Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Comision la plata cu cardul?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
MotorHead
Mai am de platit o diferenta la GTI si ieri cand l-am intrebat pe dealer daca pot plati cu cardul acesta mi-a raspuns ca nu ma sfatuieste sa fac asa ceva pentru ca voi plati un comision mare. Este posibil asa ceva? Eu din cate stiam la plata cu card-ul nu se plateste niciun comision.
eddie
Era ala de la tara,pe bune ! Sau probabil ca aveau nevoie de cash mai mult...dar nu cred.Inca sunt multi care nu stiu cu ce se mananca o plata cu cardul . :bash:
MotorHead
Tipul nu parea "de la tara", a zis chiar ca e de datoria lui sa-mi spuna ca voi plati comision, ca sa stiu la ce sa ma astept. Ciudat.
Ghita A.
Eu personal platesc cu cardul de ceva vreme, si nu conteaza ce pos au cei de la magazin (de la ce banca), NU am platit niciodata vreun comision pt plata cu cardul. Si ma verific destul de des, am si online banking acasa si inca nu am platit comisioane pt asa ceva. Singurele plati catre banca- cele de online banking si daca apelez la descoperitul de card.
Cristian57688
Eu zic ca abereaza. Pai ce daca cumperi o masina sau o gasca tot bani dai si banca nici o banca nu percepe comision la plata cu cardul (daca faci plata in Romania).
De ce nu il intrebi pe domnul bine informat cum se numeste comisionul si cat valoreaza.
Daca e pe bune cu comision te rog sa ne lamuresti si pe noi cu un mesaj ulterior.

Succes
mircea104742
si eu sunt de parere ca s-a aberat tipul.
Watcher
Vreau sa atrag atentia asupra unei probleme:
Banca percepe comision la plata cu cardul, dar il percepe comerciantului.

Exista posibilitatea ca acesta (comerciantul) sa incerce sa il transmita mai departe clientului.
Intre noi fie vorba este exagerat de mare comisionul pentru POS: standard este 2.5%, si in functie de client se poate negocia.
Eu sunt destul de maricel si nu am reusit sa cobor sub 1% la nici una din bancile cu care lucrez. Alti prieteni s-au crucit cand au auzit de 1%, ei nu reusisera sa coboare sub 1.75%.

Exista in RO situatii in care platesti cu cardul pe net si ti se atrage atentia ca vei plati comision separat: Zapp este un astfel de furnizor notabil. Chiar si institutii financiare care se califica drept "Mari Clienti Corporativi" au problema asta.

In plus, extrasul de card de la firma, pe care apar plati facute pe net demonstreaza lipsa corespondentei: 1Eur=1.3USD, iese cursul sensibil diferit fata de cel afisat pe extras EUR/USD.

Deci e de investigat mai mult.
MotorHead
Stiam ca banca percepe comisioane comerciantilor, dar nu aveam idee ca sunt atat de mari. Probabil dealer-ul imi transmite ceva din acel comision, sau poate chiar tot comisionul. O sa ma interesez.

Merci.
viorel109094
Nu se platesc comisioane pt plati la COMERCIANTI! Daca vrei sa platesti cu cardul la banca, banca nu este comerciant! Ai fi avut comision zero daca dealerul de la care ai luat masina ar fi avut POS si ai fi facut plata direct la el. [/b]
drabisan
Iar ati uitat in ce tara traim!
Aia cu comision 0 la comercianti e perfect dicutabila pentru ca nu defineste nimeni ce e ala comerciant!
Acelasi model de POS instalalat la magazin, benzinarie, agentie de turim sau banca se traduce in mintea lor in moduri diferite!
Nu am inteles niciodata si nici nu m-a lamurit nimeni de ce:
- la magazin nu am platit comision;
- la majoritatea benzinariilor nu - dar am o exceptie unde mi-a fost luat comision. Raspunsul de la banca a fost idiotizant: nu e comerciant agreat!
- la agentiile de turism (in toate cazurile in care am intrebat) se ia comision de 2%. Nu am mai intrebat la banca de ce...
- la banca emitenta a unuia din cardurile mele am intilnit o tanti care era sa lesine cind i-am spus ca platesc cu cardul lichidarea unui credit.

Daca cineva gaseste logica in evenimentele astea - toata stima!
Dar eu am ajuns la concluzia ca un IQ de 149 nu ajunge in tara asta...
Watcher
QUOTE
- la agentiile de turism (in toate cazurile in care am intrebat) se ia comision de 2%. Nu am mai intrebat la banca de ce..

Asa cum am mai spus, banca percepe un comision, IMENS dupa parerea mea. Standard este 2.5%, minim X RON pe luna.
Cu cat esti ai incasari mai mari, poti negocia scaderea comisionului.

Agentiile de turism INSA lucreaza cu MARJE FOARTE MICI, de genul 3-4%, din care trebuie sa plateasca salarii, chirii, curent si sa faca si un profit. Daca ar suporta ei 2% comisionul doar pt POS nu ar oferi deloc aceasta optiune. Daca tu ai scoate de la bancomat, ai avea un comision de Y - nu stiu la fiecare banca si scot foarte rar bani de pe card. Compari Y + riscul de a avea cashul la tine pana la agentie cu cei 2% si decizi smile.gif.

Agentiile de turism nu sunt de vina aici.

QUOTE
a banca emitenta a unuia din cardurile mele am intilnit o tanti care era sa lesine cind i-am spus ca platesc cu cardul lichidarea unui credit

Asta nu e nimic, mai grav este ca CEL MAI PROBABIL ai fost taxat ca si cum ai fi scos CASH de la ATM, nu ca si cum banca ar fi comerciant cu POS :bash:

QUOTE
Raspunsul de la banca a fost idiotizant: nu e comerciant agreat!

Persoana care ti-a dat raspunsul asta chiar e o dobitoaca. E din seria :'neonul asta nu se reflecta la fel in capota si usa / aa, e de la neon'
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.