Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Peripetii de pasti...
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2
Arheopterix
Azi dim. putin dupa ora 11,plec cu sotia si copilul spte Mogosoaia.
Merg dinspre Iancu Nicolae,academia de politie,si vreu sa fac dreapta spre pod Otopeni.
Un politist dirijeaza circ,si tot lasa masini dinspre Buc sa treaca.
Eu trebuie sa dau prioritate.
In spate un Logan alb (de la o firma de conserve de mana a 3-a) ma tot claxoneaza.
Nu am unde sa ies ptr ca tot trtec masini si cu viteza.
Se opreste fluxul si eu ies.
Bineinteles ca Almera pleaca mult mai repede decat loganul.
Ajung coloana din urma ,si ma trezesc cu neandertalianul lipit de coada mea.
Se vedea semnul galben ca am copil si se vedea si scaunul.
I-am facut semn de cateva ori ,el minic.
Semnalizez sa trec pe banda 1 ptr a iesi pe centura.El vine langa mine ,cred ca a studiat intai sa vada daca nu cumva sunt vreu 2 barbati burtosi si rasi in cap,si apoi (era si cu o neardentaliana langa el) incearca sa ma loveasca.
Fiind cu familia si fiind si zi de pasti,nu am pus botul.
Am oprit si am sunat politia rutiera.Au fost amabili si au zis ca transmit politiei din Ilfov.
Dupa intoarcerea acasa am dat niste tel,sa vad cum poate fi tras la raspundere acest psihopat.Totul trtebuie sa fie inregistrat pe camerele de luat vederi!.
Mi-am dat seama ca te trimit de la unul la altul si ca nu ai nici o acoperire dinn partea legii.
Nu se punea problema ca era baut.Dar testul psihiatric sigur nu l-a efectuat.
Asa ca dragi colegi.
Ii am numarul,stiu unde lucreaza,i-am vazut si mutra.
Marti ma duc sa ii fac o vizita .
Poate apar si la stiri.
Mariustom
La cele de la ora 17 ? laugh.gif :punk:
Chestia este că e plin de ei printre noi. E o adevărată problemă a societății noastre. Și, din păcate, va dura muuuult până ne vom cizela.

Oricum, nasol ce ai pățit, ținând cont că erai cu familia. Dar dacă erai singur, cum reacționai ? :scratchchin: :cenzurat:

Și, ține cont că nu te-am întrebat cum ai aflat unde lucrează biggrin.gif blush.gif
sorin72872
marius, a zis ca era un logan de la o firma de conserve de mana a treia.(parca asa).
Mariustom
wallbash.gif Scăpasem acest lucru (din cauza vitezei, nu altceva) biggrin.gif
marius68582
Daca poti afla unde lucreaza,nu strica macar o reclamatie ceva.
Arheopterix
Tipul e mai prost decat credeti.
Avea toate datele scrise pe masina.
Inafara de cele personale pe care le pot afla cu usurinta.
Daca eram singur il lasam in fata,pana oprea la primul semafor.
Restul va las imaginatia sa lucreze.
Eu sau el.

Sotia mea ma face cu ou si cu otet ca reactionez cu violenta la violenta.
Chiar am inceput sa cred ca am o problema....
M-am listit acum cateva zile,cand am vorbit cu un "client".
Tipul cu 3 copii de varsta mea (40) ,conduce o firma mare din toate punctele.Conduce si un Jaguar si un X90.
Genul de barbat care se barbiereste de 2 ori pe zi,si e imbracat tot timpul la costum si cravata.
Am discutat cu el subiectul,si spre "bucuria "mea ,am constata,ca reactioneaza exact ca mine ,cand e vorba de ai pune cineva familia in pericol.
Asta se intampla si in Westul Salbatic,cand legea nu exista sau nu facea nimic.
Acolo o sa jungem si noi se pare.
DRAGOS
Ceva similar i sa intamplat si tatalui meu vara trecuta. Atunci s-a rezolvat mult mai bine. Fiind doar noi in masina ne-am permis ca la primul stop sa-l luam pe nemernic :argue: pe sus si sa chemam politia. S-a rezolvat cu o amenda, pe care o consider absolut modica. Pentru chestii de genul asta ar trebuii sa se faca puscarie :evil: .
Mariustom
D-le Arheopterix, pățania dvs parcă mi-a dat aripi :clapping:
Nu de alta, dar am început să "anchilozez", și parcă simt nevoia, câteodată, de asemenea viteji. Nu de alta, dar am început să semăn cu Clint Eastwood biggrin.gif

Și vreau să fiu în formă, încă.

