Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Scurgere ulei
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
nice99417
Salut,

Sunt incepator in ale sofatului - din 2006 am o toyota yaris 1.0 - si nici nu ma pricep la motoare...smile.gif
De citeva zile am observat ca in locul unde parchez masina ramine o mica pata de ulei. M-am uitat la motor (ca la un OZN) si am observat ca aproape de joja de ulei blocul motor in partea de jos este murdar de ulei.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea:
- pina a ajunge in service cu masina, as vrea sa stiu, ar putea fi o problema grava? mai pot rula cu ea? ( as mai avea inca 1000km pina la revizie)

Pata de ulei ar fi de 3-4 cm diametru in 24h.
Masina are 126.000 la bord si este din 2002.
Legionaru'
Nivelul uleiului pe joja l-ai verificat?
Ulei se poate scurge si din cutia de viteze.
Mergi mai bine la service.
nice99417
Da am verificat... si nivelul este la maxim.
Dar cutia de viteze unde este amplasata?smile.gif) poate imi dau seama daca este de acolo?

Multumesc mult Legionaru pentru promptitudinea cu care ai raspuns!
Legionaru'
Nu stiu cum este amplasat motorul la Yaris.Daca este dispus transversal , cutia este in partea soferului si cred ca poate fi de la cutie.
vio
sau de la servodirectie daca ai hidraulica sau de la pompa de ambreaj daca e hidraulic ........... sau ..... pune un deget pe pata si daca miroase urat asa a petrol brut si bashinos ( scuzati expresia ) si e si un pic verzui e de la cutie
nice99417
Poate are cineva un repair manuals dar pentru Yaris din prima generatie ( sau mai bine zis fabricat in 2002 ) ?

Pentru Yaris 2007 am gasit RM aici
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.