despagubirea primita, deci nu trebuie sa-ti faci probleme de costuri) si ii dai in judecata.
dupa ce iei banii iti iei masina noua, alimentezi numai de la MOL sau OMV si gata.
Liviu10
Este posibil ca produsele de la Shell sa fie marcate, adica sa contina un marcator care sa poata fi identificat la un laborator de specialitate, si atunci sa se poata dovedi ca si motorina din continut este tot de Shell. Dar si atunci pot sa-ti spuna ca ai pus-o tu de la ei si nu ai pastrat bonul de la motorina...
Oricum ar fi, merita o antireclama sustinuta.
guerilla
din cate stiu este obligatorie prezenta acelui martor in carburant!!
tocmai de asta ziceam si eu sa-ti iei un avocat - vor accepta plata unor daune inainte de proce :albino: pentru ca nu le va conveni aparitia sustina in mass media a unor stiri negative, mai ales acum de cand cu aceasta campanie promo - "benzina garantata"
succes.
f1anatic
Interesant. Aici se pune 10% etanol in benzina. Si asta unde pui ca benzina este numai 93 octane. In Canada am pus de 94. Se simte diferentza. Dupa cum se simte si daca pui de la Shell fatza de Mobil.
Emanoel-Adrian
Am avertizat de cateva ori pe diferite topicuri despre combustibili de la Shell, va mai spun inca o data :principalele rezervoare de unde se aprovizioneaza statiile din Bucuresti sunt vechile rezervoare de la aerop. Otopeni care sunt ff.murdare, contaminand orice produs livrat catre statii .
Andreea !, alimenteaza de la MOL sau OMV si ai sa uiti de problema smile.gif .
Andreea
Thanks a lot pentru sugestii.
Mdea, ma tem ca e si vina mea ca alimentez de la ei: e cel mai aproape de casa si cel mai in drumul meu si comoditatea isi spune cuvantul: decat sa ajung pana la OMW-ul de pe Iuliu Maniu, mai bine in Giulesti...
Da, pentru antireclama am si scris pe forum, daca as putea si as avea timp, as pune, naibii, fluturasi in zona lor, dar mi-e ca m-ar lua cu jandarmii... smile.gif
Azi am auzit ca a mai avut cineva in zona problema asta de curand, dar nu am vorbit personal cu el si nu stiu daca era de Shell sau nu, dar e foarte probabil, ca suntem "incadrati" de 3 benzinarii Shell, asa ca nu m-ar mira. O sa incerc sa "investighez" problema.
Din pacate, mi se pare complicata faza cu teste, una-alta... Eu nu prea am timp decat seara, dupa 8 sa ma ocup de ale mele, deci mi-e mai greu sa ma duc sa colectez benzina. Poate gasesc pe cineva ai hotarat si mai cu spirit de lupta decat mine care a patit-o si ii "furnizez" si mostra mea.
Noapte buna tutror!
Off topic: stie cineva si un alt dealer VW in Bucuresti, in afara de Midocar? Aveti idee ce trebuie facut ca cei de la Porsche Romania sa raspunda la mailuri?
Thanks...
madalina
Dealeri VW in Bucuresti sunt Midocar si Porsche Romania! Dupa parerea mea, nici-unul nu exceleaza in amabilitate dupa vanzare! Si mai bine suni decatsatrimiti un mail: poate fi extrem de usor sters fara sa-l citeasca cineva!
Happy_Maker
Cei mai avizati in problema aceasta a combustibililor sunt mecanicii reprezentantelor. Eu, cand mi-am luta-o pe a mea mi-au spus foarte, foarte clar: nu alimentati de la Shell! Orice altceva dar nu Shell, sunt groaznici, mai bine Petrom! Si au avut dreptate, Andreea nu esti nici prima si nici singura persoana care are aceste probleme cu Shell.
Nu cu mult timp in urma am auzit ca Shell vrea sa vanda toate statiile din ro si ca se cauta un cumparator. Acum au impanzit cu reclame vis-a-vis de calitate toate posturile de radio...lucrurile se cam leaga, nu credeti?

Cat despre reprezentantele VW, asa este, sunt catastrofe! Cel putin Porsche, sunt sub orice critica. Stai sa vezi ce se va intampla dupa ce itzi iei masina, ce insemna "service" la ei...Am fost acolo o data avand programare pt ora 10 dimineatza si am intrat abia la 5 dupa-amiaza!
Si nu sunt singurul, din ce am vb cu alti prieteni, au avut si ei o tona de pb cu ei! Ai mare grija!
Andreea
Hmmm, in cazul asta sa nu apelez la VW, ci sa merg pe mana Opel?
Ca nici sa plec la Pitesti sau la Tg Mures sau aiurea sa imi iau masina... Asa am auzit si eu doua povesti cu Porsche Romania, ca sunt neseriosi, dar persoanele de la care veneau criticile erau, la randu-le, neserioase. Si era vorba de proprietari Skoda, desi tot o apa sunt, daca e vorba de acelasi management.
Ma intreb daca chiar e valabil faptul ca masinile lor se vand singure, ca altfel nu imi explic aceasta atitudine.
Eh, ce sa fac, dupa toate aparentele, se pare ca vom apela la Midocar, apoi nu-mi ramane decat sa ma rog si sa sper ca nu voi pati nimic. Am s-o tin in garaj, cel mai bine si ma plimb cu cheia prin oras... :blackeye:
Happy_Maker
E si asta o solutzie! Dar nu tzi-o recomand...