Acest mesaj nu se dorește o promovare a violenței, ci o rezolvare "amiabilă" a unor situații critice :yup: ninja.gif .
Kun95299
Eu zic sa afli unde sta, vezi daca are masina personala si lasa-i niste amintiri placute tongue.gif Daca vrei idei da mesaj privat, ca te ajut cu cea mai mare placere smile.gif
Mariustom
NU d-le Kun, nu mașina e de vină că servește un dobitoc. De ce să biciuiești calul dacă călărețul e cel prost ? blush.gif
Lucian55
Eu sunt un om calm de fel dar cand ma enerveaza dobitoci din astia rectionez cam urat.
Ultima patanie: Mergeam pe bulevard,masini parcate pe dreapta linie de tramvai in stanga loc intre ele de 1 masina jumate. Din spate ma tot sicana unu cu un clio sa intru eu pe linia de tramvai. Nu am intrat, iar cand a venit tramvaiul a incercat sa demonstreze ca e el mai smecher si s-a bagat intre mine si masinile parcate. Am ales sa ma urc pe el decat sa intru in tramvai.Noroc ca eram cu navara.
mike.omega
Si eu care credeam ca doar mie mi se poate intampla laugh.gif
Pe mine au incercat sa ma scoata de pe sosea de vreo doua ori niste Logane. Prima oara pur si simplu dobitocu nu s-a uitat in oglinzi, mergeam in paralel cu el si am vazut foarte clar :bash:
A doua oara, bietu logan a incercat o depasire(probabil era 1.4mpi) si desi am franat si i-am lasat loc dobitocu no. 2 nu a retrogradat si cand am ajuns unii langa altii si ne-am triplat(venea o masina si din fata) a tras dreapta spre mine :ban:

Bietele masini pe care le conduc inconstientii astia nu au nici o vina, instructorii lor si materia cenusie pe care o poseda sunt problemea :boxing:
RUE
of, ce bine de voi, aveti 112 ... si ceva sanse de izbanda.
eu numa sa ma sui pe autostrada si dau de minim un viteaz in cerceafuri care desi toate bnzile sunt pline ochi s se ruleaza in tandem se pune la un metru de mine in spate si face faruri si claxoane (de parca nu ar mai fi o coloana de 5 km in fata mea pe banda de viteza).

sa sun la 998 sau 993 sau care o fi politia de moravuri prescrise de coran???
aici regula e:
- ai busit un indian, indianu e vinovat
- ai busit un saudit, tu esti paguba.
am mai ripostat cu claxoane la unii cara faceau figuri si au sarit pe geam sa mi scuipe masina....
apoi am aflat ca multi au arme de foc... totusi d ela claxoane nu ma abtin.
dar familia mea nu e cu mine in masina ci la ...5000 km. deci in siguranta.

ieri am observat ca si taximetristiiindieni au tupeu sa se dea jos din masina... :minigun:

altfel, pastele a fost mirific, am primit poze cu oua rosii pe mail.

adevarat a inviat!
Tiberiu61940
Zi de Paste, la Lepsa, Cascada Putnei. Un loc foarte fain, daca nu ar fi o multime de romani pe acolo. O imbulzeala de masini, de paturi, de gratare... si un drum de acces rupt, care nu permitea decit o masina pe rind, deci ceva bun-simt era proba de examen in acel moment. Bineinteles ca eram vreo 4-5 masini in coloana, asteptind sa ne vina rindul sa trecem pe acolo. Din spate vine un "jmecher" de baiatu' lu' tata, care nu suporta jignirea de a sta la coada cu toti taranii. Si s-a bagat in fata, a incercat sa-l forteze pe cel care venea din fata si ocupa in acel moment portiunea ingustata de drum sa intre in sant, dar ala nu s-a lasat intimidat. Asa ca jmecheru s-a gindit el sa ne demonstreze ce inseamna o masina de teren, si a intrat el in sant. Nu a mai iesit de acolo vreo 3 ore. Exista totusi un Dumnezeu.
Cit despre smecherasii astia de toata ziua, dupa ce am testat Corolla mea la impact lateral si am fost multumit, daca sint singur in masina pur si simplu nu ma dau de-oparte. Sa vedem. Daca vrea musai, sa faca accident, dar sa fie el vinovat. In oras prea grav nu are cum sa fie, dar destul sa-l fac sa platesca cu virf si indesat.
Arheopterix
QUOTE(Kun95299)
Eu zic sa afli unde sta, vezi daca are masina personala si lasa-i niste amintiri placute tongue.gif Daca vrei idei da mesaj privat, ca te ajut cu cea mai mare placere smile.gif

