Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Merita OCTAVIA II 1.4 MPI 80CP???
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 2
Pages: 1, 2
TLS-09
Octavia 2 este mai confortabila datorita puntii spate modificata (are suspensie independenta pe fiecare roata) comparativ cu Octavia I sau Tour, modelele cu tractiune fata.

Sa nu te astepti acuma la o suspensie de masina franceza, cele 'germanice" fiind putin mai rigide dar mai fiabile (parerea mea). Oricum nu este o suspensie sport, asa ca nu-ti va suda vertebrele.

Oricum un test-drive va fi singurul care te va lamuri.
cornel111050
salut in curand o sa am o skoda 2 de 1.4 vreau sa stiu ce e asa in neregula cu motorul asta?? de toata lumea pe aici spune ca nu e bun.si daca 1.4 asta are 16 valve si 1.6 are 8??care e diferenta ......adica ...ce sa mai ..am facut o alegere buna sau nu??tinand cont si de faptul ca pentru asta am avut bani.multumesc
cornel111050
salut.dorule e clar ca sti ce vorbesti despre skoda...eu inca o data ma adresez tie cu rugamintea de a-mi spune fara menajamente ce crezi despre octavia 2 1.4 la care am dat avansul deja. tre sa intelegi ca singura mea indoiala este la motorizarea aleasa.era mai bine 1.6??????????????????????????????????conduc f mult in oras iar afara cat ma duc la tara si concediile.as aprecia enorm un raspuns de la tine.pana acum am avut un cielo...nu conduc agresiv in afara,dar in oras sunt cam repezit .....nerabdator.....ma cam bag...deci am facut bine sau nu???????????????????????multumesc
DORU
Cornel, ai ales f bine avand in vedere profilul tau de sofer. Stai linistit. Ti-am raspuns la MP, suna-ma si te ajut si in alte privinte daca ai nevoie.
RADU103743
Salutare!Am fost ieri la dealerul din iasi si am revazut masina si ne-am hotarat...o Octavia II 1.6 MPI ELEGANCE cu optionalele maxi dot,cruise control,jante aliaj 16 inch si vopsea metalizata-negru(din partea casei).Totul este stabilit urmeaza sa dam saptamana viitoare avansul.Totul a ajuns la 16 375 euro.E mult sau e bine asa? Parerea mea e k putine masini calitative se pot incadra in aceasta categorie de pret.
cornel111050
Salut din nou Doru. Faptul ca tu - si subliniez "tu" - ai facut un test cu 1.4 si nu te-a dezamagit inseamna mult pentru mine.....pentru moralul meu. Apreciez ca esti sincer, as fi suportat adevarul oricare ar fi fost el cu atat mai mult acum sunt convins ca am ales bine.
Un singur lucru vroiam sa te mai intreb: de ce mie mi s-a spus ca are 80 de cp iar la tine am vazut scris ca ar avea 75 cp?? multumesc. apropousse....sper ca nu esti dinamovist biggrin.gif
DORU
QUOTE(cornel111050)
Un singur lucru vroiam sa te mai intreb: de ce mie mi s-a spus ca are 80 de cp iar la tine am vazut scris ca ar avea 75 cp?? multumesc. apropousse....sper ca nu esti dinamovist biggrin.gif


Iti multumesc pt aprecieri.
In 2006 Octavia 2 avea 75CP pe motorul 1.4 16v. Abia din 2007 s-a introdus motorul de 80CP, de fapt acelasi dar cu gestiune putin modificata.

