Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Animalutze de companie
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
Pages: 1, 2, 3, 4
Elena A.
Mi se parea mie ca lipseste ceva de pe forumul asta :bash:

Ei bine, acum exista si acest subiect...ramane de vazut cat de interesant il veti gasi... :proud:

Daca tot am luat initiativa, voi incepe cu prezentarea familiei mele de necuvantatoare: 3 catei culesi de pe frumoasele strazi ale capitalei, matze cat cuprinde (inca nu va spun un numar, ca o sa ma :bandit: ) si .... una bucata frate mai mare cu minte de gaina (deci se pune si el devil.gif )

Toti imi sunt f dragi (mai putin ultimul... laugh.gif ) si imi lipsesc pentru ca in timpul saptamanii plec in provincie (deh, duty calls).

Voi cu ce va laudati? biggrin.gif
T u d o r
Elena, presupun (sper) ca ai casa si curte... biggrin.gif Daca nu, nici nu vreau sa ma gandesc in ce conditii traiti voi intr-un apartament. Cat am fost student am avut un iepuroi negru si un motan de aceeasi culoare, dar pe rand. Ambii capatasera trasaturi similare cu ale mele, adica dormeau tot timpul si din cand in cand mancau foarte mult.... tongue.gif Sau sa fi fost invers....? - ca in bancul ala cu politistul si pestele, fiinta mai putin inteligenta "s-a dat" dupa cea mai inteligenta. biggrin.gif
Elena A.
:doh: Da, am uitat sa mentionez: stau la curte. Deci si prin urmare, nu va ingrijorati, nu sunt chiar asa de dusa cu capu' ! laugh.gif
A K U
QUOTE(Elena102757)
stau la curte


Fericito!
On topic: caniche, culoare nedeterminata biggrin.gif, Poco, 9 ani acusica in aprilie, manca-l-ar tata de frumos! :proud:
Elena A.
Am mai uitat sa va spun ca puteti sa bagati si poze... biggrin.gif Eu o sa pun imediat ce am acces la ele smile.gif
air_wolf
eu am vreo 2-3 paianjeni pe la birou...
Mariacu
Fratiorul meu, Jimmy, un caniche negru, are 3 anisori si este o dulceata de catel! biggrin.gif



Mariacu
De aproximativ 1 luna si jumatate, Jimmy a devenit tatic, iar eu....unchi! biggrin.gif

Am 6 nepotei, 2 albi, 2 crem si 2 negri! Sunt 4 fete si 2 baieti! biggrin.gif





G e o r g e
super frumosi ... sa-ti creasca mari si sanatosi
Elena A.
Fara poze cu fetele tale, George? biggrin.gif Hai, baga ceva, ca ai cu ce te lauda!! wink.gif
Mariacu
Multumesc George, sa fie sanatosi! :cheers:

Astept sa vad si fetele tale! blush.gif
f1anatic
QUOTE(Elena102757)
matze cat cuprinde (inca nu va spun un numar, ca o sa ma :bandit: )

Voi cu ce va laudati? biggrin.gif


You have in excess of 10 cats.

EU am in dotare una bucata Setter Irlandez, 10 luni, 35 kg, extrem de iute si agil, motor in 4 picioare cu coada aerodinamica. Numele lui este Schumi si utilizarea lui este 30% Frate si Membru de Familie; 30% Tovaras de Vinatoare; 30% Bodyguard si 10% Agatator de Gagici.

(mai stiu 1 setter in satul meu. Sint convins ca sint mai multi dar probabil 0.001% din # labradorilor sau retrivier-ilor) Vara, la lac, la plaja ciinilor, sint zeci, sute de ciini. Nu am mai intilnit decit 1 setter, din fericire o fetita. Pe la noi sint o rasa cunoscuta doar de la TV si din pozele cu produse vinatoresti de la Cabellas).
f1anatic
Asta e in scop comparativ ca sa apreciati ce monstruletz este. Daca sta in picioare (pe cele din spate :-)), imi pune labele din fata pe umeri.
Elena A.
@f1anatic: :yup: Just a lucky guess, nu?