Kun,Mariustom arer dreptate.Mai ales ca masina era de firma.
Azi am mers iar cu familia la Slanic Prahova si Valenii de munte.
Situatia cu depasirile de colane si intrari in urbe fara vizibilitate au fost f numeroase.
In rest fara incidente.
Ce m-a socat (ptr ca ultima data cand am mai iesit din oras a fost exact acum un an) a fost mizeria lasata de turisti.
Suntem un popor super mizerabil.
Am mancat 3 oameni si jur ca nu am lasat nici cel mai mic gunoi.
E oare asa de greu sa starngi resturile intr-o punga?
T u d o r
Pai exista o teorie conform careia gradul de civilizatie al unui popor se poate masura in cantitatea de gunoi produsa... biggrin.gif Probabil ai nostri au inteles ca se masoara in cantitatea de gunoi lasata pe oriunde. Si de fapt... asa si e, nu? :angel:
RUE
parerea mea este ca nu poti sa faci un popor sa reactioneze a fel ca altul, la scara globala.
poti actiona pe termen scurt asupra unor entitati civilizandu-se singure intr o tara civilizata.
atata timp masa noastra larga se comporta asftel, foarte greu sa ajungem la ceva mai mult de mici indreptari.

si noi poate ca totusi reactionam prea dur la evenimentele astea cu tot felul de namolosi.
poate si noi suntem in situatii in care stresam pe altii dar le uitam prea usor.

o vorba mare a spus un bosniac la o bere fara alcool:"viata iti este mai usoara in orice colt al lumii daca ai puterea de a-ti modifica principiile si criteriile dupa care te calauzesti"
Tiberiu61940
QUOTE(RUE)
o vorba mare a spus un bosniac la o bere fara alcool:"viata iti este mai usoara in orice colt al lumii daca ai puterea de a-ti modifica principiile si criteriile dupa care te calauzesti"

Mare adevar, m-am gindit de multe ori la asta, insa ar insemna sa nu mai stau pina la git in rahat, ci sa incep sa-l si inghit, si sa-mi faca si placere... Asta NU se poate. Macar stiu ca am incercat tot ce puteam pentru a schimba situatia; cind se va atinge masa critica de indivizi care vor sa schimbe ceva, acel lucru se va schimba, de la sine. Sau acei indivizi vor dispare. E doar o chestiune de timp. Pe care eu nu-l mai am.
RUE
in ce priveste comportamentul eu o aplic in sens poztiv.
air_wolf
QUOTE(Arheopterix)
QUOTE(Kun95299)
Eu zic sa afli unde sta, vezi daca are masina personala si lasa-i niste amintiri placute tongue.gif Daca vrei idei da mesaj privat, ca te ajut cu cea mai mare placere smile.gif

Kun,Mariustom arer dreptate.Mai ales ca masina era de firma.
Azi am mers iar cu familia la Slanic Prahova si Valenii de munte.
Situatia cu depasirile de colane si intrari in urbe fara vizibilitate au fost f numeroase.
In rest fara incidente.
Ce m-a socat (ptr ca ultima data cand am mai iesit din oras a fost exact acum un an) a fost mizeria lasata de turisti.
Suntem un popor super mizerabil.
Am mancat 3 oameni si jur ca nu am lasat nici cel mai mic gunoi.
E oare asa de greu sa starngi resturile intr-o punga?


bine ai venit in club. sad.gif si asta e doar inceputul. oricum, o sa fie iar campanie de strins gunoaiele, dar deocamdata asteptam sa se mai stringa.
DRAGOS
QUOTE(Arheopterix)
QUOTE(Kun95299)
Eu zic sa afli unde sta, vezi daca are masina personala si lasa-i niste amintiri placute tongue.gif Daca vrei idei da mesaj privat, ca te ajut cu cea mai mare placere smile.gif

