Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lacetti - o oportunitate?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
avram103887
dragi forumisti ai chevrolet-ului,

as fi foarte recunoscator daca cineva dintre dvs. ar putea face o descriere avizata a Lacetti-ului....personal mie imi place si ma bate gandul s-o cumpar, dar m-ar interesa si alte pareri (mai ales o comparatie din experienta cu octavia Trend).

Multumiri in avans!!!
Dan-399
Mai sunt deschise discutii pe tema Lacetti-ului.

Intrebarile punctuale isi vor gasi si raspuns. Cred ca daca vrei un versus - posteaza acolo wink.gif.

Bafta la achizitie - oricare ar fi ea.
octavian67510
..cred ca e buna..numai ca are motor mai complicat..si cred ca e mai scumpa la intretinere dupa 3 ani
chevy
Ce inseamna motor complicat?
Piese pentru Chevrolet exista pe toate drumurile (mai ales cele nemtesti).
Masinile Chevrolet nu sunt scumpe la intretinere. Chiar ieftine. Poate chiar mai ieftine decat Skoda.
octavian67510
..ok..ce inseamna complicat..am fost la un prieten..mi-a pus program pe computer..si mi-a aratat ce inseamnacomplicat..
..a inceput cu un motor de pe cielo..era un desen simplu..apoi a trecut pe o skoda pe un volswagen..si mi-a arata cum se complica schema...la kitul de distributie...cate roti si dispozitive de intindere sunt...si mi-a aratat diferenta de preturi......
..orice masina chiar daca e in garantie...tre la 60k sa schimbe distributia...si in functie de complexitate..e si pretul desigur...
..se stie ca gm face masini ushor de intretinut si aveo e un model..dar au si masini mai complicate...si cred...ca lacceti e mai complicat ca aveo..
..e posibil sa ma insel..am zis doar o parere...

ca exemplu..la un aveo am inteles ca revizia de 60k e cam in jur de 15 milioane...pe cand la o skoda te indoaie...undeva la 22 milioane...si la polo la fel..polo de 1.2...
e clar ca e in functie si de puterile materiale ale omului..isi ia masina mai scumpa sau mai ieftina...
pt unul cu multi bani...nu se uita la 7 milioane in plus...sau poate sunt pers care baga bani doar in masina...si folosesc sapun DURU...si beau apa de la chiuveta..dar asta e altceva..nu vreau sa lunec in .."politica"...ca iar vine basescu si ne.."tunde"..
Adrian101433
Motorul de 1.4 de pe Lacetti e identic cu cel de pe Aveo. Transmisia e similara (nu stiu daca si etajarea cutiei). In afara de TCS si senzorul de ploaie, dotarile Lacetti sunt indetice cu cele de pe Aveo. Personal gasesc modelul Lacetti hatchback in 5 usi cel mai atragator. La interior insa nu mi se pare ca straluceste, preferandu-l oricand pe cel al Aveo sedan. Am auzit (si era de asteptat) ca motorul de 1.4 e cam "lenes" pentru masa masinii. Se potriveste mult mai bine 1.6 sau chiar 1.8 pentru stiluri mai sportive de condus. Un mare plus e suspensia spate cu brate duble(comparativ cu puntea torsionala de pe Aveo) care ii confera o stabilitatea sporita.
Nu am condus, dar l-am studiat un pic in showroom si masina pare ca se incadreaza in tipicul GMDAT, adica o masina cu un pret cinstit pentru ce ofera.
octavian67510
..daca e acelasi motor..si io cred ca-si merita banul...
chevy
Octavian spune-i prietenului tau sa-si arunce calculatorul. E mai mult o gluma. biggrin.gif

Sunt in posesia manualelor de service la Kalos si Lacetti. Ei bine o sa fi surprins, dar distributia de pe Lacetti este identica cu cea de la Nubira. Cel putin la motorul de 1.4. Este o tampenie cu motor complicat. Este prima data cand aud asa ceva. Poate te referi ca motoarele sunt de ultima generatie si ca alte firme ne fura ideeile. Motoarele Starjet de pe Fiat (Grandepunto) sunt furate de la GM.

O distributie la motorul de 1.4 costa, numai piesele, 3-400 RON. Este adevarat piesele nu sunt originale, dar poarta semnatura: Bosch, Febi etc. Toate nemtesti. Pompa de apa este aceeasi de pe Nubira noastra.

Tehnologia este complicata, prin care se obtin raporturi optime intre putere si consum. Dar, acolo nu prea ai de ce sa umblii.

La LOGAN distributria de la 60K este 1250-1300 RON. Practic nici o diferenta. In pret este inclus si revizia.

Unde este scump?
ovidiu86744
Da Iuliane ce sa mai zic , m-am tavalit pe jos de ras la chestia cu GM si starjet . Nu te supara da ia mai sapa pe internet putin si vezi care e treaba cu motorelu asta de ii spun starjet blush.gif
Eu am facut sapaturile necesare si sincer e alta mancare de peste . A si nu am nici o legatura cu Grande Punto daca asta crezi.
chevy
Te prapadesti de pomana. Sau razi de ce-ti aduci aminte? Pe internet sunt multe prostii. Te-ai uitat la un motor de 1.4 16V de pe un Aveo? Sau ai citit si tu revistele de specialitate?
Motorul este "imprumutat" de la GM (posibil sa fie dezvoltat in colaborare cu cei de la FIAT, dar atunci de ce nu a aparut mai demult pa masinile FIAt). Intr-o revista auto este disecat si culmea ca este identiv cu E-TEC II, de pe Chevy. Fara nici o suparare. De fapt asta este si concluzia redactorilor. O mostenire a vechii colaborari (cand FIAT tinea de GM).

Sau o alta strategie de marketing a celor de la Fiat ca sa iasa din ......
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.