Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vw lupo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
valentin38883
rog informatii despre lupo de la posesori....E bun?...ma intereseaza o masina de mers mult in oras...cu consum mic si usor de parcat....eventual daca aveti alte sugestii la 5-7 mii euro...
valentin38883
chiar nu are nimeni lupo?
Henry90720
Mie Lupo mi se pare interesanta. Are un bun amic, Lupo de 1 litru - benzina, si e foarte multumit.
Mi se pare foarte spatioasa in fata (avand in vedere ca e un veritabil mini), dar mult prea incomoda in spate si cu un portbagaj mult prea mic. Pentru 2 persoane este, insa, ok.
Motorul de 1 litru face fata cu succes si la deplasari mai lungi. Consumul rezonabil si, dupa cate stiu, are vreo 40.000 km cu ea in Romania si vreo 90.000 in total si nu a avut nici o problema majora.
Oricum, pentru traficul urban (mai ales pentru Bucuresti) este excelenta. biggrin.gif
Vlad95335
La 7 000 euro poti sa te uiti la un polo deja. Ideea cu masina mica e sa fie cat mai practica,dar in cazul lui lupo...mi se pare doar mica si atat. Nu contest faptul ca este fiabila si daca numai asta te intereseaza, go for it.
::::AL3X::::
chiar foarte interesant lupo, o masina micuta ideala pt 2 persoane fara prea multe bagaje dar foarte agila, se poate descurca cu brio in traficul din bucuresti, e fiabila consum mic...altceva...aaaa shi e shi PRACTICA....
Vlad95335
QUOTE(Alex97292)
masina micuta IDEALA pt 2 persoane fara prea multe bagaje dar foarte agila, se poate descurca cu brio in traficul din bucuresti

Cand spui practic nu te referi la faptul ca incap 2 oameni in ea blink.gif sau ca se descurca in traficul din bucuresti. astea nu sunt argumente. De ce sa nu incapa 4 oameni? si sa nu ai si un portbagaj mai de doamne ajuta? iar in trafic te descurci si cu un sedan la fel de bine. tot de soferul de langa tine depinzi, daca te lasa sau nu sa te bagi. In comparatie cu Lupo, Polo este o masina practica!
valentin38883
pana la polo mai sunt vreo 2000 euro...E adevarat ca e altceva ....E totusi o chesteie care e criminala la polo...Cand vad bordul ala din plastic ieftin la fel ca la Logan , mor!....Lupo mi se pare ok pentru un job unde tre sa circuli mult in oras de unul singur dar nu am idee de fiabilitate...Asta ma intereseaza....Acu am un polo diesel din 90 si e foarte fiabil....mi-e teama sa nu dau bani mai multi pe una mai noua care sa nu tina ca asta veche.
istanila1963
QUOTE(valentin38883 @ Apr 6 2007, 10:40 PM) *
rog informatii despre lupo de la posesori....E bun?...ma intereseaza o masina de mers mult in oras...cu consum mic si usor de parcat....eventual daca aveti alte sugestii la 5-7 mii euro...

salut Valentin,

Am eu un lupo 1L din 2003 cu 50000km la bord (12000 in RO) Inafara de revizia de 40000, la care au fost schimbate doar filtrele si care personal cred ca a fost cam scumpa (aprox 500 RON) nu a mai necesitat nimic in plus.thumbsup.gif
Click to view attachment
Eu merg zilnic cu o Skoda Fabia si pot sa-ti spun ca ma simt mult mai bine in Lupo. Am o singura problma, cu Lupo ma trezesc deseori ca merg, zic eu linistit, drive.gif prin oras cu peste 60 km/h. In schimb, inafara nu prea poti sa mergi mult peste 120 daca tii la masina. Cand am venit cu ea din Germania, am mers pe distante scurte si cu 140-150 dar mai cerea inca o treapta de viteza. Nu-mi amintesc exact numarul de turatii, dar cred era peste 4500 rot/min. In fond, a fost proiectata ca masina de oras.

In alta ordine de idei, unii spun ca ar trebui sa iei una mai mare, parerea mea este ca ar trebui sa ne schimbam mentalitatea si sa ne cumparam masina de care avem nevoie.
Ca exemplu, daca te uiti in Germania, vezi o multime de masini in doua usi. De ce? pt ca nu vor sa plateasca cele cateva sute de Euro in plus pt ceva ce nu le foloseste decat ocazional. Din pacate noi mergem pe ideea "lasa domle' mai bine sa fie ceva in plus ca poate-mi trebuie candva" si mai avem noi o vorba "unde merge mia merge si suta" Poate ca si asta este unul din motivele pt care ei sunt unde sunt.....
Apropos, ca tot am adus vorba despre nemti si despre faptul ca tin la bani, cine crede ca in Germania gasesti masini f bune si f ieftine se inseala amarnic. Daca o cumperi de la un Auto House "adevarat" nu de la unul cu 4-5 masini la colt de strada(au si din astea) ninja.gif , poti spune ca raportul calitate pret este corect.

keep us informed about your decision
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.