Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor litigiu asigurari.
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
schumiallexx
Situatie. Merg pe drum national, din sens opus vine camion cu semiremorca (tir) incarcat cu pietris. Din remorca sare o piatra care aterizeaza la mine in parbriz.

Iau numarul camionului, ne intalnim la politie. El recunoaste paguba si semneaza procesul verbal cum ca "nu a asigurat incarcatura si i-a picat o piatra din semiremorca fisurand parbrizul..."
Deci el recunoaste vina in fata politistului. Imi da RCA la unita ( de ce e vorba tot timpul de aceeasi nesimtiti) si ma duc la daune la unita.
De aici surpriza, cica remorca nu are rca si ca nu imi despagubesc pentru ca nu pot dovedi ca din camion a cazut. desi drumul era curat si soferul a recunoscut.

am aflat ulterior ca remorca intra sub rca-ul autotractorului atunci cand circula. deci unita nu se mai pot spala pe maini ca remorca nu e asigurata de ei. da tot ramane problema provenientei pietrei.
prietena conducea, ea a vazut, eu din dreapta am vazut piatra venind de sus din remorca si mama prietenei in spate a vazut si ea.

Dati-mi idei!
TLS-09
Pana la urma tot ai sa te judeci cu ei ajungi(in 90% din cazuri).In principiu nu ai probleme cu dovedirea provenientei pietrei, iar procesul-verbal face dovada celor mentionate pana la anularea in instanta sau inscrierea in fals(ceea ce nu va fi cazul).
Pasul 1 o somatie prin executor judecatoresc.
Pasul 2 daca nu se calmeaza ii dai in judecata.
schumiallexx
ok, ma gandeam la solutia asta, la a doua oricum.

poti sa imi explici cum e cu executorul judecatoresc ?

si dc se merge la judecata cat e de sigura victoria ? adica isi aduc avocati societatile de asigurare au ba ? si eu trebuie sa ma pregatesc cu un avocat bun de asemenea ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.