Kun,Mariustom arer dreptate.Mai ales ca masina era de firma.
Azi am mers iar cu familia la Slanic Prahova si Valenii de munte.
Situatia cu depasirile de colane si intrari in urbe fara vizibilitate au fost f numeroase.
In rest fara incidente.
Ce m-a socat (ptr ca ultima data cand am mai iesit din oras a fost exact acum un an) a fost mizeria lasata de turisti.
Suntem un popor super mizerabil.
Am mancat 3 oameni si jur ca nu am lasat nici cel mai mic gunoi.
E oare asa de greu sa starngi resturile intr-o punga?


Un mare adevar care doare.Din pacate suntem balcanici si chiar daca unii dintre noi au reusit sa se schimbe poporul nu cred ca va reusii in urmatorii 50 ani.
Am ramas uimit cum in Belgia(bruxelles) gradul de civilatie este la cote maxime. Pe strada daca cineva se comporta aiurea sau mai rau, arunca ceva pe jos toto orasul se uita urat la el. Si o intamplare care pe mine ma facut sa ma simt jignit ca sunt din estul europei: un bulgar statea la stop cu muzica la maxim(bineinteles cu geamurile deschise) si incerca sa distreze tot cartierul. Primul care a oprit lanaga el a fost un TAXIMETRIST (da, ati citit bine) care ia facut observatie sa dea muzica mai incet. La noi cati taximetristi ar fi facut lucrul asta? Probabil 1%. Poate cu o astfel de atitudine am reusi sa culturalizam si acele specimene care traiesc langa noi.
Iulian HondaFan
adevarul ca situatia este cea care este... io de regula sunt calm si binevoitor... dar asta-vara conducand in Ro numai 10 zile a fost imposibil sa nu ma enervez si sa nu incep sa conduc mai agresiv pentru ca aveam impresia ca daca esti civilizat esti luat de fraier - tot timpul se gaseste un smecher sa iti taie calea, sa claxoneze cand nu e cazul, etc...

chestia nu se va rezolva pana cand politia rutiera nu va intreprinde o campanie agresiva de aplicare a legii cuplata cu masuri de fluidificare a traficului si de imbunatatire a infrastructurii...
Kun95299
Deci, eu am zis asa: te duci la el acasa, sa-i vezi masina personala. Normal ca daca-i faci ceva la masina de firma il doare in cot. Si pe mine m-ar durea. Da masina personala e ca un bebe pentru om biggrin.gif
air_wolf
daca nu-i scoti dintii pe loc degeaba... oricum, e multa violenta in trafic si de ceva timp eu incerc sa ma abtin. pun multe pe seama nervilor, a goanei dupa bani, joburi si altele. n-am mila insa fata de soferii de autoutilitare: asta le e meseria, sa si-o faca cum trebuie.
T u d o r
Ar mai fi o solutie... un IMS sau un Aro pe motorina... biggrin.gif Sa te doara-n pais'pe cand i-o tragi. Si daca forteaza sau face "glume" de-astea, il trosnesti si sigur a doua oara sa va gandi mai bine daca sa incerce vitejii.
Oricum, solutia pentru problema lui Arheopterix ar fi sa se duca la firma unde lucreaza grobianul si sa faca acolo scandal. Daca sefii aluia au bun simt, il vor taxa ei. La fel ca aia de la Coca Cola, care au un numar afisat vizibil pe masina, la care poti suna sa reclami comportamentul soferului in trafic.
mike.omega
Iar am patit-o :disgust:
Azi de dimineata pe la 8:40 faceam stanga de pe un bvd cu trafic mediu pe o strada intr-un cartier(se intampla in CT). Buun, eram al 3-lea la coada la facut la stanga. Stateam, deci, pe loc insa luasem piciorul de pe frana ca urma sa ma pun in miscare insa masina mea s-a miscat vreo 5 cm singura fara sa ridic eu piciorul de pe ambreiaj blink.gif
In mod evident s-a infipt unu usor in mine, pana sa ma dumiresc eu ce s-a intamplat mi-am pierdut randul la facut la stanga si m-am uitat in spate, el n-a schitat nici un gest, isi retrasese masina.
Fac stanga si opresc si ii fac si lui semn sa traga pe dreapta. A inceput show-ul! smile.gif