Frumoase va sunt odraslele. :clapping: Sa va bucurati de ele! smile.gif Las' ca ajung eu acasa si va bombardez cu poze cu turma mea :bandit:
Oana
pisica dolly...11 ani...
Lucian55
O pisica pe nume Lady, in varsta de 5 sau 6 ani de care are grija nevastamea iar eu un acvariu destul de mare in sufragerie. Nu am numarat cati pesti sunt pentru ca este foarte greu fiind destul de multi. Specii: Gurami,Scalari,Zebre,3*ventuze,una bucata rac.
fishbone
Bun asa. Nu-s animale de "companie" in sensul ca vin dupa mine, dar sunt ale mele smile.gif
Fuu, racusorul rosu. Este o ea si imi este tare draga. Feisty and cute. Click pe poze evident pentru versiunea mare.



Si inca un acvariu de 38 litri cu 10 creveti ghost shrimp la care eu le zic ninja, 2 creveti bamboo shrimp fara nume, si niste gupii. Toti fara nume deocamdata. Poza nu am dar ii puteti vedea in video-ul de aici
http://www.youtube.com/watch?v=vX65wiC4WsQ
Si ca tot ziceam de video, o vedeti si pe FUU aici:
http://youtube.com/watch?v=x8jnV52vd38

Tuti-san, un motan parsiv si jumatate, ca toate pisicile de altfel.
http://flickr.com/photos/fishb0ne/202308448/

Si o catelusa pe nume Zoe, constat ca nu am poze cu ea online sad.gif
air_wolf
crevetii ii cresti ca sa-i maninci? blink.gif
Elena A.
:doh: Aoleuuuuuu! Ala nu e crevete!!!! air_wolf, mareste si tu pozele, ca sa te convingi laugh.gif Si la cat de dragut e racusoru' ala si la cat de mititel e, cred ca nu se incumeta nimeni sa-l manance tongue.gif
Xalanx
QUOTE(Elena102757)
:doh: Aoleuuuuuu! Ala nu e crevete!!!! air_wolf, mareste si tu pozele, ca sa te convingi laugh.gif Si la cat de dragut e racusoru' ala si la cat de mititel e, cred ca nu se incumeta nimeni sa-l manance tongue.gif


Spre imensa mea rusine trebuie sa spun ca exact asta aveam de gand sa fac eu cu un iepure al unei dragutze domnisoare. Sincer am crezut ca mi-l prezinta in scop gastronomic si m-am oferit sa-l tai eu ca ea era singurica si deh...
Nu va puteti inchipui groaza din privirea ei. In fine, pana la urma am asigurat-o de cele mai bune sentimente, ca n-am stiut ca... etc...
"da' stii, totusi ar fi fost bun ca nu e de-ala de camp cu carnea rosie si tare".
Elena A.
:shock: :nope: laugh.gif
De asta e mai bine sa ai caini si pisici...macar pe astia nu se ofera prea multi sa ti-i casapeasca pentru :pet:
air_wolf
QUOTE(Elena102757)
:shock: :nope: laugh.gif
De asta e mai bine sa ai caini si pisici...macar pe astia nu se ofera prea multi sa ti-i casapeasca pentru :pet:


ai sa rizi, dar lui taica-miu i-au mincat niste coreeni motanul blink.gif si unui vecin de-al lui la fel, aceeasi coreeni. blink.gif :puke:
Elena A.
De asta am mentionat ca nu se inghesuie PREA multi...Eu am lucrat acum putin timp intr-un cabinet veterinar si stiu cateva cazuri de chinezoi care au plecat cu cainii acasa (in China) si i-au facut ciulama...Pe foarte bune!! Stiu, e :puke: , dar asa fac!
Xalanx
eh na... acum si pentru musulmani noi suntem cah ca mancam porc.
Bine, nu cred ca as hali vreodata un teckel, sau o siameza. Desi am mancat odata termite. A propos, are cineva termite ca animale de companie? :pet:
mike.omega
Vad ca tocmai initiatoarea topicului nu-si prezinta odraslele :scratchchin:
Buuun, sa-i luam pe rand:
1. Motan negru, de rasa europeano-maidaneza, a fugit cand ne-am mutat la casa, acum ar trebui sa aibe 5 ani si jumatate smile.gif



2. Motan alb, persan, al naibii de tampit si mofturos. Pe deasupra mai e si surd, are si el vreo 4 anisori!



3. O catea, la fel de europeano-maidaneza ca si primul motan, aciuta pe langa casa de vreun an de zile. Ea are cel putin 3 smile.gif
Ah da si e la a 2-a serie de pui de cand e la mine, acum are o turma de 9 soarecei mici si galagiosi tongue.gif



PS: stolu de tantari de la intrare (deh stau in zona unui lac!) nu se pune nu?!
Elena A.
Pai nu mi-am prezentat copilasii ca nu aveam poze la serviciu...acum sunt acasa si, iata, incep bombardamentul...

