Help - Search - Members - Calendar
Full Version: suspensie fiat punto1
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Catalin103737
Salutare!

Am achizitionat de curand un Punto 1, din 1999. Sunt foarte multumit de el, chiar imi place, avand in vedere ca e prima mea masina si e cumparata din resurse proprii.

Singura chestiune care nu-mi place este urmatoarea: mi se pare ca nu se poarta foarte bine la denivelarile soselei (gropi, damburi, etc), in sensul ca se simt destul de dur si de zgomotos.

Am facut un test de amortizoare, si mi-au spus baietii de la service ca sunt ok, mai exact presiunea din ele este de 67-82% (sentinta in concordanta cu graficul pe care mi l-au dat). de asemenea, mi-au spus ca ar trebui verificate bucsile, braturile si altele, nu mai tin minte, insa nu am vrut sa le verific pe toate de teama sa nu inceapa sa ma abureasca in stilul specific.

Rugamintea mea este urmatoarea: poate cineva (un posesor de astfel de model, cineva care se pricepe etc) sa-mi spuna daca:
1. acest model de punto are probleme cu suspensia, in sensul ca toate modelele sunt dure si zgomotoase la denivelari?
2. ce ar trebui sa schimb, unde pot gasi piesele, si cam cat costa?
3. Ce parere aveti despre acest model?
4. Care ar fi defectiunile uzuale ce pot aparea si pe care ar trebui sa le previn?

Multumesc!
marius96537
Felicitari pentru achizitie!fiind un Fiat clasa mica este de asteptat sa fie un pic mai slab la suspensii!eu te sfatuiesc fiind prima ta masina sa nu bagi prea multi bani ca pentru drumurile noastre azi faci tot trenul fata si maine poti sa o iei de la inceput,fa strictul necesar de siguranta ,mergi cu ea prinde experienta si poate cu ceva noroc o schimbi pentru una mai robusta si fiabila!Bafta!!
Cipp
Cu distributia cum sta? Uleiurile-motor&cutie, filtrele, placutele si celelalte lichide ar fi bine sa le schimbi daca nu cunosti persoana de la care ai luat-o! Despre suspensii, daca nu bate nimic, las-o asa, o sa te obisnuiesti in timp, sunt masini bune si fiabile, nu te mai lua dupa aia care n-au condus fiat-uri si vorbesc despre ele comparandu-le cu modelele anilor 60-80 cand toate masinile cu RARE exceptii aveau probleme la capitolul fiabilitate. In ziua de azi, cine face masini proaste isi da foc la valiza, nici dacia nu mai are curaj sa vanda stifturi!
marius68582
Imi voi aminti intotdeauna cu placere de Punto MK1 biggrin.gif
Prima mea masina in Irlanda(tara in care asigurarile se masoara cu miile de euro) a fost un punto albastru frumusel.Fratilor,am tras de masina aia trei ani, cum munceam eu de nebun pe la trei joburi,cu naveta si mers pe vagauni...nu mi s-a stricat nimic.Tot ce am schimbat a fost filtre de ulei si bucsi pe spate,asta doar pentru ca sa trec de verificarea tehnica foarte aspra.
Tie ti se pare dura,rigida,zgomotoasa masina?Sa stii ca in Irl drumurile sunt tootusi sub media europeana(ok,mai bune ca la noi) dar masina se comporta foarte bine.Avea suspensia moale si se preta foarte bine drumurilor cu imperfectiuni.
Ciobanu45513
Salut,

Suspensiile pe Punto sunt foarte rigide. Nu e nimic stricat la ele...asa e designul smile.gif , insa viteza si precizia cu care iei curbele in masina asta fac toate hurducaniturile si rigiditatea la trecerea peste sine de tramvai, gropi samd.
In comparatie am mers cu un Logan/Yaris si parca eram intr-o barca...amortiza bine gropile insa nu erau la fel de stabile smile.gif

numai bine!
Catalin103737
Intr-adevar, am observat si eu ca in curbe este destul de stabila, ceea ce m-a surprins in mod placut.

Cat despre fiabilitate, aveam posibilitatea sa-mi cumpar in aceeasi bani un "tractoras" german: Golf 2, insa am preferat sa-mi iau o masina care sa-mi faca placere cand ma urc in ea... Stiti ce vreau sa spun.

va multumesc pentru comemtarii, si astept in continuare raspunsuri, in special la chestiunea costului bucsilor si a pieselor care fac parte din sistemul de suspensii.

As vrea sa stiu daca se merita sa fac aceste schimbari, comparand banii cheltuiti cu rezultatul obtinut
Catalin103737
Cipp,

Distributia a fost schimbata la 60.000 km, potrivit cartii service, si acum are 94.000.
Cat despre uleiuri, cel de motor e bun, se vede pe joja ca nu e ars, insa cel de la cutie nu stiu cum se verifica. Iti sunt recunoscator daca ai putea sa-mi spui cum pot sa fac treaba asta.
Cipp
Simplu! te duci la un service, ti-o urca pe elevator si iti spun aia tot; si de curea, si de directie, si de frane, si de tobe, si de amortizoare, si de ulei la cutie, tot tot tot! Alege un service privat, serios, daca ai ceva cunostinte cu atat mai bine si vezi ce zic ei. Daca ai 250 RON disponibili, mergi la targul vitan si iti spun aia si ce lapte a supt de la mama fietelul tau!
Catalin103737
pot avea atat de mare incredere in cei de la autovit?
Sorin82761
Eu am avut un Punto 1 cu telescoapele nu am avut problema am avut cu bucsile pe fiecare parte sunt trei bucsi ( pe spate ) doua is ieftine eu mi-am luat cu 120 000 lei bucata , cea de-a treia era mai scumpa ...ceva pe baza de teflon ...la 1 mil jumate fiecare
Catalin103737
Sorin,

Sorin, imi poti spune te rog daca dupa ce le-ai schimbat s-a schimbat ceva in legatura cu zgomotele? Cu alte cuvinte, semerita sa le schimb? S-a simtit diferenta?
Sorin82761
Pai eu am stiut ca is bucsile alea si sunau la orice groapa ...denivelare si nu le-am schimbat o vreme pentru ca la reprezentanta la fiat mi-au spus ca sunt 7 milioane pe o parte blink.gif si eu le-am gasit la 240 000 pe o parte ...le-am schimbat si gata si au fost si foarte ieftine aia pe teflon e mai scumpa dar cu aia nu am avut treaba ....eu am fost super multumit de masinuta ....de aia am ramas fan fiat biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.