Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Modele Toyota Sport
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Dan52141
Stie cineva daca la toyota exista vre-un model asemanator lui Audi 2.0T ?
Stiu ca la un moment dat a existat intr-o editie limitata de cateva sute de exemplare Toyota Corolla Compressor 1.8, dar sincer pe piata din europa nu am auzit sa se comercializeze ceva gen Avensis 2 vvti turbo blush.gif
mike.omega
Eu am vazut Corolla 1.8 compressor, foarte putine diferete fata de una normala smile.gif
Deci s-a comercializat. Depinde si ce vrei, daca nu ma insel am vazut Yaris TS in oferta de pe site biggrin.gif
Watcher
QUOTE
Eu am vazut Corolla 1.8 compressor, foarte putine diferete fata de una normala

Adiac pe dinafara nu se vad diferentele, ca pe mine m-a dat cineva cuuna si arata altfel inauntru iar motorul e complet altceva smile.gif
vio
pana la sf lui 2005 a existat si varianta Corolla Sport in 3 si 5 ushi , celica si celica sport pana in 2006 parca si yaris sport parca 140 de cai sau 150 nu mai stiu... aveau acelashi motor de 1,8 T 192 cai din 2006 sa produs decat Corolla Compresor de 215 cai si mai nou Yaris TS. clasa mai mare sport nu prea exista la Toyota , e un protiptil de avensis biturbo de 305 cai parca dar decat asa .... de poze nu se fabrica
vio
QUOTE(Watcher)
QUOTE
Eu am vazut Corolla 1.8 compressor, foarte putine diferete fata de una normala

Adiac pe dinafara nu se vad diferentele, ca pe mine m-a dat cineva cuuna si arata altfel inauntru iar motorul e complet altceva smile.gif




pe dinafara decat grila fatza, bara fatzapraguri laterale si jante cu model special si unele insemne gen TS sau Toyota e scris cu roshu. biggrin.gif .
Dan52141
Nu-i inteleg pe japonezii astia, de ce oare nu scot si ei o clasa de masini ceva mai sport.

Dar se poate face tunning pe un 1.8 avensis de serie, in ideea sa i se puna un compresor ?
vio
da . ii poti pune compresor mecanic sau turbocharger, depinde de ce buget dispui. e acelashi motor ca si la celica si corolla sport biggrin.gif.
Dan52141
QUOTE(vio70407)
da . ii poti pune compresor mecanic sau turbocharger, depinde de ce buget dispui. e acelashi motor ca si la celica si corolla sport biggrin.gif.

Exista vre-o firma in tara sau in afara care face lucrul asta, banuiesc ca nu se pune pur si simplu doar turbochargerul mai trebuiesc modificate si conducte de admisie sau alte lucruri deoarece este nevoie de mai multa benzina.
Si apropo daca stiti procentual cam cat poate sa creasca consumul mediu la un 1.8 cu turbo?
vio
e un kit turbo cu de toate tzevi , radiatoare tot tot e cam 2400 de parai .... il pui tu in garaj daca te pricepi , restul nu stiu , banuiesc ca oricum creste cam mult .
Legionaru'
Ar fi minunat un astfel de kit.
Cred ca ar face minuni pe motorul meu.Cred ca ar ajunge undeva la 190 CP.
Va dati seama, o masina "batraneasca" cu 190 CP?Ce nori de fum as da cu ea! :cool:
vio
mai rau smile.gif gainu de putere este intre 75 - 100 de cai biggrin.gif
Legionaru'
Pfffffffffffuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!
229 CP, nici nu veau sa ma gandesc! biggrin.gif
Dan52141
se pare ca motorizarea 1.8 se preteaza foarte bine la un tuning, nu am gasit nimic despre 1.6 sau 2l, este posibil sa nu permita constructia motorului pentru 1.6 si 2 astfel de tuninguri.
_Constantin_
Pana acum cativa ani motorul de 1,6 a fost starul scenei de tuning. Mai nou s-au introdus alte standarde si motorul preferat al tunerilor a fost schimbat. Eu din cate stiu la Toyota 1.8 a fost un succes pentru ca fost prezent pe Celica, nu pentru ca ar beneficia de o constructie deosebita fata de celelalte motoare ale marcii.
Han.solo
Motorul de 1.8/192cp e prezent si pe Lotus Elise.
Am vazut un link pe aici postat parca de un moderator cu tuning la motorul de 1.6 in Japonia de m-am crucit ce puteri se obtineau. Chiar imi pare rau ca nu am salvat link-ul...
vio
cauta in history la browser smile.gif am vazut pe youtube un avensis de 2,0 turbo.....
guerilla
reveniti-va. nu puteti pune un kit turbo fara sa faceti modificari majore. pe langa cei 2400 euro mai aveti de bagat vreo 3000 lejer in alte modificari. daca faceti un calcul, o sa ajungeti la mai mult de pretul unui model stock de aceleasi performante.
vio
pai se subintzelege asta smile.gif ca nu ii pui turbo si gata smile.gif
Han.solo
QUOTE(vio70407)
cauta in history la browser smile.gif am vazut pe youtube un avensis de 2,0 turbo.....

Nu mai am atata history, iar un search de guerilla (din cate tin minte el a postat)+tuning da toate paginile din acest topic (printre altele)!
Dan52141
QUOTE(guerilla)
reveniti-va. nu puteti pune un kit turbo fara sa faceti modificari majore. pe langa cei 2400 euro mai aveti de bagat vreo 3000 lejer in alte modificari. daca faceti un calcul, o sa ajungeti la mai mult de pretul unui model stock de aceleasi performante.


Da, de acord cu tine dar de unde sa iei modelul ala stock avensis 2.0 vvti turbo, sau avensis 1.8 turbo ? blush.gif
vio
pai nici ala nu era asa stock , era facut de om asa smile.gif
Dan52141
apropo de modele sport, daca vreti sa auziti un sunet incredibil vizualizati filmuletul de mai jos ... asta da sportivitate smile.gif

http://www.automarket.ro/stiri/videoiata-c...rrari-2833.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.