Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat cumparare noua Corolla
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Mars103756
Salut!

Imi place noua Corolla sedan. Nu prea stiu multe despre Toyota. Vechea Corolla a avut probleme? Stiti de ceva probleme la noua Corolla?

Ce ma sfatuiti Luna 1,6 benzina sau Luna 1,4 diesel?

Multumesc,

Mosh
BogdanS
Vechea Corolla nu a avut probleme, sau cel putin a avut mai putine decat multe alte marci. Daca esti ok cu pretul, este recomandata de cei mai multi posesori (ai sa vezi raspunsurile), ceea ce e graitor.

A propos de diesel vs. benzina, te bagi intr-o discutie interminabila. Obiectiv vorbind, diesel-ul merita doar daca crezi c-o sa mergi suficient cu ea ca sa-ti recuperezi banii din consum mai redus+pret mai mic (desi si in privinta asta ai sa vezi fanatici ai benzinei care spun ca nu merita diesel orice-ar fi).

Dupa cum vezi in semnatura, eu am diesel (dar 2L). Sunt foarte multumit de masina si de consum (4,5-5L/100 km in afara, cu aer conditionat, daca nu o calc peste 140 km/h). Se intampla ca stiu si motorul de 1.4L diesel si e foarte ok pentru specificatii. Dar in ultima instanta alegerea trebuie facuta pe baza estimarilor tale de utilizare a masinii -- eu unul m-am fript in privinta asta, fiindca am mers mult prea putin ca sa-mi recuperez banii.

In tot cazul, bafta cu noua masina, orice ai alege!
Mars103756
Am facut drive test cu Auris 1,6 VVTI, 124 cai. Impresia: cum zicea cineva fara "zvic".
Drive test cu noua Corolla 1,4 D4D, 90 cai... Impresia: Incintat.
Dieselul trebuie condus cumpatat... e pacat sa strici turbina...
Am dat avans pentru Corolla 1,4 D4D, Luna.
M A R I A N
QUOTE(Mars103756)
Dieselul trebuie condus cumpatat... e pacat sa strici turbina...


Asa este, ai dreptate. In manualul noilor Corolle scrie ca trebuie sa o lasi cateva secunde sa mearga, inainte de a o opri, dupa ce ai mers cu anumite viteze, pentru a proteja turbina.
Legionaru'
La toate motoarele turbo e valabila regula asta.
Florin67354
Am si eu un diesel, poti fi mai explicit te rog: "In manualul noilor Corolle scrie ca trebuie sa o lasi cateva secunde sa mearga, inainte de a o opri, dupa ce ai mers cu anumite viteze, pentru a proteja turbina."
M A R I A N
QUOTE(Florin67354)
Am si eu un diesel, poti fi mai explicit te rog: "In manualul noilor Corolle scrie ca trebuie sa o lasi cateva secunde sa mearga, inainte de a o opri, dupa ce ai mers cu anumite viteze, pentru a proteja turbina."


Pagina 88 (voi incerca sa-ti traduc din engleza):
"Cat timp trebuie ca motorul sa mearga la relanti inainte de a-l opri (pentru motoarele diesel)

Ca sa preveniti stricarea turbinei, lasati motorul sa mearga la relanti dupa ce ati condus la viteze mari sau dupa ce ati urcat un deal.
Daca ati condus normal in oras, nu e nevoie sa faceti acest lucru.
Daca ati condus la o viteza constanta de aprox. 80 km/h, lasati-l sa mearga la relanti cam 20 sec. inainte de a-l opri.
Daca ati condus la o viteza constanta de aprox. 100 km/h, lasati-l sa mearga la relanti cam 1 minut inainte de a-l opri.
Daca ati condus pe un deal abrupt sau la o viteza constanta de 100 km/h sau mai mult, lasati-l sa mearga la relanti cam 2 minute inainte de a-l opri."

Cam asta e. Succes! biggrin.gif
BogdanS
Ok, dar daca faci ce faci de cele mai multe ori la drum: mergi cu viteze peste 100 km/h si dupa aia intri in orasul de destinatie, unde mergi evident cu viteze de oras pana la destinatia finala? :-)

Poate suna de parca as cauta nod in papura, insa intrebarea e onesta dat fiind ca asta se intampla de cele mai multe ori...
vio
daca dupa ce mergi in regim extraurban adica la 100 si pe urma intri si mergi in orash sa zic si 3-4 min , nu mai trebuie sa lashi motorul la relanti .
Laurentiu105377
1) Are cineva idee daca s-a pus in vanzare noua Toyota Corolla?
Am vazut ca pe site la Toyota Romania este in oferta dar la Toyo Motors pare sa fie doar versiunea veche...

2) Se cumpara de la Toyota Romania sau trebuie sa merg la un dealer in Bucuresti?

3) In cat timp se livreaza?

4) Unde se produce noua Toyota Corolla Sedan?

Multumesc.
M A R I A N
QUOTE(Laurentiu105377)
1) Are cineva idee daca s-a pus in vanzare noua Toyota Corolla?
Am vazut ca pe site la Toyota Romania este in oferta dar la Toyo Motors pare sa fie doar versiunea veche...

2) Se cumpara de la Toyota Romania sau trebuie sa merg la un dealer in Bucuresti?

3) In cat timp se livreaza?

4) Unde se produce noua Toyota Corolla Sedan?

Multumesc.


Desi s-a mai vorbit de zeci de ori pe forumul Toyota, iti voi raspunde pe scurt:
1) In locul vechilor Corolla Sedan si Corolla Hatchback anul acesta au aparut noua Corolla Sedan si respectiv Auris. Prima se livreaza din februarie 2007 iar a doua din martie 2007, parca.
2) De oriunde (Toyota Romania, Toyo Motor Center etc.) atat din Bucuresti cat si din tara.
3) Depinde de culoare, varianta de echipare dar n-am auzit sa vina mai devreme de 3 saptamani.
4) Noua Corolla Sedan s-a produs in Japonia (primele loturi), apoi in Africa de Sud si ulterior in Marea Britanie. Aurisul se produce in Marea Britanie si in Turcia.
Daca am denaturat putin datele, dragi colegi toyotisti, sa stiti ca am gresit din cauza oboselii. Nu ma ciuruiti prea tare! :bandit: biggrin.gif
Mars103756
Eu am dat avans pe 18 aprilie si cica vine in septembrie. sad.gif
anul asta inca se mai face in Japonia; de la anul muta fabrica in Africa de Sud - nu au taxe pentru Europa.
in pretul de pe site sint incluse 10% taxe tocmai ca e facuta in Japonia.
Auris se fabrica numai in Turcia. primele 35 buc au fost aduse din Japonia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.