Asta e baietelul meu pe nume Mel, are trei ani si aproape ca l-am crescut eu, ca ma-sa (pe care o s-o cunoasteti mai tarziu) nu i-a dat papa...deci l-am hranit cu seringa pana s-a facut mai maricel.




Si asta e doar inceputul unei liste lungi de animalute smile.gif
Elena A.
Urmeaza mezina familiei, Zizou (fetita)..Cand a adus-o tata avea ochi de lapte (adica nu vedea), nu se putea tine pe picioare si imi incapea in palma. Am hranit-o pe rand cu pipeta, seringa si cu biberon special...Acum s-a facut mare (se apropie de prima aniversare) si imi mananca zilele!!!



Aici e cu Mel



Si asta e de azi:

HalbaSus
La parintii mei stau 2 caini (un metis de ciobanesc german (versiunea pitica)) si un dog argentinian si 3 pisici (defapt un motan si 2 matze). Iata o poza cu una din pisici (pamela - pentru ca e blonda cu ochii albastri):

Elena A.
Tot eu cu episodul trei: Spoty este o matza care, cand a sosit la noi, era slaba moarta. Intre timp lucrurile s-au schimbat smile.gif





Oana


ea este...hm, inca nu i-am pus nume...sunt tare nehotarata...oricum, cert este ca are o luna si jumatate si niste ochi de te hipnotizeaza...o sa fac poze sa-i vedeti, ca asta a fost pe fuga, in putinele momente in care nu dormea...
Potzocul
my baby:
rasa ... caucazian+mioritic+carpatin+cine stie ce o mai fi teehee.gif
important: he loves me! valabil reciproc!
la 1 aprilie va avea 2 ani smile.gif banana.gif pozele sunt de la ziua lui tongue.gif adica de la 1 an smile.gif
a crescut cat un porc! e f rau cu persoane necunoscute si f bland cu familia. foarte emotiv (de cate va ori l`am vazut ca "s-a scapat" cu surplusul de lichide de bucurie ca ma vede) blush.gif mananca orice si e tare ca un bou!
am uitat sa specific ca il cheama Rexy.
vio
Oana i am o idee dar mie ca ... smile.gif))
Potzocul
pt Oana: eu ma gandeam ca ar fi dragutz numele "Sasha"
sau Sarra
oricum e adorabil puiutzul.
Oana
saru' mana... sa stii ca sasha e una dintre variantele la care m-am gandit, cealalta fiind maya...pentru ca este fata, e mai greu sa ma decid, ca daca era baiat l-ar fi chemat schumy sau achmed:)
si impreza suna frumos, sau suby, nu? whistling.gif
@vio ...curaj, ca nu muscam, inca...
azi dimineatza am reusit sa ne imprietenim, ca aseara intrasem in panica... era atat de speriata ca nu mai stia pe unde sa se ascunda... pana am plecat la munca a stat pe langa mine si m-a latrat fara oprire... destul de ciudat, pentru ca husky nu prea latra...
f1anatic
Sa iti traisaca Oana.
Si sa il numesti asa cum am sugerat eu.

Asta e Schumi la ultima cursa a sezonului 2007, trofeul il tin eu ca deh...am fost reprezentantul la constructori...dar e munca lui pe circuit.

Potzocul
Frumos! F1
foarte important un pic de dresaj!
al meu e bezmetic rau teehee.gif nu are stare! din pacate nu am putut fi langa el in perioada 3luni-1 an si asta se vede!
oricum ma bucur ca nu are treaba cu familia desi pe sora mea a vazut`o f rar o iubeste f mult si nici nu isi permite asa multe cu ea! cu mine in schimb.....
in prima poza, avem aprox o luna smile.gif foarte mandru din fire baiatul.... iar in a 2-a poza avem un an si 4 luni:)
ii place sa se joace cu tot felul de plusuri, cred ca pana acum are mai multe decat am avut eu vreodata tongue.gif din Barnei am fost nevoit sa scot mecanismul care spunea "I love you!, hugg me again!" din motive de siguranta tongue.gif
dupa ce se satura de un anumit personaj scoate toata vatelina din el...
si DA ii place in masina smile.gif pana la 1 an a fost ok pt ca aveam dacie biggrin.gif dar acum.... nimic!!! acum avem scaune cu piele nu se poate tongue.gif

Oana
a ramas maya pana la urma...