Am un prieten care si-a luat 2 masini de la Midocar si a fost multzumit. De aceea ei sunt si recomandarea mea.
Important este de asemenea si dicount-ul oferit la cumparare, ai grija la acest capitol - totzi dealerii pot oferi reduceri, important e sa o ceri!
V l a d
Corect, incearca sa contactezi mai multi dealeri pentru aceeasi marca si apoi confruta-i cu ofertele concurente. Negociaza fiecare pas si vei obtine importante reduceri si optionale gratis. Nu fii moale in discutiile cu ei si demonstreaza-le ca dai o groaza de bani din care ei isi pot lua un comision frumos si ca merita sa te aiba de client. tongue.gif Pana la urma cedeaza... si important nu te oprii la prima oferta... adica daca ai obtinut ceva spune ca te mai gandesti si las-i sa fiarba cateva zile... intre timp cauta ceva mai atractiv si contacteaza-i din nou!
guerilla
Avem voie sa zicem si discounturile pe care le poti obtine, functie de importator :?: tongue.gif
V l a d
eu zic sa nu spunem. Lasa pe fiecare sa negocieze cum stie mai bine... sa nu ne punem rau cu importatorii... smile.gif
Andreea
Oki, dar in afara de Porsche si Midocar nu mai am altceva in Bucuresti. Oricum maine o sa telefonez pentru oferte si aiurea prin tara, doar de chestie.
Desi daca gasesc - eu stiu, pe la Timisoara - vreo oferta sa sparga piata si ma trage ata intr-acolo? Eh, evaluam evaluam si vedem.
Am avut deja o incercare de negociere si am reusit ceva-ceva. Desi sunt foarte constienta ca ei au painea si cutitul si ce am eu impresia ca as castiga sau as "smulge" de la ei, e de fapt ceea ce mi se cuvine. Asta e: fiecare incearca sa isi traga spuza pe turta lui, desi ei sunt in avantaj.
E si parerea mea ca dau o gramada de bani, ca daca ii scriu pe hartie in lei, ajung sa imi pun intrebari asupra sensului vietii... :shock:
Btw, taaare as dori sa aud ceva secrete legate de discounturile alea... Chiar nu se poate "sopti" nimic? :oops:
krysty
nu e vorba de nici un secret , ci de planul pe luna respectiva, agentul cu care discuti, valoarea masinii, optionalele ce le adaugi. discountul ce-l poti obtine e pana in 2-3%.
guerilla
2-3% in plus fata de ce-ti ofera concurenta nu?
laugh.gif
M i h a i
QUOTE(Happy_Maker)
Cei mai avizati in problema aceasta a combustibililor sunt mecanicii reprezentantelor. Eu, cand mi-am luta-o pe a mea mi-au spus foarte, foarte clar: nu alimentati de la Shell! Orice altceva dar nu Shell, sunt groaznici, mai bine Petrom!


Si mie cei de la Fiat mi-au zis la fel, sa nu alimentez de la Shell ci de la OMV si parca Petrom. Insa eu Merg 90% cu Shell si pana acum nu am patzit nimic. Cred ca recomandarile dealerilor de masini sunt influentate de diverse parteneriate pe care le incheie cu benzinariile. Benzina e cam aceeasi peste tot si nu cred ca vreun dealer a testat toate benzinariile pe masinile proprii sa vada cu care merge bine masina si cu care nu. Cred ca necazurile care mai apar sunt intamplatoare si se pot produce la orice benzinarie mai devreme sau mai tarziu. Mai citit topicul pe tema cea mai buna bezina (sau asa ceva) sa vedeti cum fiecare recomanda altceva.
ovidiu26041
Hai sa va zic si eu despre Shell:intr-o dimineata soferul lui sefu vine cu ceva negru intr-o sticla, benzina alimentata de la Shell Barbu Vacarescu scoasa din filtrul de benzina pe care tocmai il schimbase la service .A pus benzina de la ei si masina gata,direct la service.Este vorba despre o Toyota Land Cruiser.
Happy_Maker
Saracu sefu'!
Si cand ma gandesc cat costa Land-Cruser, oh mama!

Cred ca putem gasi cel putin 2 concluzii comune:

1. Vina aparatine insalatiilor de rafinare, transport s.a.m.d.
2. Angajatilor care nu sunt supraveghatzi si care mai fac si ei un ban de buzunar....

Alte pareri?
neutro
ehe... de-ar fi doar atat.... io cre' ca vina vine de sus in jos, nu invers... o vrea spalatoru' de geam sa se imbogatzeasca, da' shi shefu' vrea, nu? asha ca mai baga putzina apa, putzina motorina in benzina... am un prieten care a bagat benzina de la agip in mashina shi in 2 zile de iarna i-a inghetzat benzina in motor... asha ca... totu' e posibil... :colors:
Cristian25162
Benzina de la Shell e cea mai proasta. Ce ma mira e ca ai avut motorina si nu apa ca de obicei... deci esti in avantaj smile.gif

Feriti-va de Shell. Am distrus de la filtre pana la injectoare si pompe de benzina cu ei.
Andreea
Era si niste apa in benzina, dar motorina era mai multa, din cate mi-au spus baietii de la service.
Ma "alimentez" acum de la OMW, dar deja sunt sceptica fata de calitatea produselor de pe piata romaneasca (fie ca e vorba de benzina sau sampon)...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.