Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VREAU SA CUMPAR O MASINA LA 4000-4500 $$$
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
nyght
Care masina este mai utila in Buc,ptr. o soferita incepatoare,o masina secon-hand,cam la 4000-4500$,Cielo sau Opel Astra-Sedan sau o masina noua, Dacie Solenta sau noua Dacia X90,care va iesi in curind???,sotul i-mi recomanda o masina secon-hand,ptr. ca daca o lovesc nu va costa mult reparatia,astept sugesti .... :roll: :roll: :roll:
cristianc
Nite

1. Orice sofer trebuie sa conduca masina care ii place si in care se simte confortabil fizic.

2. Un incepator nu este recomandat sa conduca o masina (prea)noua

3.Un procent majoritar din soferite parcheaza greu asa ca este recomandabil in primii ani masini de mic litraj care se parcheaza usor.

4. Sotul tau este un "grijuliu" care iti si doreste sa lovesti masina! Da poate nu o sa o lovesti, este vreo problema?!

Nu stiu ce temperament ai si cum iti place sa conduci(sport, prudent,lejer) dar mai ales pentru Bucuresti: Matiz, Tico, FordKA sunt masini care nu iti vor ridica probleme si iti vor face sofatul o placere cum este normal si nu un chin cu Cielo(greoaie), Nova sau Supernova(bruscate) s.a.m.d.

Pe ce masina ai facut scoala? Ai gabarit mare?..etc.
Radu_
daca zici de o masina sh, la 4000-5000 euro, asta inseamna o masina destul de buna (de ex un golf III) - nu poti "renunta" la o masina din asta pt o solenza, sau x90, sau ce-o mai fi, ca tot dacie ramane...
ia-ti ceva la mana doua - sunt multe masini la 5000 euro - f faine, nici sa nu te gandesti sa-ti iei dacie - in dacie nu ai nici comfort, nici siguranta...
gandeste-te inainte sa faci ceva de genul :"imi iau solenza, ca e masina noua, am garantie, bla bla bla" - e o teorie gresita...
cristianc
Radule, recomanda-mi si mie 3 masini bune la banii in discutie. De abia astept!
Radu_
vw golf III,
audi 80 B4
vw passat III
audi 100 (model A6)
opel omega
si mai sunt si altele... cele de la audi si vw, cu motor de 1,9 TDi, chiar ca nu ai probleme cu ele
nyght
Sunt o soferita incepatoare din Buc.,am bani astia 4000-4500$$$$si vreau o masina buna,sa ma mai tina 2-3 ani,ceva gen >CIELO,>OPEL ASTRA-SEDAN,>RENAULT...astept propuneri de la parcuri second-hand si persoane fizice.NU DORESC Matiz ,Tico,Solenta... :roll: :roll:
cristianc
Se pare ca nu ai fost multumita de raspunsurile din topicul cu "profesionistii" :roll: asa ca ai deschis un topic nou la care probabil astepti raspunsuri noi. Uite unul dintre ele:
Faptul ca nu vrei Tico, Matiz, Solentza nu e o problema grava atat vreme cat mai suplimentezi suma de la 4000-4500$ la 5500-6000 euro.
Nu trebuie "sa tragi in pianist" dar la banii mentionati in afara unui achizitii de la o persoana cunoscuta care sa iti faca reducere, la banii oferiti si modelele cautate vei fi nevoita sa mai bagi sanatos in ea. Nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun!
madalina
Trebuie sa te gandesti si la piese! La orice masina exista riscul de a aparea defectiuni, iar la o sh nu ai nici-un fel de garantie! Gandeste-te cat ai fi dispusa sa mai bagi in, uneori chiar lunar! mai trebuie si bani de revizii, schimbat ulei, filtre etc! Inainte sa te decizi, informeaza-te corect asupra preturilor pieselor de schimb pentru marca si modelul pentru care te-ai hotarat!
Daca un sofer cu experienta are o problema tehnica in timp ce merge, stie cum sa reactioneze sa nu ii puna in pericol pe ceilalti si pe el insusi, dar un incepator in 99% din cazuri intra in panica, asa ca iti trebuie o masina care sa stea foarte bine din punct de vedere tehnic!
cristianc
Radule tata (ca nu ma pot abtine!)
Masini in stare buna la 4000-4500$ adica 3390-3817euro. Ai inteles diferenta?? Daca masinile insirate de tine au pretul asta eu as lua la goana daca as fi in Romania, sau m-as uita bine la ele daca as fi in Germania :!:
Succese!
guerilla
Am unit cele doua subiecte.

nyght, pe viitor nu mai deschide doua topicuri pe aceeasi problema.
Tks
cristianc
nyght, te-ai mai gandit la optiunile financiare sau ai parasit discutia?
nyght
Salutare,nu am disparut dar nu pot intra in fiecare zi,cine nu si-ar dori o masina ieftina si buna,eu doar intreb ptr a ma informa inainte de a ma hotari ce masini sa cumpar,va multumesc ptr sugesti, dar eu asteptam si ceva propuneri concrete,gen am masina asta de vinzare, costa atit!!
G e o r g e
gasesti info despre masini SH pe www.masini.ro . ai cautare chiar pe prima pagina sus.
nyght
Ok ridic putin pretul 4000 euro,doar atit nu mai mult,sper ca totusi care vinde masini sa-mi trimita si ceva oferte,sau parcurile auto sh,ok nenea moderator nu mai repet greseala,bay,bay si astept propuneri>>>>>>
madalina
De curiozitate, ai intrat macar pe autovit pentru a-ti face o idee despre preturi si masini? Sau ai cautat la anunturile de masini sh de pe masini.ro?
cristianc
QUOTE(nyght)
...cine nu si-ar dori o masina ieftina si buna,eu doar intreb ptr a ma informa inainte de a ma hotari ce masini sa cumpar,va multumesc ptr sugesti, dar eu asteptam si ceva propuneri concrete,gen am masina asta de vinzare, costa atit!!


Nu exista masina ieftina si buna cel mult satisfacatoare.
Ai dat la o parte dacia, matiz, tico asa ca adio buna la banii tai..
Daca esti hotarata da-mi un pm si te ajut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.