Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cum sa intretin logan-ul?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
Marius Valentin102092
Salutare!

Ma adresez in primul rand posesorilor de Dacia Logan. Am cumparat o astfel de masina in urma cu o saptamana. Are 12.900 km rulati, motorul de 1.4, e modelul Laureate. As vrea sa ma ajutati cu cateva infomratii in ceea ce priveste intretinerea unei astfel de masini, deoarece este prima mea masina, eu sunt incepator si in ale condusului si in ale tehnicii. Asadar, in primul rand as vrea sa stiu cand ar trebui sa fac schimbul de ulei? In al doilea rand va rog sa-mi spuneti cate ceva despre celelalte lichide necesare, de racire, de servo, etc. Cand trebuie schimbate sau completate? Ma mai interesa si cum pot intretine eficient vopseaua si ce ceara sau sampoane auto pot folosi. Multumesc anticipat tuturor celor care ma vor ajuta!
T u d o r
Pai la cumparare n-ai primit si carnetul de revizii al masinii? Vezi ca scrie acolo, schimburile de ulei se fac la 15000 km dar dacia recomanda schimbarea lui la 7500.
Masina cred ca este inca in garantie (dupa km rulati) si esti obligat sa faci reviziile la timpul lor, pentru a beneficia de ea (garantia).
X5
Schimbul de ulei se face la fiecare 15 000 km parcursi,si restul informatiilor pe care vrei sa le afli le gasesti in cartea de intretinere a masinii,sau la prima vizita la un service autorizat dacia.
Damian53219
schimb ulei - 10.000km
filtru de aer - 10.000km , sau vezi si tu cand se inbacseste
placute frana - 10.000km , sau daca nu mergi ffff tare, 12-13.000km
curea distribuite + intinzator la 60.000km parcursi

in orice caz, stiu baietii de acolo!
eu iti recomand service`ul de la Diham, cel din spate la PetrOMV
X5
@Damian53219

la motorizarile pe benzina din gama logan schimbul de ulei se face la fiecare 15 000km,
iar placutele de frana la fiecare 30 000km parcursi(asta se face la revizia nr doi adica la 30 000km parcursi).
George Serban
in cartea de intretinere sunt trecute toate schimburile si verificrile pe care trebuie sa le faci.
placutele de frana oricum ti le schimba in functie de uzura lor. Ia de exemplu un individ care conduce f cu grija, cu multe frane de motor, fara sa accelereze inutil... placutele lui de frana vor rezista mai mult decat cele ale unuia care merge mai sportiv
VIC2222
QUOTE (Damian53219 @ Apr 29 2007, 08:14 PM) *
curea distribuite + intinzator la 60.000km parcursi

spuneti mi si mie aceasta distributie se face numai la km sau si la nr de ani?eu am loganul de vreo 4 ani si am cu el 30.000(nu-l mai conduc eu).si inca o intrebare sper sa nu fiu offtopic:unde este situat filtru de combustibil si la cat timp se schimba?ms
admin
QUOTE (X5 @ Apr 30 2007, 11:42 PM) *
@Damian53219

la motorizarile pe benzina din gama logan schimbul de ulei se face la fiecare 15 000km,
iar placutele de frana la fiecare 30 000km parcursi(asta se face la revizia nr doi adica la 30 000km parcursi).



Prima revizie e la 15.000 sau un an, e foarte important sa le faca la timp sau pierde garantia. Si sa le faca la un service autorizat Dacia chiar daca e mai scump.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.