Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am terminat leasing-ul la masina
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Geoarge103688
Salut

Am si eu cateva nelamuriri poate ma ajutati voi

Am cumparat o masina de la un cunoscut. Respectivul a cumparat masina in leasing si inca nu terminase de platit ratele la ea, asa ca am stabilit sa preiau eu leasing-ul ca este mai simplu decat sa il incheie el si apoi sa facem act de vanzare cumparare, reinmatriculare etc...

Bun...am facut actul prin care imi cesioneaza contracul de leasing apoi eu am inchis contractul cu banca deci sunt proprietar smile.gif De la banca mi-au zis ca trebuie sa vin sa iau o hartie cu care sa ma duc la politie sa schimb talonul (bineinteles in talon scrie ca detinator este banca) pe numele meu.

Intrebarile mele:
1. Pot sa circul cu masina pana imi schimb talonul ? - sunt proprietar dar nu am talon pe numele meu
2. Cel care a avut masina a avut asigurare RCA pe tot anul 2007. Mi-a da t mie actele de la asigurare RCA...aceasta asigurare este valabila sau daca s-a schimbat proprietarul trebuie facuta alta asigurare


Obs. Pe talonul meu la pct-ul 21 obseratii nu scrie nimic, pe talonul unui prieten care si-a luat masina tot in leasing scrie ceva de genul utilizator.. ."Popescu Popescu"
3. Pot sa fac casco inainte sa schimb talonul ?
Iulian66199
QUOTE(Geoarge103688)
Salut

Am si eu cateva nelamuriri poate ma ajutati voi

Am cumparat o masina de la un cunoscut. Respectivul a cumparat masina in leasing si inca nu terminase de platit ratele la ea, asa ca am stabilit sa preiau eu leasing-ul ca este mai simplu decat sa il incheie el si apoi sa facem act de vanzare cumparare, reinmatriculare etc...

Bun...am facut actul prin care imi cesioneaza contracul de leasing apoi eu am inchis contractul cu banca deci sunt proprietar smile.gif De la banca mi-au zis ca trebuie sa vin sa iau o hartie cu care sa ma duc la politie sa schimb talonul (bineinteles in talon scrie ca detinator este banca) pe numele meu.

Intrebarile mele:
1. Pot sa circul cu masina pana imi schimb talonul ? - sunt proprietar dar nu am talon pe numele meu
2. Cel care a avut masina a avut asigurare RCA pe tot anul 2007. Mi-a da t mie actele de la asigurare RCA...aceasta asigurare este valabila sau daca s-a schimbat proprietarul trebuie facuta alta asigurare


Obs. Pe talonul meu la pct-ul 21 obseratii nu scrie nimic, pe talonul unui prieten care si-a luat masina tot in leasing scrie ceva de genul utilizator.. ."Popescu Popescu"
3. Pot sa fac casco inainte sa schimb talonul ?



Raspuns:
1.Daca masina are talon (nu conteaza daca e pe numele tau)atunci poti sa circului cu ea.Dar in momentul in care iti depui actele pentru inmatriculare pe numele tau trebuie sa predai talonul vechi.Din momentul in care ai predat talonul la politie nu mai ai voie sa circuli cu masina pana nu iti iei talonul nou.
2.Din pacate trebuie sa-ti faci alta asigurare pe numele tau pe care o depui la dosar pentru inmatricularea masinii(copie nu originalul)
3.La intrebarea asta nu stiu sa-ti raspund,dar cred ca e mai bine sa-ti faci casco dupa ce talonul e pe numele tau.
Geoarge103688
Pai nu mai trebuie sa inmatriculez masina pentru ca am preluat contractul de leasing si cei de la banca mi-au zis ca nu mai trebuie sa trebuie radiata si reinmatriculata masina...sau nu e asa !?

Deci daca am inteles bine din ce spui masina nu are RCA in momentul asta, RCA nu pot sa fac pana nu schimb talonul deci nu pot sa circul cu ea...Corect ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.