Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cutia de viteze si diferentialul
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Mahalean98571
As dori sa schimb uleiul in cutia de viteze si diferential fara sa ma duc la service, dar nu stiu cum. Am manualul de la VAZ 2102 dar nu scrie cum si cand.
Eu am Lada 1500 din '79 si nu stiu cand a fost schimbat ultima data uleiul si as vrea sa-l schimb.

Daca puteti puneti va rog si imagini.

Daca aveti alte sfaturi va rog sa-mi spuneti(nu trebuie schimbat, etc.).
tzo99516
e bine sa schimbi uleiul in ambele pt ca te poate scapa de o gramada de cheltuieli.
uleiul in diferential se schimba foarte usor(fatza de cutie): te bagi sub masina,prin spate si te uiti atent la el si ai sa vezi ca are pe capacul din spate un buson pe care il desfaci cu o cheie de 14 parca,si undeva in stanga jos o sa vezi busonul de golire,le desfaci pe amandoua si o sa curga uleiul.In el intra cam un litru de ulei,te duci la un magazin de piese si ceri de acolo ulei pt diferential(sau de transmisie,poti sa-l iei si pe cel pt cutie ca e lafel,acolo parca intra un litru jumate)oricum inti dai seama cand e ulei de ajuns in diferential,cat si in cutie,cand bagi degetul pe gaura(da nu mult) si atingi uleiul.

la cutie busonul de golire e sub ea,daca te bagi pe sub masina il vezi cu siguranta,si cel de umplere e in partea dreapta a cutiei(te bagi sub masina prin dreapta)acolo e mai greu de umplut pt ca nu ai loc ca la diferential,dar daca ai o pompa de ulei e perfect ca bagi uleiul in ea si de acolo il bagi in cutie,daca nu reusesti singur sau nu ai pompa,incearca si tu la un service!

succes si sa auzim numai de bine! ai grija de lada ta ca si ea va avea de tine
Popescu91011
Vaz 2102 e breakul (sau combi, sau estate biggrin.gif ) de la 2101, nu? Atunci diferentele sunt minime. In cartea tehnica pt. VAZ 2101 scrie ca uleiul din baia cutiei de viteze si din baia puntii din spate se schimba la 60.000 de km. Cat despre modul de schimbare, Tzo a descris f. bine ce ai de facut. In ce priveste schimbarea uleiului din cutia de viteze, eu l-am schimbat folosind pompa de aer a masinii (cea originala), in corpul careia am pus uleiul (Elf Transmission 80W-90), i-am scos supapa (sau garnitura, nu stiu exact ce este blink.gif ) din partea din fata a furtunului pompei pt. a curge uleiul mai usor si in 5 minute s-a facut treaba. La VAZ 2101 intra in cutia de viteze 1.35 l, iar in baia puntii din spate 1.3 l. Baia mecanismului de directie - 0.215 l.
Succes!
P.S. Vezi ca ai nevoie si de un inbus pt. capacele de golire!
Popescu91011
Uite si poze cu orificiile de control, respectiv golire, a uleiului!
Cutia de viteze
Popescu91011
Diferentialul: (scuze, am uitat sa "rastorn" poza, dae te prinzi tu care e pozitia reala! biggrin.gif )
Mihai103235
Eu am diferential de 1.6 la lada mea. Face un zgomot cand merg , dar mi s-a spus ca este din cauza lipsei de ulei .
Exista mai multe tipuri de ulei ce se baga in asta ? Intreb asta pentru ca nu as vrea sa patesc cum am patit pe vremuri cu Dacia si uleiul romanesc de motor :bash:
Intrebarea este aceeasi si pentru uleiul din cutia de viteza !!
Nu ma zgarcesc la bani in detrimentul calitatii respectiv sigurantei mele la volan si de aia as vrea sa bag ce este recomandat si de calitate !
THX
Mariustom
Mihai, zgomotul făcut de diferențial nu este obligatoriu cauzat de lipsa uleiului.
Mai multe despre diferențialul de Lada și cauzele zgomotului găsești aici: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...asc&start=0 blush.gif biggrin.gif

Sper să-ți fie de folos :wave:
Horia49540
cel mai bine zice Popescu: uleiul se pune cel mai usor cu pompa de aer

Pune ulei de transmisie 80w90 de la o firma buna : Castrol (eu de-asta am smile.gif, Aral, Mobil, Elf, Esso etc.

Ps – uleiul vechi se scoate cand e incins, dupa o cursa « mai tare »
:wave:
Daniel82595
pai am si eu pompa d-aia tubulara de la fosta dacie parca. Nu se strica nimic la ea...adica mai pot pe urma sa umflu roti cu ea biggrin.gif?
Mariustom
Păi, Daniel, pompa va merge ca unsă dup-aia biggrin.gif
Horia49540
va mergen dar dupa ce ai terminato demontezi si o cureti
mai bine totusi iei o pompa second hand si o tii doar pt gresat...
Daniel82595
la cutie + diferetial ce ulei ma sfatuiti sa pun ? ma gandeam la ceva d-aci http://www.oilshop.ro/catalog/index.php?cPath=26_46
mihail81843
Eu mai am obiceiul sa pun si un tub de aditiv pt transmisie, ajuta cred. biggrin.gif
Daniel82595
QUOTE(Popescu91011)
...intra in cutia de viteze 1.35 l, iar in baia puntii din spate 1.3 l.


am cumparat Castrol EP 80W90 si am pus in cutie 2 L si tot mai intra....cat ulei se pune pana la urma?

PS: la mine busonul de umplere e pe partea dreapta a cutiei.
Horia49540
aoleu, cum pe partea dreapta? pai ce cutie ai tu? la o cutie clasica intra 1,35 l
vezi si tu, toarna pana curge pe buson, da intreaba-i si pe basarabeni, poate stiu ei ce e cu cutia ta, sa nu pui prea mult sa ti-l arunce afara pe la simeringuri... :wave:
tzo99516
are cutie normala,numai ca are buson si pe partea stanga e unu mai inalt,dar daca ai 1 litru si ceva se incinge si are uzura mai mare,el are 2 litri si in cutie si o sa emarga bine ca asa am si eu la tzo si merge struna.de aruncat nu arunca pe la simeringuri,arunca pe la supapa de presiune aia de deasupra!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.