Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dacia-lider la vanzari si de azi reincepe Rabla
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Daniel65671
Pe o piata in crestere, Dacia ramane lider categoric

Dacia ramane lider pe piata auto din Romania cu o cota de piata de aproximativ 30%, potrivit datelor furnizate de Asociatia Producatorilor si Importatorilor de Automobile (APIA). Numai in luna martie a acestui an producatorul de la Pitesti a inregistrat vanzari totale de peste 8300 de unitati.

Pe pozitia secunda, se afla compania Renault cu un volum de 2.400 de unitati vandute si o cota de aproape 9%. Ultimul loc al podiumului este ocupat de Skoda. Pe urmatoarele locuri vin Volswagen, Opel si Daewoo.

La nivelul primului trimestru, piata autoturismelor noi a inregistrat o crestere de 19,4% comparativ cu perioada similara a anului trecut. In cadrul acestei cifre, este de remarcat faptul ca ambele segmente - autoturisme personale si comerciale - au inregistrat cresteri asemanatoare, respectiv 19,4% la autovehicule personale si 18% la cele comerciale.

Romanii prind gustul masinilor mici


La autoturismele din import, de remarcat sunt cresterile inregistrate de clasele mici: clasa A consemnand o crestere de aproape 60%, iar clasa B un avant de 65%. Acestea sunt cele doua clase in care sunt grupate autovehiculele cu preturi mai mici si consumuri reduse.

In esenta, la nivelul intregului trimestru, primele 5 locuri sunt ocupate in ordine de Dacia (30,8% din piata), Renault (8,9), Skoda (8,8), Volkswagen (8,1), Opel (6,2%) si Daewoo (5,4%).

HotNews.ro, Cristian Covaci, 17 apr 2007

Insa vin eu si va intreb: unde sunt Skoda si VolksWagen din programul Rabla, care se afla inaintea lui Daewoo?

P.S. Am aflat: sunt incluse la Porsche.
Dar impartirea e facuta pe spranceana: Peugeot lui Tariceanu, Daewoo lui Vladescu, Chevrolet nu mai stiu cui...
ValiR
Tariceanu e cu Citroen... nu Peugeot.
Daniel65671
Corect, Vali. Dar m-am lasat influentat de taxa de prima inmatriculare, sustinuta de Tariceanu. Nu vreau insa sa deschid acest subiect.
Oana
am si eu o dilema...cineva care are bani sa-si ia chrysler sau mercedes, asteapta programul "rabla" ca sa-i dea guvernul 30 de milioane? :bash:
Elena A.
Oameni amarati, care "n-are" si ei, "manca-ti-as"!! laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.