Help - Search - Members - Calendar
Full Version: lamuriri
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Peugeot
Marius Valentin102092
Salut tuturor! Sunt interesat de achizionarea unui Peugeot 206. As vrea sa ma ajutati in a-mi face o parere despre aceasta masina. Exitsa legende urbane care sustin ca acest model presupune cheltuieli de intretinere foarte mari, ca piesele sunt prea scumpe, etc. Va rog, in special pe posesorii acestui model, sa ma ajutati cu sfaturile si parerile voastre! Multumesc!
Costanza86138
lasa legendele! sunt doar... legende. Personal nu am 206, am 307 dar cunosc binisor 206-le. Am 2 cu care merg constant in cercul meu de prieteni.

MAsina e de conceptie veche, 98-99... dar e destul de rezistenta! Ma opresc aici cu aprecierile si las loc posesorilor sa continue!
T u d o r
Masina e ok, motoarele sunt bune. In special cauta versiunile de 1.4, benzina sau motorina. Din cate stiu, motorul cel mai de evitat ar fi 2.0 hdi, care desi imprima acceleratii fulminante, e prea greu pentru caroserie si vei simti masina pe curbe ca si pe un ciocan tinut de coada. smile.gif In rest, tinuta de drum destul de "teapana", amortizare cam seaca (la fel si la 307), garda la sol cam mica pentru craterele urbane. biggrin.gif
Daca esti foarte inalt, s-ar putea sa ai probleme cu ramele geamurilor laterale, sunt destul de aplecate spre mijloc. Eu, la 1.88 inaltime, am avut. :angel:
Marius Valentin102092
QUOTE(> T u d o r <)
Masina e ok, motoarele sunt bune. In special cauta versiunile de 1.4, benzina sau motorina. Din cate stiu, motorul cel mai de evitat ar fi 2.0 hdi, care desi imprima acceleratii fulminante, e prea greu pentru caroserie si vei simti masina pe curbe ca si pe un ciocan tinut de coada. smile.gif In rest, tinuta de drum destul de "teapana", amortizare cam seaca (la fel si la 307), garda la sol cam mica pentru craterele urbane. biggrin.gif
Daca esti foarte inalt, s-ar putea sa ai probleme cu ramele geamurilor laterale, sunt destul de aplecate spre mijloc. Eu, la 1.88 inaltime, am avut. :angel:



Ok, Tudor, mersi pt sfaturi. Dar, totusi, cum e intretinerea la un 206. Motor 1,4 HDI, sa zicem, cu aproximativ 100.000 km rulati. La ce sa ma astept daca cumpar asa ceva? Sunt scumpe piesele? Da-mi cateva exemple, te rog!
florin55503
intretinerea la pejo e relativ scumpa. 206 are o matusa. timp de 4 ani a rezistat eroic stilului ei de condus. dar cand a cazut, a cazut cutia de viteze, a inceput sa se lase caroseria, motorul (1.4 benzina) a inceput sa dea semne de oboseala. multe din defectele aparute acum sunt vina matusii si a drumurilor din chitila.

e o masina relativ simpla si de aceea destul de rezistenta. atentie insa la benzina. eu as opta mai degraba pt 1.4 benzina decat 1.4 HDI care e lesinat rau de tot
Andreea104294
Am si eu o nelamurire...poate are cineva timp sa ma ajute smile.gif
Pe site-ul Peugeot preturile sunt DDU si nu prea stiu ce inseamna.... Ala e pretul final sau mai se adauga ceva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.