Help - Search - Members - Calendar
Full Version: procura auto
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
iasi105023
Salut, fratilor!
Am si eu o rugaminte la voi, mai ales la tine, Madalina:
Spuneti-mi care-i treaba cu procurile astea auto.
Un prieten din Italia vrea sa-mi dea o masina gratis.
E o Lancia K din '96 diesel, iar taxa ajuge cam 5000 Euro. sigur ca nu vreau sa platesc atatia bani, ca nici nu prea am de unde. am auzit ca se poate rezolva treaba printr-o procura notariala.
asa este?
Unde trebuie incheiata procura asta?
pe cat timp se poate face?
ce alte acte mai trebuie?
asigurare, carte verde, taxe de drum?
unde trebuie platita si eventual cat costa?
si ce parere aveti despre masina asta?

Astept raspuns de la voi cat de repede. Va multumesc!
catalin adrian82685
si eu sunt curios de un raspuns la intrebarea ta. sper sa ne lamureasca cineva. mai asteapta si tu si poate mai scade taxa lui Palin Copescu Motocicleanu. Si eu am platit 5200euro pentru o masina , dar mi-a zis cineva ca se putea inmatricula pe o fundatie non-profit ca sa fii scutita de taxa. treaba cu procura pe care o spui tu nu stiu cum este.
BandiT
procura o face proprietarul masinii la notar in tara respectiva(italia).
proprietarul te imputerniceste pe tine sa conduci masina pe teritoriul romaniei.(sau al italiei, sau al uniunii europene).
aceasta procura trebuie tradusa si legalizata in lb. romana tot la un notar...aici sau in italia.
procura autentificata in lb. romana o arati la garcea cand te opreste.
cu procura asta , care are termen de valabilitate( 1 an sau 2 ani etc) poti circula in romania daca masina are actele in regula(asigurare, verificare tehnica, impozit platit etc)
toate aste trebuiesc facute/platite in italia.
in romania platesti doar taxa de drum(rovigneta)
cam atat.
dar si in italia sunt destul de mari taxele aste:asigurare, impozit..
plus ca verificarea tehnica se face pe bune, nu pe spaga ca la noi.
bafta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.