P.S. Nu sunt dinamovist, mai degraba nu sunt microbist. Dar daca e sa tin cu vreo echipa, aceea este U Craiova. Era in voga cand megeam eu pe stadion. Bafta !
uulise45
VA SPUN EU CUM ESTE CU SKODA OCTAVIA II 1,4 TREND PENTRU CA AM UNA SI AM DAT PE EA CU CATEVA DOTARI 16400 DE EUR .MASINA ESTE FORTE BUNA ,IN ORAS NU SIMTI DELOC LIPSA CAILOR PUTERE ,ESTE FIABILA CILMATRONICUL FOARTE BUN ESP , ETC.
IN AFARA ORASULUI , DACA NU ESTI UN VITEZOMAN (120-130 KM/H) MASINA SE COMPORTA FOARTE BINE ,MA REFER LA CONSUM , IN GENERAL MASINA ESTE OK FOARTE CONFORTABILA SI FIABILA .

IN SCHIMB -FOARTE IMPORTANT- AVETI GRIJA DE UNDE O LUATI .INTERESATIVA FOARTE BINE DE CONDITIILE DE SERVICE SI OCOLITI AVIA MOTORS -VA DAU UN SFAT CA UN OM PATIT SI NU VREAU SA TREACA CINEVA PRIN CE TREC EU.STIU CA TOTI SUNT FOARTE AMABILI CAND VREI SA CUMPERI MASINA, DAR ODATA CUMPARATA SA STITI CA LA UN MOMENT DAT O SA AVETI NEVOIE SI DE SERVICE .AICI ESTE MAREA PROBLEMA PE CAT DE AMABILI SUNT LA CUMPARAREA MASINII ATAT DE MITOCANI SI NESIMTITI SUNT CAND AI NEVOIE DE SERVICE ,PE BANI FOARTE MULTI.

Sa va povestesc eu ceva despre service-ul Avia Motors ,am cumparat de la ei o Skoda Octavia II si am parcurs cu ea 5000 de km ,din cauza unui nefericit accident am ajuns in service-ul Avia Motors "cel rapd" ,pe langa faptul ca, consilierii de service sunt foarte nepoliticosi au programat masina pentru reparatii in conditia in care nu se mai poate merge cu ea peste 4 luni ,deci eu am adus-o in service pe 5 febroarie 2008 si va intra in reparatii undeva in luna mai 2008 la o data nespecificata ,cu tot cu cardul meu de mebru platinum care cica as fi avut prioritate la programare in service
deci aceasta este firma Avia Motors cea seriasa cu service rapid
Has
Uulise45 de ce nu ai ales alt service din grupul VAG? Stiu ca sunt ocupate cam toate , dar gaseai probabil un service Seat sau Skoda care sa te programeze mai repede. La noi in provincie programarile se fac in maxim 2 saptamani.
alin_remus
QUOTE (RADU103743 @ Apr 12 2007, 07:34 PM) *
Salutare tuturor forumistilor!Sunt novice aici si datorita faptului ca trebuie sa ma decid pentru achizitionarea primei mele masini(am 18 ani)...d catre familie am decis sa apelez la dvs.
Singura mea optiune de pana acum(si preferinta) o reprezinta Octavia II.Am facut o configuratie cam asa...Echipare TREND+vopsea metalizata ,jante,proiectoare ceata,navigatie,maxi dot,senzor de ploaie ,geamuri el. spate totul la 13 990 CIP.Mentionez motorul de 1.4MPI.Aici am si semnul de intrebare.este suficient de puternic pt aceasta caroseie si echipare?oricum mai mult nu imi pot permite TDI si chiar nu vreau sa renunt la aceasta configuratie.nu am un stil de condus sportiv iar pt mine la o masina primeaza esteticul si dotarile nicidecum forta motorului.Astept sugestii referito la echipare si motor..1.6 ar fi mai bun?insa dotarile...sad.gifP.S.Nu vreau sa aud de O TOUR.
MULTUMESC ANTICIPAT!

Eu cred ca ai face o alegere f buna.Eu am comandat-o ieri si sper sa treaca cat mai repede 1 luna jum pana se face livrarea. Cu toate speculatiile care circula, cum ca ar fi o masina grea cu motor mic, eu cred ca e o alegere buna , a masina fiabila si totodata moderna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.