Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina cu consum de 1 l/100 Km
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Daniel65671
Poate parea fantasmagoric, dar cei de la VW au declarat ca vor construi o masina care sa reuseasca performanta unui consul de 1litru/100 km. Ferdinand Piech, boss-ul de la Volkswagen, a facut o declaratie soc pentru toata industria auto. Piech a dat un interviu cu ocazia implinirii varstei de 70 de ani in care a spus ca VW dezvolta un model care va revolutiona lumea automobilistica.

Seful de la Volkswagen a precizat ca in 3-4 ani grupul german va scoate pe piata la un pret rezonabil un model care consuma 1 litru la 100 km.

Un simplu calcul arata ca o masina ca aceasta ar putea parcurge 5.000 de km fara sa alimenteze. Piech a fost unul dintre pionerii acestei idei.

Prototipul din imagine este o realizare a inginerilor de la VW si a fost testat de boss-ul germanilor intr-o calatorie de la Wolfsburg la Hamburg, consumul mediu inregistrat fiind de 0,89 L la 100 km. Piech a spus ca VW va construi o versiune de serie a acestui prototip in trei sau patru ani.

Automarket, 17 apr 2007
marius96537
foarte interesant!!daca am stii si un pret blush.gif !!!!ca prototipuri de genul asta mai exista dar au pret de aoleu!!oricum concurenta este acerba pe poluare redusa si consumul mic asta implica.
asteptam sa vedem (cand oare)modelul de baza :wave: !!!
Eduard RO
va fi TDI?biggrin.gif
ValiR
Modelul din imagine are motorizare TDi din cate imi amintesc eu.
Insa Piech nu mai e la conducerea VW si eu zic ca masina respectiva la momentul de fata e incerta. De altfel e mult spus masina, pentru ca modelul din imagine are 3 roti.
Ma mir ca astfel de stire apare pe 17.04.2007 pentru ca modelul respectiv a fost prezentat cu mult in urma, chiar inainte ca Piech sa paraseasca sefia VW, la vremea respectiva am vazut "masinuta" la TV.
Am verificat ca sa fiu mai exact, a fost prezentata pe data de 16 aprilie 2002...

Si un citat:
"The 1-litre car is powered by a one-cylinder diesel engine, centrally positioned in front of the rear axle and combined with an automated direct shift gearbox. The crankcase and cylinder head of the 0.3-litre engine are of an aluminium monobloc construction. The naturally aspirated, direct-injection diesel engine employs advanced high-pressure unit injection technology to generate 6.3 kW (8.5 bhp) at 4,000 rpm. This gives the vehicle, which weights just 290 kg, an astonishingly lively temperament.

Fuel consumption is a mere 0.99 litre per 100 kilometres. With a 6.5-litre tank, this gives a range of some 650 kilometres without refuelling.
" (sursa : seriouswheels.com)
James Kilowatt
Probabil ca daca pui porcul sau damigeana de vin in portbagaj 0-100 se dubleaza biggrin.gif
Vlad95335
daca au calculat consumul la traficul lor,in bucuresti tot la 10% o sa ajunga smile.gif) serios vorbind,cel putin in viitorul apropiat masinile astea or sa tina doar pagina ziarelor,si or sa intarzie sa apara si pe strada. cand vanzarile de suv-uri sunt in continua crestere, slr-urile au inceput deja sa se vada prin bucuresti,tind sa cred ca inclinatia omului este in momentul de fata indreptata inspre lux,design,spatiu,putere si de abia apoi consum si norme de poluare. trist dar adevarat,nu? blush.gif
gaz104287
...pana cand se inventeaza asta...si pana ajunge si pe la noi...economisim cum putem:

gazonline.ro

-pretul carburantilor la pompa
Daniel65671
QUOTE(James Kilowatt)
Probabil ca daca pui porcul sau damigeana de vin in portbagaj 0-100 se dubleaza biggrin.gif


...si cade intr-o rana.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.