Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce institutie furnizeaza informatii despre taxa de inmatric?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Constantin58461
Buna ziua. Doresc sa imi cumpar o masina din Germania in vara si inainte de a pleca vreau sa ma interesez cat ar fi taxa de prima inmatriculare pentru un anumit model. La ce institutie ar trebui sa ma duc pentru a afla aceste informatii, la Udristei cumva ?
Va multumesc.
HalbaSus
Nu, ministerul finantelor publice, taxa o poti calcula pe site-ul lor:
http://www.mfinante.ro/taxa_auto.html
Taxa se achita la trezorerie in numerar sau prin ordin de plata in contul trezoreriei.
Florin103168
Foarte important, in cazul in care doresti sa cumperi o masina mai veche de 1-2 ani... verifica eventual carei norme Euro corespunde masina.
Nu tot ce este scris de neamt Euro 3 sau Euro 4 este si recunoscut de RAR ca atare...
Atentie la normele D3 si D4..
S-a mai discutat subiectul acesta pe undeva pe aici.

Vezi ca nu-ti ofera informatii online in cazul in care suni din Germania si esti langa masina... pt. ca ... trebuie platita o taxa... pt. asta... in numerar... Deci ar fi bine sa ai pe cineva la RAR atunci cand te decizi sa o achizitionezi.

Romania este tara in care traim... din pacate... oamenii o strica.

www.rarom.ro te poate lamuri.

Sa ai spor si bafta.
Constantin58461
Va multumesc dar nu prea m-ati inteles smile.gif.

Deci ceea ce doresc eu este adresa unde trebuie sa ma duc personal (INAINTE de a ma duce in Germania) ca sa intreb cat ma costa taxa pentru un anumit model de masina. Sa inteleg ca trebuie sa fac un drum pana la Minister pt acest lucru?

De exemplu daca eu plec neinformat din tara si ma duc acolo sa cumpar o masina cu vechime peste 6 ani, norma Euro 3 sa spunem, capac. 1400 etc si observ cu stupoare cand ajung in tara ca taxa e mult mai mare decat am calculat-o eu pe diferite site-uri atunci ce am rezolvat? smile.gif Eu doresc sa stiu EXACT cat ma costa taxa pentru o anumita marca de masina ca sa stiu si eu ce calcule imi fac inainte de a pleca din tara. Deci in concluzie nu am sa ma orientez niciodata dupa tabelul existent pe internet care calculeaza aceasta taxa ci vreau sa vad cu proprii mei ochi cat ma costa o asemenea "nenorocire" ca altfel nu ii pot spune. Deci astept, daca ma puteti ajuta si stiti, o adresa corecta unde trebuie sa ma duc pentru a afla toate informatiile de mai sus. Va multumesc.
A K U
In conditiile in care cei care vor sa plateasca taxa APIA la politie, la prima inmatriculare a vehiculului pe care l-au cumparat, nici acolo nu au gasit raspunsul pe care-l cauti si tu (au dat si la TV, s-a dus omul si a zis dom'le eu am calculat o taxa de atat si aia au zis bine dom'le, daca atata e, atata e :bash: ), nu cred ca vei gasi vreo institutie a acestui stat cretin care sa-ti dea informatia de care ai nevoie. Calculeaza-ti-o pe site, macar iti faci o idee de ce te asteapta (daca nu cumva pana iti aduci masina nu mai baga astia vreo paispe taxe, sa-i linisteasca p'astia care vor second-hand-uri si nu le cumpara lor masinile noi biggrin.gif ).
Constantin58461
Nu ma mai mira nimic m-am obisnuit cu aceasta tara sad.gif dar totusi sa sustii o lege cu dintii si sa nu ai o institutie care sa o reprezinte mi se pare cea mai mare absurditate posibila dar nimic nu mai poate fi ciudat in Romania. :bash:
HalbaSus
Pai acel calculator de pe site-ul ministerului finantelor iti spune exact cat ai de plata, tot ce mai trebuie sa stii sigur daca o anumita masina e considerata euro 2/3/4 in romania... asta aflii de pe site-ul RAR, nu pot aparea alte surprize, cel putin eu nu vad cum. Recent am cumparat o masina pe firma, am mers pe site-ul ministerului finantelor, am calculat taxa folosind respectivul calculator am platit prin ordin de plata respectiva taxa iar la politie m-am dus cu ordinul de plata si gata... asta a fost. Pentru persoane fizice procedura e cam aceiasi numai ca in loc sa plateasca prin ordin de plata se plateste la trezorerie la unul din ghiseurile de acolo si iti dau o chitanta despre suma platita.
Constantin58461
Ok multumesc mult, inseamna ca alta modalitate chiar nu exista.

Sarbatori fericite!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.