Help - Search - Members - Calendar
Full Version: poti circula in UE daca nu ai 1 an de cand ai permisul?
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
daniel88712
salut prieteni
vreau sa plec pana in bulgaria zilele acestea si nu stiu daca pot merge personal cu masina mea pentru ca am 11 luni de cand am permis. m-am uitat ordonanta de urgenta a guvernului bla bal, si la sectiunea a 6-a "circulatia autovehiculelor in traficul international" nu se spune nimic de 1 an minim de "vechime"
voi ce stiti despre asta?

ce mai am nevoie ca sa pot merge linistiti in bulgaria ptr cateva zile?
tot respectul
daniel
MotorHead
daca nu scrie nimic, inseamna ca ai voie
szabo102121
Nu am auzit de asa ceva.
Am un prieten care are carnet de 4-5 luni si merge in fiecare weekend in Ungaria, totusi nu am auzit sa fi avut vre-o problema.
marius96537
unele tari au specificat in lege ca sa nu circuli international daca nu ai o "vechime"de minim un an!poti sa circuli linistit dar ce te faci in cazul unui accident(fereasca Domnul)??? blink.gif
daniel88712
chestia e ca in art 18 cred ca din vechiul cod rutier era specificat faptul ca cei care n-au un an de vechime trebuie sa aiba portocala in geam si ca n-au voie sa circule in afara tarii.
in codul nou nu mai apare chestia cu circulatia internationala

dar cum e procedura la vama, daca sunt eu cu sotia in masina personala? aratam doar buletinele de identitate si gata? sau mai trebuie sa arat cartea verde pe care o am de la asigurare? mai trebuie sa platesc si alta taxa?
Jeff
Eu am iesit (pe la granita maghiara) cu lamaia (prietenei) pe parbriz, nu m-a intrebat nimeni nimic, nu mi-au cerut permisul etc.
BandiT
si eu am iesit pe la nadlac , si nu am aratat decat buletinul.atat! si am mers pana in germania.
actele masini nu mi le-a cerut nimeni...permisul nu mi l-a cerut nimeni..
deci doar cu buletinul.
James Kilowatt
Si ce, in germania ti l-a cerut cineva? biggrin.gif

In general chiar daca esti oprit, politaii vor actele masinii si nu permisul. E inca babilonie de reguli in UE cu permisele diverselor tari incat nici macar militienii nu-si bat capul. Daca ai prostit pe cineva sa te asigure (carte verde) pentru ei e ok.
daniel88712
salut.
am plecat in bulgaria pe la giurgiu. am platit o taxa de 25 lei, dupa aceea la vama am aratat buletinul meu si al sotiei, impreuna cu cartea verde de asigurare, si asta a fost tot
la intoarcere, taxa la bulgari a fost de 6 eur...
(inainte de a intra in vama, am scos mamaligile din geam ca sa fiu sigur ca n-am probleme)
apropos, la ruse, unde am fost la super marketuri era plin de romani, muzica romaneasca in magazine...


ma gandeam sa imi aduc o masina de la ei, ca sunt ieftine
am vazut peugeot 106 din 98 si cu 1400 euro. masina asta are euro3? sau din ce an incepe euro3?
cum e cu taxele astea? sau cat costa sa o inmatriculez, cu numere valabile... ca nu ma pricep
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.