Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Faruri si lumini
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Daniel65671
Din start trebuie sa va anunt ca nu veti gasi aici informatii despre becuri, care mai de care mai luminos, dar despre faruri, da.

Din moment ce si prin lege se impune sa circulam cu farurile aprinse si ziua, ideea este ca trebuie sa fim vazuti cat mai bine, cat mai din timp si cat mai de departe, pentru siguranta noastra si a celorlalti soferi sau pietoni din trafic.

De aceea consider, bazat pe experienta, ca cele mai eficiente faruri (si de ce nu si stopuri) sunt cele cat mai mari ca suprafata luminata.

Una este sa ai becurile de pozitie montate in oglinda mare a farului si alta este sa aiba un lacas minuscul, inghesuit de design intr-un colt, sau o linie subtire.

De asemenea, una este sa ai becurile de far (cu o faza sau doua in acelasi bec) intr-un far mare, cu oglinda care reflecta multiplu lumina becului datorita striatiilor ei si alta este sa ai un bec spot, cu lupa, care ziua nu se vede daca este aprinsa faza scurta, chiar daca e cu xenon.

Nu vorbesc aici de conditiile de a lumina cat mai bine ca sa vedem noi drumul si pe altii in lumina noastra (e important si acest aspect), ci de conditiile de a fi vazut de altii, observat din timp (si spatiu) si, eventual, ferit de ceilalti.

Concluzia este sa tineti cont, cand alegeti o masina, sa aiba farurile si stopurile (pozitie, frana, semnalizare) cat mai mari si cat mai vizibile si dintr-un unghi cat mai mare dinspre lateral. Or fi la moda farurile cu lupa sau stopurile cu led-uri, dar ce folos daca nu te vede la timp un camionagiu.

Recomandarea mea este sa tineti cont si de acest aspect functional, care poate fi vital in situatii extreme, pentru siguranta voastra si a celor din jurul vostru.
Mihai98076
sint de acor cu tine.dar ce te faci cu unii (unele) biggrin.gif de uita sa le aprinda si noaptea? blush.gif
Alex-F1
Da, si eu sunt de acord cu tine, dar daca stam s-o luam asa, atunci avem o gramada imensa de chestii de care ar trebui tinut cont cand achizitionam o masina si nu cred ca poate cineva sa le identifice pe toate si sa-i fie toate favorabile....ar insemna sa existe masina perfecta, ceea ce deja e un subiect pt. alt topic!!! Un prieten m-a "lovit" cu asa o faza acum vreo 3-4 ani, cand si-a cumparat o masina alba, ca cica o masina de culoare alba e cel mai bine observata pe sosea!!!! blink.gif ....nici pana in ziua de azi nu pot sa pricep chestia asta.....si exemple de genu asta am auzit cu nemiluita.....cred ca {aproape} totul tine de persoana care cumpara masina respectiva..... arigato.gif
Paul46623
QUOTE(Alex-F1)
Un prieten m-a "lovit" cu asa o faza acum vreo 3-4 ani, cand si-a cumparat o masina alba, ca cica o masina de culoare alba e cel mai bine observata pe sosea!!!! blink.gif

Din cate stiu eu asta era concluzia la care s-a ajuns intr-un studiu efectuat acum ceva ani de Mercedes-Benz USA.
Baby Blues
La Audi ezista functia DLR (day light running)care iti aprinde automat farurile (faza mica) dar nu xenonul atunci cand bagi cheia in contact.
Concluzia ar fi ca zenonul nu se vede asa bine ziua?
Cu toate ca e obligatoriu mersul cu farurile deschise ziua, destul de multi inca nu le aprind cu toate ca eu personal o consider o chestie foarte buna.
Seri
Stopurile cu LED-uri nu doar ca arata bine stinse sau aprinse, dar sunt mult mai vizibile si au un timp de raspuns mai rapid decat becurile normale, asta fiind un avantaj la franare de urgenta.
Sunt curios ce se intampla cand se arde un LED. Poti schimba doar un LED sau doar pe toate deodata? In al II-lea caz trebuie sa mergi cu stopurile stirbite, pana se mai ard vreo 5. biggrin.gif
James Kilowatt
De obicei ledurile au o perioada atat de mare de functionare incat nu prea am auzit vreodata de un led ars.... iti cad usile de rugina cred inainte sa se arda primul led biggrin.gif Un led serios poate functiona pana la 11 ani non-stop... .desi nimeni nu a avut rabdare sa testeze asta biggrin.gif
Cso96419
asi dori sa te contrazic. am vazut suficiente passat-uri din acestea noi cu leduri la care cedeaza ori pozitia, ori marsalierul. poate e o boala de passat, sau sunt concepute aiurea, ca si becurile H7. ledurile sunt legate in serie, in loc sa fie in paralel. daca se arde unul, nu mai ard restul care urmeaza. ca si luminitele de brad. scoti unul si nu mai merge juma' de instalatie.
James Kilowatt
Probabil sunt made on vapor. Un led cinstit merge 100.000 ore si unul banal 50.000.... poate vw se gandesc sa mai faca 50 centi economie la leduri si le cumpara de la un srl obscur blush.gif Sau poate o avea vre-o supratensiune care le prajeste.
Vecina-miu are led-uri in curte si merg 12h pe zi de 4 ani si nu s-a ars inca nici unul, l-am intrebat special, ca am cumparat si eu unele pentru socra-miu biggrin.gif 12h/zi timp de 4 ani inseamna mult mai multe ore de functionare decat poate avea pe noul passat....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.