Help - Search - Members - Calendar
Full Version: trepidatie la viteza
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
alin67345
salut!am un opel astra din 2001,2.0 dti si la viteze mai mari pe la 140km/h cand franez sa reduc viteza vibreaza volanu in mana f tare...si masina la fel...oare ce sa fie?ast un rasp de la voi!bafta
Baby Blues
Poti sa ai mai multe probleme: Cauciucuri cu "boalfa", jenti neechilibrate, unghiul de fuga "prost", etc.
Ai verificat masina la partea mecanica: capete de bara, bielete de directie, antiruliu, etc?
florin82141
discurile de frana mai mult ca sigur.sunt ovalizate.uitete la placute ce grosime au si inceraca sa le schimbi daca sunt subtiri.nu scapi de trepidat dar se mai reduce.la mine este la fel.
ionut83652
poi mai intai verifica capetele de bara si bieletele de directie si daca e k schimba discurile de frana vezi care is ovalizate(iti dai seama dupa placute)
Baby Blues
Dac ii mai dam inca cativa sfaturi o sa-si vanda masina si o sa se gandeasca ca e pe duca. biggrin.gif
florin55503
daca pui frana si tremura sa stii ca e din flansele de amortizoare care s-au dus si au distrus si tijele amortizoarelor. e posibili sa ai si jocuri in articulatii asa cum ionut
Iulian Mihail91700
Daca vibratia se simte numai la franare, mai mult ca sigur sunt discurile ovalizate.
Incearca sa mergi cu o viteza de 20 -30km/h pe un drum foarte bun si sa franezi foarte usor. Ar trebui sa simti ca masina franeaza cu o oarecare intrerupere.
Daca ar fi altele, vibratia ar trebui sa se simta si fara sa franezi si sa se intensifice odata cu marirea vitezei.
Damian53219
Morala zilei este: de acum incolo ai mare grija cum dai prin balti.....
nu intrii ca Rumanu` din plin in ea tocmai ce ai incins bine franele prin Bucuresti ( "Raliu" ; ale alea :angel: )
Adrian105438
Mai pot fi pistonasele de la etrieri aproape/ gripate.Am intalnit la alta masina aceleasi simptome.I-am dat jos etrierii,i-am curatat pistonasele de rugina,i-am pus garnituri noi si dupa toate astea defectul a disparut in totalitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.