Potzocul
foarte frumoasa fetita!
sa creasca sanatoasa si sa te bucuri de compania ei!
chiar ca are ochi frumosi!
ce ii dai sa manance?
Oana
multumesc mult...
habar nu am cum se numesc grauntzele pe care le mananca... iti dai seama ca o aveam de 10 minute cand am ajuns cu ea sa o vada veterinarul si prea putin m-a interesat ce mi-a dat el de mancare... o sa aflu cand vom merge la urmatorul vaccin...
chestia cu dresajul o sa fie putin mai complicata, husky fiind o rasa salbatica este un procedeu extrem de greu... si oricum, raspund la comenzi numai cand vor ei...
pana una alta acum socializam si ne facem mari... are doar 3,600 kg
f1anatic
Oana crede ca ne impresioneaza cu ochii albastri ai odraslei ei...

Realitatea e alta...
Potzocul
biggrin.gif in curand ajungem in combat zone cu titlul al meu e mai frumos tongue.gif
oricum daca ar fi sa votez, as vota pisica lui halbasus laugh.gif e mortala faza trebuie avut grija sa nu se obisnuiasca! altfel o sa ii vezi toata ziua coada iesind pe usa de la frigider, apoi nu vreau sa ma gandesc cum miauna teehee.gif
OvidiuH
Cora mea, un "micuț" pui de ciobănesc mioritic, în vârstă de 10 luni și care are deja aproximativ 60 kg (pozele sunt de la 9 luni). În două labe are deja în jur de 1,75 m.
gagaita
un catel, o pisica, o broasca testoasa, vreo 3 acvarii cu pesti pe langa 2 copii. Si nu stau la curte, dar ne intelegem de minune. super copii de companie aveti sa va traiasca. O sa va trimit si poze cand am acces la ele.
HalbaSus
Potzo, la mine toate animalele (pisicile, 2 caini care stau la ai mei si yorkshire terrierul sotiei) sunt mari consumatoare de bere si alte bauturi alcoolice... cu fumatul e mai greu biggrin.gif
_Constantin_
QUOTE(gagaita @ Feb 3 2008, 02:56 AM) *
un catel, o pisica, o broasca testoasa, vreo 3 acvarii cu pesti pe langa 2 copii. Si nu stau la curte, dar ne intelegem de minune. super copii de companie aveti sa va traiasca. O sa va trimit si poze cand am acces la ele.


Si cum te descurci cu toti? Eu de abia ma suport pe mine .... whistling.gif
gagaita
@ Constantin



Foarte bine. Ieri am crescut populatia de pesti. Am gasit un magazin super mult mai ieftin decat in majoritatea magazinelor de profil. Mai avem si probleme din cand in cand dar cu mult calm intelegere toate se rezolva. bunny.gif
Mai nasol e cand sunt probleme cu copii.
Potzocul
pt Oana si nu numai:

http://www.dresaj.ro/stiri.php?titl=3)

nu am apucat sa citesc tot de pe acolo dar cred ca sunt cateva sfaturi utile pentru puiutzii vostrii.
Oana
maya a facut 4 luni si 12, 5 kg... si este din ce in ce mai neascultatoare...









cu sora la plimbare...



booneK9
Pentru Maya incepe o perioada oarecum critica.
Te incearca sa vada daca meriti sa fii sefa sau poate sa te domine.
Cand iesi la plimbare, las-o cateva minute in legea ei, sa faca ce pofteste. Dupa cele 5-10 minute, o chemi, o mangai si o lasi iar sa alerge. Rostul e sa stie ca poate sa alerge in voia ei, dar trebuie sa ti se supuna. Astea le-am invatat pe propria mea piele. Cu al meu am ajuns la pace. Are 8 ani si-un pic. Mare iubitor de natura, de somn si de pisici.

Iti recomand sa imbraci costumul cu rabdare si sa citesti putin despre rasele nordice. Sunt putin diferite de restul cainilor. aaaa...putin mai mult...

Ar mai fi matza lu' frati'meu, e o pramatie bulimica.

Si un caine aterizat la curte, mare strengar.
ozz86651
Moama.. ce frumosi. Ma tenta si pe mine cindva, dar mi-a trecut.
Intrebarea mea e ce faceti cu animalele astea cind sinteti plecati. Adica la serviciu, in weekend pe undeva, de concediu nu mai zic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.