Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor ! Vopsea
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Cornel001
Azi am gasit partea din fata a masinii usor stropita de niste puncte mici de vopsea alba.
Nu stiu exact sursa pana nu ajung maine dimineata la servici.
Vreau sa stiu daca se pot indeparta acele punctulete mici de vopsea alba fara sa afectez vopseaua originala ?
Stie cineva ?
marius96537
petele de care vorbesti cred ca sant pe lac si nu pe vopsea!se sterg cu diluant gen nitro sau asemanator si nu este nici un pericol.doar pe vopsea sau lac "crude"lasa semne.daca ramane un voal mat pe lac da cu un pic de solutie gen polich!
Bafta
liviu69189
incearca sa speli masina mai intai la o spalatorie buna, abia pe urma aplica alte metode
cavalyere
am avut la fel ceva de genu pe masina si le-am curatat cu polis si cu o bucata de pasla singur in curte. necazul e ca a trebuit sa fac toata capota si mi-am rupt mainile de oboseala.
Cornel001
Spre surprinderea mea, s-au luat cu niste apa data cu o carpa... totusi la unele a ramas o 'umbra transparenta'... nu am mai avut ce sa-i fac dar nu se observa decat daca te uiti cu atentie... poate or sa se ia si astea. Atentie la carpa (tipul ei) sa nu fie nevoie de polish.
stefan96343
daca ai avut masina parcata aproape de o bordura si s'a dat aceasta cu var ti'au stropit astia si tie masina.eu asa am patit dar nu s'a dus cu carpa.or sa se duca in timp sper :evil: :evil: :evil:
Florin50070
eu mi-am gasit masina intr-o zi stropita cu spuma poliuretanica din aia care se pune la geamuri sau la usi. Faza comica e ca in prima faza nu m-am uitat atent, am crezut ca e gainat de porumbei. Dar pe urma cand am vazut ca nu se spala....:bash: chestia e ca nici nu stiu de unde a aparut. Probabil de la vreun destept de mester care punea termopane. sa vedeti distractie cu aia, ca dupa ce e uscata nu mai merge jos, se lipeste puternic... Solventi organici nu am indraznit sa folosesc din motive evidente
Pana la urma am dat cu CIF (!) dupa multe incercari cu tot felul de detergenti si pe urma cu ceva solvopolish si s-a dus (spuma nu vopseaua). dar greu de tot
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.