Help - Search - Members - Calendar
Full Version: revizie seat ibiza
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
teo104119
am o ibiza 1,2 64 cp din 2005-(am cumparat-o SH in ian).masina are acum 15300 km si mi s-a aprins in bord la km cheia de service pt sch uleiului.
ideea este ca primulproprietar a schimbat uleiul acum un an la 7200 de km. de la service mi s-a spus ca revizia ar fi bine sa o fac la 17 000 de km sau la un an , adik acum .
masina este in garantie pana in iunie la metrotehnica insa preturile pe care le au ei pt o revizie sunt in jur de 8mil , ceea ce mi se pare cam mult.
am inteles ca daca fac revizia in alta parte pierd garantia.
acum , intrebarile mele ar fi:
1) sa fac revizia la ei pt a nu pierde garantia pe care o am pana in iunie ?cs putea avea vreo problema cu masina la 15000 km
2) sa fac revizia la un alt service(am un prieten care detine un service si am siguranta ca ar avea foarte mare grija de masinuta mea)?
3)este vreo problema daca fac revizia peste vreo luna -2 cand fac 17 000 km sau e musai sa fie facuta exact la un an de la ultima revizie
4)se recomanda la 2ani schimb lichidului de frana ?asa am citit in cartea masinii insa nu toate service-urile o recomanda
5) imi puteti recomanda unde in bucuresti pot face inspectia tehinca periodica ?

imi poate cineva spune macar niste preturi orientative pt o revizie la seat ibiza ?

mersi
James Kilowatt
1. Eu as renunta la garantie pentru cateva luni daca spui ca suprapretul la revizie e asa mare.
4. E indicat sa schimbi lichidul de frana chiar daca masina nu a fost folosita. Mergi sau nu cu ea, lichidul de frana se amesteca cu apa si scade punctul de fierbere. Daca zici ca ai un amic cu service poate are scula cu care poate sa il masoare wink.gif
dragos65846
renunta la garantie ca nu are rost sa faci revizia la ei, costa prea mult. la un service bun te costa cu tot cu ulei si filtre max 2.5 mil.in pretul asta am pus uleiul cumparat de tine si manopera lor. iar chestia cu schimbul la 1 an e o prostie, intr-adevar pe bord, din constructie o sa-ti apara la un an sau la 15 000 km semnul de revizie. eu zic sa faci schimbul la 15 000 chiar daca depaseste un an. celor de la repr le convine sa faca fiecare la un an sa mai faca si ei niste bani... pt cei care fac mai putin de 15 000 pe an.iar chestia cu lichidul de frana e discutabila. eu am cordoba din 2004 si nu am schimbat niciodata lichidu pt ca nu a trebuit....
James Kilowatt
Totusi nu prea ai de unde sa stii daca trebuie sau nu asa ca mai bine il schimbi preventiv. Eu am ochit un service care ii verifica punctul de fierbere gratuit daca faci schimbul de ulei si cand scade sub 180 grade (sau peste 1.5% apa) l-am schimbat. In felul asta ma asigur si ca nu am nimerit unul de proasta calitate
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.