Help - Search - Members - Calendar
Full Version: merita????/
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Marius Valentin102092
Oameni buni, merita un Astra, din 2000-2001, motor de 1,7? Variantele gasite de mine au in jur de 100.000 km. La ce s ama astept daca as cumpara o masina dintre astea? Mie imi place modeulul, dar nu stiu care-s costuriel de intretinere, rezivii, piese, etc. Ma puteti ajuta cu exemple? Ar trebui sa ma sperie cei 100.000 km rulati? Astept sfaturile voastre
ion95129
salut. Cateva informatii scurte ca sunt grabit acum:

-Nu trebuie sa iti faci probleme referitor la Km (daca sunt reali) pentru ca motorul este destul de fiabil .Am vazut masini asemanatoare cu 250.000 la bord fara nici o problema din partea motorului.
-Piesele si reviziile nu sunt exagerate.Fiind o masina foarte raspandita, cam toate servisurile au habar de ea.
-.........hai ca mai vorbim.Trebuie sa plec
cristian95382
Am si eu o astfel de masina an 2001 si nu pot sa zic ca regret, este fiabila arata bine si are si un consum redus.Eu am masina de un an jumate si nu am schimbat pe ea decat un arc spate care sa rupt si am mai avut ceva probleme la alternator cu placa de diode, in rest masina e ok.Daca gasesti din 2000-2001 cu 100 mii de km reali e super ok, nu trebuie sa te sperie.Pe la 7000 de euro ar trebui sa iti gasesti ceva bun. Daca chiar vrei sa iti cumperi sa mai ceri pareri referitor le ce trebuie sa fi atent cand cumperi o astfel de masina...succes!
florin55503
km nu ai cum sa verifici cat de reali sunt. probleme intalnite: alternatorul sau electromotorul dar se rezolva. intretinerea probabil e cea mai ieftina din clasa ei. te-as sfatui sa bagi doar piese originale in ea pt ca se gasesc mai peste tot si nu trebuie sa le iei de la reprezentanti sau sa le montezi la ei. cu mecanici priceputi e mai greu.au impresia ca se pricep dar sunt varza. (eu mi-am schimbat amortizoarele sport pt ca imi spargeau dintii in gura si cei care mi le-au montat pe cele noi nu au facut-o cum trebuie-cel din dreapta fata. si-a facut joc si mi-a distrus flansa.
dupa ce ai cumparat-o schimbai distributia, uleiul etc.
te-as sfatui sa te uiti la 2.0 dti. e mai puternic, are distributia pe lant (nu necesita schimbare), consuma o ideea mai mult decat cel de 1.7 in oras. in afara e acelasi lucru
stefan96343
opelurile sunt masini cu intretinere f ieftina. blush.gif
Viorel103430
QUOTE(Marius Valentin102092)
Oameni buni, merita un Astra, din 2000-2001, motor de 1,7? Variantele gasite de mine au in jur de 100.000 km. La ce s ama astept daca as cumpara o masina dintre astea? Mie imi place modeulul, dar nu stiu care-s costuriel de intretinere, rezivii, piese, etc. Ma puteti ajuta cu exemple? Ar trebui sa ma sperie cei 100.000 km rulati? Astept sfaturile voastre

Am un Rekord LS 2.3 D si sunt extraordinar de multumit cu toate ca are .......... 350.000 Km. si este din 1986. La tine nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme mai ales ca in general Opel a construit si construieste pe o structura solida si fiabila. Vei fi nu multumit ci foarte!smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.