Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Teapa Tiriac Leasing
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Dragos44618
Inca imi tremura mainile de indignare, dar macar sa afle si altii, poate vor fi mai intelepti decat mine. Am achizitionat o masina in leasing de la societatea in cauza de circa o luna. A fost de fapt o preluare a unei masini de showroom de la dealerul care o avea. Am primit un scadentar de plata, unde sunt specificate ratele, cu tva, casco si dobanda.
La prima rata insa, surpriza! Rata de plata este cu 50 de euro mai mare decat cea din scadentar(adica 543 euro in loc de 493 euro). Explicatia pe care mi-a dat-o o doamna de la contabilitate este ca se factureaza nu stiu ce diferenta de dobanda, ca in contract se specifica faptul ca rata de leasing se calculeaza pe baza dobanzii de refinantare a Bancii Centrale Europene etc.
Voi consulta un avocat, probabil ca degeaba, pentru ca sunt convins ca sunt acoperiti legal, dar cum sa nu te simti inselat de acesti camatari in costume frumoase? Pentru ce mai emit acel scadentar? Eu nu voi sti niciodata ce suma voi avea de platit?
Asa incep sa inteleg cum fac unii miliardul... ce naiba poti face cu atatia bani e un mister pentru mine, ca in mormant te duci asa cum ai venit.Iar odraslele, dupa cum se vede, cu atatia bani nemunciti sub nas devin niste degenerati.
Cum spune un personaj drag mie, traim in Romania..si nu stiu cum sa plec mai repede de aici..
lucicop
Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. Probabil ar fi trebuit sa citesti cu atentie contractul de leasing, in care se specifica in ce conditii pot creste dobanda. De obicei in contract sunt acoperiti pentru situatiile astea, dar e posibil sa existe o formula de calcul pentru dobanda, in functie de EURIBOR sau alti indici independenti. Studiaza contractul si vezi ce spune acolo. Daca zice ca dobanda "poate creste in functie de bla bla bla" atunci nu mai ai ce face. Nu te baza totusi asa de mult pe scadentar, e doar indicativ, daca creste dobanda ti se vor modifica ratele.
sote
Dinm motivul relatat de ei, prima rata nu are cum sa fie diferita de cea din scadentar deoarece evaluarea respectivilor coeficienti se face odata la 3 luni, deci dupa 3 luni.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.