Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Limita KM???
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Nicorec105118
Buna...sunt nou pe forum dar deja incep cu probleme...Mi-am facut cumanda pt o SKODA OCTAVIA 1.9 TDI 105CP Elegance si cateva dotari in leasing pe 3 ani...Ieri am citit pentru prima data contractul si am ramas blocat...In contract scrie ca am limita de kilometri adica 25000KM/an...am optat pentru o masina noua pentru ca umblu foarte mult si uite ce patesc...Ce se poate face???Astept raspunsurile voastre
Cipp
Alta data sa citesti bine inainte ceea ce semnezi!
Kun95299
Frate, acuma nu te poti astepta sa-ti iei o masina, sa ai garantie 2-3 ani, iar tu sa faci 700.000 km pe an. Da faliment fabrica cu asemenea clienti :stretcher:
Cum zicea si Cipp, contractu se citeste inainte, nu dupa.
Conditionari de genu asta sunt peste tot. Ex. daca i-ti iei o baterie Bosch, primesti 2 ani garantie, daca nu folosesti masina in regim taxi.
Componentele de calculator au garantie 1-2-3-4-5 ani, iar daca cauti bine de tot atunci o sa gasesti si perioada de viata a componentelor (adica cat rezista ele in ore de folosire).
Costanza86138
nu-i acelasi lucru masina cu bateria.

Si daca faci 50.000 pe an, ce? ti-o ia sau ce? Atata timp cat tu platesti luna de luna nu au ce sa-ti spuna. Sunt bucurosi daca nu te treci pragul! Ia si condu masina, nu-ti fa griji! FA 100 de km si pentru mine ca si eu am vrut sa-mi iau ceva asemantor, dar m-a trada buzunarul in final...
Cipp
Din cate vad eu, Societatea de Leasing il conditioneaza sa faca nr. asta de km pe an, nu producatorul mmasinii! Vezi ca sunt multe soc. de leasing care dau tepe mari!
Kun95299
Da, mai mult ca sigur ca societatea de leasing sa faca conditionarea. Poate se gandeste ca Nicorec face intr-un an 200.000 Km dupa care le da teapa. Adica le lasa masina in curte si nu mai plateste. Intr-un fel si societatea de leasing trebuie sa se protejeze.
grenouille
e contractul de leasing care e standard.
mie mi s-a zis de la dealer ca de fapt, nimeni nu se uita la asta... eu am mari indoieli, dar oricum - nu cred ca o sa apara mari probleme cat timp masina e in garantie. e o masina noua, totusi...
G e o r g e
totusi citeste bine ce semnezi smile.gif
Nicorec105118
Am fost azi de la agentie si mi-au spus ca limita aia de 25000 de km in cazul in care nu platesc ratele lunare atunci o sa ma taxeze cu 0.25euro/km...Inseamna ca am scapat :brave: O sa mai citesc contractul de vreo 2-3 ori ca sa fiu sigur...sa nu ma trezesc ca la sfarsit de an o sa am vreo 50000-100000 de km si dupa aia sa am ce plati :bash:.Cu ocazia asta am invatat o lectie:Sa citesc intotdeauna inainte de a semna...Multumesc pentru sfaturi....
Daniel65671
Bunicul meu, care era avocat, imi spunea ca, inainte de a semna un contract, sa citesc mai ales ce e scris cu litere mici in josul paginii sau pe dosul ei.

Bafta si atentie in viitor.
TLS-09
Intr-o tara normala un contract nu trebuie sa contina litere mici....etc, sau in dosul paginii.
G e o r g e
QUOTE(TLS-09)
Intr-o tara normala un contract nu trebuie sa contina litere mici....etc, sau in dosul paginii.


nu chiar , acolo sunt scrise pe marginea paginii
Daniel65671
QUOTE(TLS-09)
Intr-o tara normala un contract nu trebuie sa contina litere mici....etc, sau in dosul paginii.


Gandeste-te numai la chichitele avocatilor americani, care cer milioane de dolari despagubiri pentru o pereche de pantaloni pierduti la curatatorie, sa zicem, pentru ca erau, afectiv vorbind, cei mai dragi proprietarului!... :heart:
grenouille
QUOTE(TLS-09)
Intr-o tara normala un contract nu trebuie sa contina litere mici....etc, sau in dosul paginii.


ehhh... las ca nu numai in Ro se intampla chestia asta biggrin.gif
DORU
Ce-ati tabarat, mai, toti pe TLS? biggrin.gif
ionut83652
QUOTE(Nicorec105118)
Am fost azi de la agentie si mi-au spus ca limita aia de 25000 de km in cazul in care nu platesc ratele lunare atunci o sa ma taxeze cu 0.25euro/km...Inseamna ca am scapat :brave: O sa mai citesc contractul de vreo 2-3 ori ca sa fiu sigur...sa nu ma trezesc ca la sfarsit de an o sa am vreo 50000-100000 de km si dupa aia sa am ce plati :bash:.Cu ocazia asta am invatat o lectie:Sa citesc intotdeauna inainte de a semna...Multumesc pentru sfaturi....


stai linistit ca daca no platesti si vin sa tio ia nau cum sati scoata aia 2,5 sau cat era pe km sau dai bordul inapoi mergi linistit si eo am luat un sprinter in leasin(mare teapa) cu limita 50 de mii pe an iar eo in 3 ani am facut 900 mii km cu el si am dato inapoi ca mai trebuia sa platesc 2 ani dar masina era varza !si din teapa care vroiau ei sa mio dea mie siau luat si ei jumate sta si acu masiana in curtea firmei in speranat ca vor gasi vreun cumparator (sanchi 900.000 cine o mai ia) deci sio mai pot lua si firmele de leasing eu iam dat bordul la 70000 km si mo durut in cot si am luat alta !tot de la aia !
grenouille
QUOTE(DORU)
Ce-ati tabarat, mai, toti pe TLS? biggrin.gif


daca avem contracte cu chichitze si jmecherii... [si io am d'alea dar nu la masina, p'ala mi l-au bagat pe gat "semneaza-l ca altu nu vezi, asta e standardul"]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.