Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Parbrizul atermic si detectoarele de radar
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Happy_Maker
Se pare ca exista o incompatibilitate intre acest parbriz si detectoare, e vorba de niste interferente emise de parbrizul atermic. Mai toate modelele noi au asa ceva in optionale si singura scapare ar fi o mica portiune in jurul retrovizoarei centrale, dar nu e obligatoriu......voi ce stitzi de treaba asta?
M i h a i
am auzit si eu ce spui tu insa eu stiu ca nu are nici o legatura.
V l a d
stiu sigur ca e adevarat, detectorul de radar nu merge daca ai parbriz atermic. Daca renunti la atermic esti obligat sa renunti si la clima caci sunt ambele intr-un singur pachet. Singura solutie e sa iti montezi un detector ascuns cu senzori in bara sau spoilerul fata.
Sau cel putin asa stiu eu.... smile.gif
G e o r g e
nu se poate monta un detector in parbriz. la renault exista o decupatura in protectie acolo unde se monteaza cartele pt autostrada (nu este cazul pt tara noastra normal), si se poate monta DOAR acolo.

altfel se opteaza pentru un model modular.
Happy_Maker
Astea nu-s tocmai ceea ce eu as putea numi vesti bune...
Eu am un 307 si in jurul retrovizoarei centrale exista o zona cu niste puncte negre....am intrebat la reprezentanta si mi s-a spus ca doar acolo poate fi pus detectorul....
Daca nu ramane varianta cu cel modular, dar mi se pare mie sau este mult mai scump? O fi oare si mai eficient?
G e o r g e
este mai scump DAR si mai EFICIENT. am avut posibilitatea sa testez niste aparate si uite ce iti spun.
WHISTLER : 1780/1790 doar aceste modele merita
BEL: 940/960 oricare dintre ele , sunt peste whistlerele de mai sus
BEL: 975 modular : este la fel de bun ca 940/960 , doar ca nu are mesaje vocale, se monteaza in bara ,100% nedetectabil biggrin.gif

dc mai ai intrebari pot sa detaliez.
Rai
Exista multe sisteme radar si putine care le decteaza la timp dar in ro politia nu este inca dotata asa de bine si de accea si succesele de protejare.Nu stiu ce sisem sa.ti indic fiindca fiecare lucreaza pentru alceva sisemele propuse de George sunt indicate.Dar o protejare 100% ar trebui sa ai cel putin trei siseme si daca sunt bune costa cam impreuna lejer peste 2000-3000 euro.
alex20
George ce parere ai despre detectoare cobra?In special cele 9160,9210??Pot avea cu un detector de genu asta probleme referitor la parbirze??
G e o r g e
am auzit lucruri bune de respectivele modele , dar de asemenea sunt locul 3 dupa 1. BEL si 2. WHISTLER.

de montat in parbriz atermic se pot monta DOAR in acel loc special amenajat pt cartelele de autostrada wink.gif
Happy_Maker
Multumesc George.
Cel mai probabil m-ar interesa sa obtin un raport cat mai bun pret-performanta, nu vreau sa platesc salariile politistilor, dar nici sa dau pe un detector cat pe toate amenzile pe 5
ani de zile!
Asadar, prin prisma acestui raport pret-performanta, care ar fi pana la urma cel mai indicat model si eventual de unde poate fi procurat?
G e o r g e
pai ti-as recomanda asa
bel 940
whistler 1780/1790
bel 960

asta raport calitate/pret

falcon comercializeaza parca.
Alecs
intr-adevar whistler si beltronics sunt bune.. le gasiti pe toate la www.masini.ro
kill24595
Un Cobra 9210 prin parbriz atr nu are nici o pb.
Montat jos, pe bord, nu scapa nimic de la distanta.
FYI
M.
f1anatic
Sincer nu stiu ce-i ala parbriz atermic. Dar stiu ca al meu are o folie mov pe el care serveste ca parasolar dar ca si antena radio. Si asta pe toata suprafatza. Si ca prin el nu merge detectorul radar
Happy_Maker
QUOTE(f1anatic)
Sincer nu stiu ce-i ala parbriz atermic. Dar stiu ca al meu are o folie mov pe el care serveste ca parasolar dar ca si antena radio. Si asta pe toata suprafatza. Si ca prin el nu merge detectorul radar


F1anatic, cu certitudine nu-i asta!
Nici eu nu stiu exact si nici cei de la reprezentanta n-au stiut ce sa-mi spuna. Banuiesc insa ca are in compozitie unul sau mai multe straturi de material atermic, cum ar fi o folie speciala sau ceva de genul asta.

Chiar, stie cineva mai multe detalii?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.