A inceput sa zbiere la mine din masina ca nu mi-a facut nimic si ca "ce vreau de la el?"
Eu m-am dus sa examinez bara, era intreaga, fara zgarieturi sau altceva. I-am zis cu frumos ca putea sa-si ceara scuze insa el a continuat cu vorbelele lui. Moment in care desi ma cam enervase comportamentul lui, ceasul a dictat ca aveam de ajuns undeva si l-am lasat sa plece :angel:
Insa merita o lectie!
Putin ma doare de masina, e o biata dacie, el avea un break de altfel, insa ma deranjeaza ca nici macar nu si-a cerut scuze no.gif
T u d o r
Eee, si cat iti lua sa-i spargi lucrarile din gura? devil.gif Una bucata robinet si il rezolvai, ce naiba... biggrin.gif Merge si cu cricul la fel de bine.
Pe bune acum, mai fratilor, ce naiba, nu v-ati mai obisnuit? Daca mi-as excita neuronul de fiecare data cand am o astfel de problema de trafic, as fi mai imbatranit cu 20 ani fata de varsta biologica... biggrin.gif Il bag in toate cele pe moment, dupa care imi vad de treaba, eventual schimb muzica.
grenouille
peripetii de paste raportam si noi pe Bucuresti Alexandria aseara.
Ca rar am vazut atatia depasind coloanele sau luand-o pe camp cu masina.
Am facut o gramada de poze, le punem diseara sa le vedeti... cu numere, marci de masini samd smile.gif
booneK9
asa da.
la gazeta de perete, la rubrica nu faceti ca ei.
dupa ce am sa vad pozele am sa ma intreb (retoric, desigur) daca politia se poate auto-sesiza...
grenouille
nu imi sta in caracter sa fac "gazeta de perete" . dar efectiv m-au exasperat nesimtirea, incalcarea legii si mai ales inconstienta cu care au fost pusi in pericol ceilalti participanti la trafic. am vazut nu mai putin de 4 accidente ieri, si dumnezeu stie cate accidente minore au fost.
dupa ce am inceput noi sa facem poze, au mai inceput si altii in trafic (se vedea blitzul). si parca s-a mai calmat cat de cat...
booneK9
nu cred pana nu vad.
Da-i in vileag. Sa-i stie lumea. Macar sa ne ferim daca ii vedem pe cine stie unde...
grenouille
















nu sunt de calitate foarte buna ca sunt facute din mers.
pozele sunt aici
mai punem pe parcursul zilei
Legionaru'
Peripetii de Paste: mi-a lovit unu masina!
Baby Blues
QUOTE(Legionaru')
Peripetii de Paste: mi-a lovit unu masina!

Eu sunt mai fericit : Am castigat o masina! biggrin.gif
booneK9
@fortelady: parca suntem in jungla... Era un topic despre civilizatie, iar acolo nua m ajuns la nici o concluzie, nici macar ca civilizatia se face ori de voie, or ... nu. Poate ca parul e mai civilizator decat scoala. Prin par se intelege o amenda cat casa de mare, sa plateasca pe nas pentru smekerii si sa stea pieton trei luni, 6 luni...
Acum doua saptamani am asistat la o scena in care un "puternic" cu ceafa groasa a depasit coloana de la semafor, a trecut pe rosu, iar cand a fost oprit contrazicea 5 politisti ca de fapt el era cetateanul model si n-a facut nimic... Isi alesese prost momentul si zona unde sa faca pe desteptul... Dar nici macar atunci, cand era cat se poate de clar ca o armata de politisti au vazut ce a facut, ca a fost filmat, nu se lasa. Nu a vrut sa dea actele si cauta sa convinga politistii sa vorbeasca la telefon cu nu stiu cine...
M-am saturat de desteptii astia ca de mere acre. Si imi doresc sa vad politistii stapindu-i fara mila. Atat ca ma aprind...
A K U
Nu inteleg de ce va atacati in felul asta. Nesimtiti vor fi intotdeauna. Si eu umblam acum ceva timp cu bata in masina, da' am renuntat. Stiti de ce? Pentru ca poti sa dai peste unu' de 2 metri si 140 de kile care o sa-ti scoata el dintii, cu respect, pentru ca te-ai dat la el. Chiar nu-i puteti ignora? Uitati un singur lucru: pe astia nu-i civilizeaza NIMENI, nici eu, nici voi, nici Dumnezeu, pentru ca S-AU NASCUT NESIMTITI. A, daca imi pune mie sau familiei mele viata in pericol, e altceva, atunci se vor lua masuri. Dar sa ma enervez ca eu stau in coloana si ma depasesc unii care se grabesc, poate, sa-si intalneasca Creatorul? La revedere duceti-va invartindu-va. Daca fac spume la volan si ma dau cu capu' de usa, ce rezolv? Detasati-va, oameni buni, pastrati-va neuronii pentru alte lucruri mai importante. Parerea mea...
G e o r g e
astia suntem...

