Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cei mai "de treaba" dealeri
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Laurentiu_007
Tocmai am citit la sectiunea Toyota cum ca un cineva de la marca asta ar fi vrut sa discutati despre Toyota, insa in unele cazuri nu prea ati fost multumiti de raspunsuri. Motiv pentru care m-am gandit ca ar fi ok daca am discuta despre felul in care sunt tratati posibilii clientii de reprezentantii de vanzari ai importatorilor. Poate intocmim o lista cu cei mai "de treaba" consultanti.
Am sa incep eu.
In ultima vreme nu am fost prin multe showroom-uri pt ca nu prea am avut timp.
Am fost la Volvo acum 2 saptamani sa ma uit putin la C30 pentru ca doar din reviste il stiam. Imi place marca asta, insa eram putin dezamagit de C30, in special datorita faptului ca are portbagajul f mic(undeva in jur de 240l) si ca este conceputa doar cu 4 locuri. O tipa de acolo(blonda, bineinteles biggrin.gif ) mi-a raspuns f frumos ca este o masina deosebita, care vrea sa iasa in evidenta din masa de masini actuale. Volvo spune ca este o masina lifestyle. Cat o fi de adevarat nu stiu :scratchchin:
Apoi am trecut la Dacia unde am fost tratat "cu dosul". Era un tip care in cateva secunde m-a trimis la un birou, gata, gata sa-i cumpar o masina. (ah, am uitat sa spun ca asta a fost dupa ce s-a lansat Logan Break, masina la care ma uitam). Motiv pentru care nu am statprea mult de vorba cu el.
M-am dus apoi la Vw sa "admir" noua Jetta si Touareg facelift, insa Touaregul nu-l mai aveau expus. Lam intrebat pe tipul de acolo care ar fi argumentele sa cumperi o Jetta, pentru ca, totusi, e putin cam scumpa.
Iar raspunsul m-a facut sa rad. A zis ca e Vw, deci e buna. Oare asa zice si un dealer din Germania? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Ultimul dealer la care am fost a fost Peugeot. Aici chiar a fost ok si sincer nu ma asteptam. Inca de cand am intrat am fost intampinat de cineva care a chemat un consultant. Ma uitam la un 207 si incercam sa-mi dau seama care ar fi modificarile majore fata de 206. Foarte amabil tipul mi-a zis ca s-au facut modificari la suspensie, directie, siguranta, confort etc., etc. prin folosirea a nu stiu ce materiale sau tehnici(bla,bla,bla). Mi-a placut ca era un tip bine dispus, degajat si si-a facut treaba cu profesionalism. Tocmai la sfarsitul prezentarii m-a chemat la birou sa-mi prezinte oferta de preturi, mi-a lasat o carte de vizita, m-a intrebat de un drive-test, i-am lasat nr de tel si mi-a zis ca daca voi avea vreo nelamurire sa-l sun sau sa vin la showroom. beer.gif
La acestia am fost in ultimul timp. Deci pana acum o bila alba au cei de la Peugeot, restul no.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.