Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cielo vs Hunday vs second hand
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Iulian25362
Salut,

Vreau sa-mi iau o masina si nu prea stiu ce sa aleg.
Am 4000 euro.

Cu banii astia as putea sa-mi iau un second hand, nu stiu cat de bun, sau un Cielo ori Hunday Accent in leasing.

E prima mea masina (abia am luat carnetul) si ca nu ma pricep prea bine la masini, asa ca orice sfat e binevenit.

Mersi,
Stefi.
G e o r g e
mai ales daca esti incepator incearca sa te orientezi catre o masina noua. chiar daca se strica ceva la ea ai garantia si nu te doare capul .

nu te sfatuiesc nici cielo si nici hyundai. incearca sa gasesti si alte variante. problema apare ca la acesti bani nu iti vei lua o masina cu fiabilitate de mertz sau bmw sau SUBARU ( laugh.gif )

chiar daca te orientezi catre un renault sau dacia , tot este posibil sa apara probleme. la dacia iti vor aparea probleme SIGUR!!!

spune si tu ce masini iti plac , ce motorizare ai vrea , cum iti place sa conduci si mai ne dam si noi cu parerea.
Iulian25362
Eu vreau doar sa ma pot misca de ici colo, eventual intr-un concediu.

Ma intereseaza o masina care sa ajunga pana in 11 mii euro ddp, daca o iau in leasing, sau 4500 euro second.

Din cate stiu eu variante de leasing ar fi Hunday Accent, despre care am auzit numai de bune, Renault Clio sau o masina de la Daewoo (Cielo, Nubira II).

Numai bine,
Stefi.
Alex4
Daca vrei sa iti iei ceva nou in leasing nutzi lua cielo ca nu merita iatzi hyunday si la second hand un cielo ar merita la 4000 - 4500 euro isi merita toti banii. Ai variante o groaza la masinile SH. Reno clio nu prea merita, asteapta X 90 dacia , ca si io vreau so achizitionez cred ca in rate pe firma.
G e o r g e
QUOTE(Alex4)
Daca vrei sa iti iei ceva nou in leasing nutzi lua cielo ca nu merita iatzi hyunday si la second hand un cielo ar merita la 4000 - 4500 euro isi merita toti banii. ...

poti sa mai spui o data ce ai vrut aici.ca eu nu am inteles :oops: .
Alex4
Daca vrei sa iti iei ceva nou in leasing nutzi lua cielo ca nu merita banii iatzi un hyunday iar cu varianta second hand un cielo ar merita 4000 - 4500 euro chiar toti banii. Ai variante o groaza la masinile Second hand. Reno clio nu prea merita, asteapta X 90 dacia , ca si io vreau so achizitionez cred ca in rate pe firma.
Acum este bine ??
M i h a i
Eu zic hyundai pt ca am un accent si pana acum e de bine. Insa are prea putini km (2600km) ca sa pot trage o concluzie. Oricum, in service n-am auzit pe nimeni sa se planga. E o masina bine legata, se comporta bine la viteze mari, chiar daca este putin zgomotoasa (tocmai si-a luat 170 km/h smile.gif ). In linii mari, la performante seamana cu Cielo (nu ma refer la asta euro III cu care n-am mers inca).

Cat priveste fiabilitatea, Subaru n-are ce cauta langa BMW. Pentru BMW baga mana in foc 99 de oameni dintr-o 100 in timp ce de subaru 90 dintr-o suta nici nu au auzit. :joker:
G e o r g e
QUOTE(M i h a i)
...
Cat priveste fiabilitatea, Subaru n-are ce cauta langa BMW. Pentru BMW baga mana in foc 99 de oameni dintr-o 100 in timp ce de subaru 90 dintr-o suta abia daca stiu cate ceva. biggrin.gif


nu te supara dar ce are de-a face fiabilitatea cu recunoasterea pe piata a unei marci ?
M i h a i
Nu zic ca are legatura ci doar ca nu poate fi dovedita. Stiu multi ca friptura e buna, dar de porc in trei culori n-a auzit multa lume. Nu-i vina nimanui dar asa e.....daca intelegi ce vreau sa zic
G e o r g e
sef , m-ai pierdut. cum nu poate fi dovedita? :shock: pai iei statisticile din service , vezi cate masini au probleme si gata .

eu stiu ca iti place rau de tot BMW ul , dar totusi nu te lua de SUBARU tongue.gif ca este o masina buna. la banii ei bate oricum TOT . trebuie sa ne gandim ca un 330ix sau un m3 costa de 2 ori mai mult decat un WRX sau STI .
M i h a i
Pai bre nea George, una e sa faci statistica pe 10 Subaru cate sunt prin Ro si alta pe cateva mii de BMW-uri. Apoi una e sa vezi cate probleme au alea zece masini la 20-30 km si alta ar fi sa levedem la 2-3 sute de mii smile.gif

_______________________________
where ever BMW rise(s) Subaru cryes
G e o r g e
anul trecut , atunci cand a avut lansarea marca subaru in romania oficial , au fost vandute 1500 de masini in mai putin de jumatate de an.
ai dreptate nu este cunoscuta marca ,dar aste nu inseamna ca este o masina slaba din punct de vedere tehnic.
sa vedem cum o sa evolueze anul acesta. oricum am observat ca numarul masinilor SUBARU a crescut pe strazi, mai ales pentru modelul forester.

si SPP ul are foresteruri tongue.gif , bine , bine , pe langa BMW uri , asta spune ceva , nu ?
M i h a i
uite chiar nu stiam ca SPP are subaru. Stiam doar de BMW Cheeroke Vito VW......oricum, in cazul asta recunosc valoarea Subaru (dar o sa-mi treaca repede). :roll:
Alex4
Mihai are dreptate lumea nu sthie de subaru desi concureaza cu Bmw ca marca si ca masina. Lumea nu sthie nici de saab desi este o masina splendida. In romania nu sthiu daca depaseste nr sutelor subaru pe cand bmw are si bunicamiu.
G e o r g e
daca citeai postul meu de mai sus vedeai ca am spus :
1500 de unitati vandute in prima jumatate de an de la lansarea oficiala a marcii in romania .

saabul este o masina f buna , si imi aduc aminte cum vindea cineva in ziar : " vand saab 93 2.2 dti (motorizare opel vectra) ... " pacat ca la motoarele diesel saab nu se baga
Alex4
iartama daca am zis sutelor si este miilor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.