de pasti am fost pana la bulgari , sa va zic ca pe autostrada nu se dau oamenii nici sa-i pici cu ceara , cu cat au masini mai puturoase cu atat nu se dau . cine sa dadea la o parte cand te vedeau fara sa le dai flasuri ? doar masinile puternice si scumpe ! blink.gif dacii , matizuri , skode ... mai greu

mercedesuri , bmw uri ... fara probleme , imediat ...

in fine , a fost frumos , si daca ar fi sa plec din nou acum as pleca inapoi la bulgari . curat , civilizat , ieftin . merita toti banutii .
florin55503
cu nesimtirea nu ai ce sa faci. trebuie sa stai calm si atat.
o intamplare de pasti": m=a lovit o pustoaica cu A8 nou nout a lu' ta-su pt ca am oprit la bariera in pipera la iesirea spre centura. avea 19 anisori si o fusta pana sub fund. m-a lovit in cuiul pt remorcare, am oricum masina lovita in spate si alta paguba in afaar de cea existenta nu exista. la A8 sa spart bara. niste istericale si apoi a dat-o intr-un plans in hohote ca o omoara al batran.

o alta intamplare: un amic a facut testul elanului cu un logan 1.5 dci si era sa fie la cele sfinte. deci fara manevre bruste cu loganul
grenouille
QUOTE(Dies Irae)
Nu inteleg de ce va atacati in felul asta. Nesimtiti vor fi intotdeauna. Si eu umblam acum ceva timp cu bata in masina, da' am renuntat. Stiti de ce? Pentru ca poti sa dai peste unu' de 2 metri si 140 de kile care o sa-ti scoata el dintii, cu respect, pentru ca te-ai dat la el. Chiar nu-i puteti ignora? Uitati un singur lucru: pe astia nu-i civilizeaza NIMENI, nici eu, nici voi, nici Dumnezeu, pentru ca S-AU NASCUT NESIMTITI. A, daca imi pune mie sau familiei mele viata in pericol, e altceva, atunci se vor lua masuri. Dar sa ma enervez ca eu stau in coloana si ma depasesc unii care se grabesc, poate, sa-si intalneasca Creatorul? La revedere duceti-va invartindu-va. Daca fac spume la volan si ma dau cu capu' de usa, ce rezolv? Detasati-va, oameni buni, pastrati-va neuronii pentru alte lucruri mai importante. Parerea mea...



nu cer decat sa pot circula pe strada in siguranta. atat. nu cred ca cer prea mult. Am franat de 5-6 ori la limita ca sa las pe aia de depaseau ca sa intre in coloana in fata mea ca altfel ii spulbera camionul sau ma faceau ei praf pe mine. EU si TU si ALTII care incercam sa circulam in siguranta pe strazi ce vina avem? Am vazut 3-4 accidente pe drum, multe cu victime colaterale (nevinovati prinsi intre masini). EI ce vina aveau? ca mergeau pe nenorocita aia de sosea?
G e o r g e
franari la limita, da' sa opresti de tot ca sa aibe celalalt loc sa faca depasirea ? mi s-a intamplat mie ieri .
A K U
QUOTE(fortelady)
nu cer decat sa pot circula pe strada in siguranta. atat. nu cred ca cer prea mult.


