Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce fac dupa ce am terminat leasing-ul ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Geoarge103688
Salut

Spuneti-mi si mie va rog ce trebuie sa fac dupa ce am platit si ultima rata leasing.

De la banca mi-au pus o stampila pe Certificatul de inmatriculare, si mi-au dat un certificat cum ca au fost platite toate taxele si impozitele


Am fost la politie sa imi schimb talonul dar la informatii din ce am inteles de la tipul ala este ca trebuie sa reinmatriculez masina...adica sa fac o gramada de cereri sa platesc cateva taxe plus ca trebuie sa merg si la rar pentru identificare sau cam asa ceva.

Am fost indrumat catre "Biroul Dactilografie" unde o doamna foarte rapid mi-a batut o cerere de inamtriculare.
Din pacate nu am fost atent si de-abia acasa am observat ca la ultimul punct scire asa:
declar pe propria raspundere ca acest autovehicul-am dobandit prin:

1 vanzar - cumparare
2 mostenire
3 contract leasing

este bifat punctul 1.

Nu trebuia sa fie bifat punctul 3 ?

Cand am cumparat masina am preluat contractul de leasing in locul unui contract de vanzare cumparare tocami ca sa scap de toate actele astea.

Se pare ca m-am inselat...sad.gif
In concluzie...este cineva pe aici care a terminat leasing-ul la masina ? Il rog sa imi spuna si mie pasii pe care trebuie sa ii urmez.

Multumesc anticipat!
marius96537
eu cred ca doamna de la biroul de dactilografiat acte ti-a facut bine ce ti-a facut:masina a apartinul societatii de leasing si acuma ei ti-o vand tie si tu va trebuie sa o inmatriculezi cu plata tuturor taxelor aferente ca doar de MASINA ESTE VACA DE MULS a statului!!!curaj si spor la bani ca ai nevoie!!
Geoarge103688
Din cate am inteles trebuie sa fac si asigurare RCA...Am asigurarea de la fostul proprietar.

Asigurarea trebuie sa o fac inainte de inmatriculare sau dupa ?

Nu ar fi normal sa o fac dupa ce inmatriculez masina ?


Inca astept pe cineva care a termiant leasing-ul la masina pentru inforamtii certe despre cum trebuie procedat:)
Geoarge103688
Haideti oameni buni nimeni nu a terminat leasing-ul la masina ...sau numai bastani pe aici care au luat masina cu banu' jos smile.gif
OaneA4
Asigurarea trebuie sa o faci inainte de inmatriculare. Iti poti recupera o parte din bani de pe asigurarea cea veche daca nu a expirat , pe zille ramase.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.