Ba da, ceri prea mult. Pe strada nu poti circula in siguranta, nici la volan, nici ca pieton, nici ca pasager in alta masina, pentru ca se va gasi intotdeauna un smecher cu sute de cai sub fund ca sa-ti puna viata in pericol. Tot ce pot sa fac eu cand ma sui la volan sau cand astept tramvaiul e sa ma rog sa nu iasa tocmai atunci criminalul din casa si sa se suie la volan. Nu stiu, poate exagerez, dar eu asa ma simt pe strada, in nesiguranta. Ati vazut ce carambol a avut loc pe Bucuresti-Pitesti. A pus unu' o frana brusca si au intrat 10 masini in el. Sunt multi care se uita dupa avioane sau pipitze cand sunt la volan. Daca ai ghinion sa te nimeresti cu unul din asta pe drum, ai pus-o, si sunt foarte multi.
G e o r g e
sutele de cai de sub fund n-au nimic de'a face cu sofatul .

poti sa ai sute de cai si sa conduci bine sau poti sa ai un amarat de matiz si sa incurci toata circulatia .

totul se reduce la sofer.
Watcher
QUOTE(G e o r g e)
franari la limita, da' sa opresti de tot ca sa aibe celalalt loc sa faca depasirea ? mi s-a intamplat mie ieri .

Mai mult de atat mai ramanea sa trebuie sa dai si putin in spate biggrin.gif:D
G e o r g e
pana acum am calculat cum trebuie ce trebuie ... adica imi dau seama din timp daca are timp / am timp sa depasesc .

idee e ca l-am vazut pe ala aruncandu-se intr-o depasire dupa o coama de deal , el la vale , eu oarecum la baza dealului , si mi-am dat seama ca nu are cum sa termine depasirea si am inceput sa franez cand el intra in depasire . chestie de o fractiune de secunda , si am tot franat ca el sa bazaie pe la vreo 10 m de mine ... eu oprit .
Baby Blues
Chiar nu au nimic de a face caii cu prostia. Cand am plecat joi cu "Micuta " din Bucuresti am luat-o prin Pipera. Normal ca la bariera era o coloana interminabila. Atunci normal ca smecherii s-au apucat sa depaseasca coloana si in scurt timp s-a format un ambuteiaj. Ma uitram cu uimire cum se pot considera unii mai destepti ca altii si cum proprietari de Dacii, Mercedes, Toyota, etc aveau un singur punct in comun: nesimtirea. Dupa 10 min a venit o masina de politie cu girofare si sirene aprinse si a facut ordine dar nu au putut sa se apuce sa dea amenzi pentru aca aveau de dirijat traficul si de facut ordine pe sosea. Dupa ce s-a descurcat ambuteiajul s-a ajuns la bariera in 10 min. Asta e! Nesimtirea nu are treaba cu caii putere si cu marca masini ci cu dobitocul care conduce chiar si un trabant. Am observat si eu chestia pe care o spune George. De obicei cei cu masini mai puternice sau mai noi se dau la o parte pe cand cei cu Dacii sau mai puturoase nu! Imi pare rau pt ca pana la Opel am avut doua Dacii dar asta e!
Legionaru'
Cu Audi, niciunul? blush.gif
Baby Blues
QUOTE(Legionaru')
Cu Audi, niciunul? blush.gif

Am sris si eu marcile car mi-au venit in minte. :angel:
Daca scriam Audi credeati ca si eu am intrat in depasire. biggrin.gif
Legionaru'
Asta credeam, cu siguranta!!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
A K U
Era doar un exemplu, nu vad de ce trebuie sa despicati firul in patru. Si oricum, EU nu am vazut prea multi amarati cu Dacii de 20 de ani facand cerculete in intersectii, in plin trafic, in timp ce BMW-uri am vazut, si nu numai unul. Uitati-va numai la accidentele recente din capitala si o sa vedeti ca nu Daciile sau Trabanturile i-au facut varza pe altii, ci super masini de sute de cai putere. Ca tupeu sau prostie au si ala cu Maybach si ala cu Oltcit, e foarte adevarat.
Baby Blues
Eu fac depasirile pe soseaua libera si in limita sigurantei. Imi place viteza dar atunci cand nu pun pericol pe ceilalti participanti la trafic.
Oricum e placuta senzatia care ti-o da siguranta unei depasiri in sioguranta cu un motor puternic, pe o distanta mai mica.
Si cu Opel-ul ma simteam in siguranta in depasiri dar acum... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.