Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Atentie la vulcanizari!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Arheopterix
AZi am tras o sperietura;
Am plecat toata familia sa rezoolvam niste treburi in oras.
La un monent am ineput sa aud un troncanit la roata stanga fata.Se auzea si cu muzica ,dara fara era chiar de speriat.
Am injurat Nissanul si tara soarelui rasare,care nu mai face masini ca altadata. Masina are 29.000 si deja ma vedeam ca schimb planetara cu articulatii cu tot.
Am oprit pe strada verii .Sotia si soacra au coborat si am ramas cu fiul.
Deodata mi-a venit o idee;
Am cvoborat,scotocit prin portbagaj si verificat brezoanele de la roata stanga fata.Bineintelesca brezoanele nu erau bine starnse.
Am facut ocolul masinii si am mai descoperit inca vreo 4-5 ne stranse.
DIn 20 7-8 nu au fost bine stranse.
Treaba a fost acum cateva zile cand am schimbat iarna pe vara.
Am facut-o la o vulcanizare organizata pe strada Baneasa colt cu Belizarie.
Daca era un brezon ,mai ziceam.
Dar 3 la o roata 2 la alta si inca 2-3 asta e mult prea mult!
lucian39229
Doamne fereste !
Bine ca nu ai patit ceva vreun accident
Eu de obicei cand ma duc la vulcanizari stau dupa ei la fiecare roata
si ii atrag atentia uneori nu le convine dar asta e
banul e totul
ionut91746
Eu stau la fundul lor tot timpul cand am treaba cu rotile si trebuie stranse prezoanele ...nu am niciodata incredere in ei...tztztztz :bash:
Mariustom
Lucian, în asemenea situaþii, nu banul e totul, ci viaþa !!! blink.gif
Se putea întâmpla o nenorocire, dacã ieºea din oraº.

Arheopterix, þi-ai cerut scuze de la niponi ºi Nissan pentru "bineþile" oferite gratuit ? blush.gif biggrin.gif
A K U
Asa cum nu-ti strang astia prezoanele la roti :bash: , sa-ti iasa roata la 100 km/h si sa te faci praf, asa fac si baietii din service-uri cand isi baga nasurile lor in motor, iti mai lasa pe-acolo un furtunas, nebagat la loc, un surubel nestrans, iti pun mai mult ulei sau mai putin etc. Peste tot aceeasi prostie din partea unora care ar trebui sa stie ce fac. Du-te la ei si baga-le prezoanele pe gat :rant:
lucian39229
QUOTE(Mariustom)
Lucian, în asemenea situaþii, nu banul e totul, ci viaþa !!! blink.gif
Se putea întâmpla o nenorocire, dacã ieºea din oraº.



eu ma refeream la bani ca daca ii tii in mana si ii fluturi bine face omul treaba buna
Cand trebuie sa verific presiunea sau sa schimb cauciuc am urmatoarea procedura
1.stau dupa ei la fiecare pas daca imi spune ceva ii zic ca sa puna totul la loc ca ma duc n alta parte
2.imi tin banii in mana aia de 1,5 si 10 ron
3.dupa ce termin si vad eu ca totul e ok il intreb cat costa (psihologie tare =el va zice exact deoarece m-a vazut cu banul in mana si crede ca ii las ceva ) ii dau exac minus/plus 0.5 ron si plec
cody-man
Sunt si oameni inconstienti .
Oare ei nu-si dau seama ca daca pateste cineva ceva din cauza lor pot raspunde pentru ce au facut ? (sau pt ce nu au facut ?)
Atat pot spune " INCONSTIENTA"
Arheopterix
Culmea e ca vulcanizarea respectiva e chiar langa servici.
Merg la ei cu toate masinile de vreo 7 ani.
A fost prima oara cand nu am stat langa ei.
E posibil ca omul respectiv sa fi fost beat sau asa ceva.
Altfel nu i-mi explic.

Oricum o sa ma duc sa le fac scandal si nu mai calc pe la ei.

De la Niponi nu i-mi cer scuze.
Masina e ok dar vopseaua e varza.
CRG
ii stiu pe "domnii" de acolo, am cumparat niste cauciucuri doar; si nu mi-au lasat o impresie prea profi..
Legionaru'
Nu bravez, dar exact din acesta cauza merg la Sama service.Dau un ban in plus dar sunt sigur pe ce fac.Prezoanele se strang cu cheia dinamometrica la ei.
Aveam o Dacia la care nimeni nu a reusit sa-i regleze unghiul de fuga. Am fost la ei si l-au fact brici.
CRG
eu am mers la augsburg. destul de scumpi ca si vulcanizare, dar n-am nici un repros. super profi wink.gif
CatalinKRK
Nu incepe cu augsburg ca ma enervez eu. Cert e ca peste tot poti pati ceva nasol daca esti in marja de 5-10% cat reprezinta malpraxisul lor.
CRG
am asteptat cam mult, ce-i drept (in medie 40 minute pana sa bage masina). Dar nu pot sa zic nik nasol de treaba facuta de mecanici.
xanaxer
Ñпра719ReprBettMiniБагрJameВладHungÑторКнÑзпиÑаRenaКолоNX10EnidДежкDireWorkхудоклей1960PremТверВолк
JoseStepMargСавеЛелюиноÑпреÑFairдругCarlТевоRobeJohnOLAYAgneAquoвещеТретElsePalmAguaGeorкодеиздаÑеви
MariAvonСодеNikiÑзыкПавлЯкжиЛебеFighMariЛитвRendCircСовеElegSelaBeebMargVoguКозлИллюStevHenrОÑтрукре
XVIIMiyoWaltноÑбNasoРоÑÑКучеÐÑ€ÑÑМамоASASChetмалоКанифианКучеZoneAlfrВакÑZoneБахроперJoseТернStanBill
ZoneÑокрСкулДемиRobeШироМоргВенегазеЧудоПарфБлейÑнерAlanРобÑZoneПобебутыÐаушизобRobeNardMabeПимеAndr
игруинÑтСверL126HH57РоÑÑÑтноHalfPROTNISSхороÑоÑуJazzSpidÑборAeroPotiMagiÑзыкÑзыкСтукRichWindAngeBrau
ViteвходFrisЛитРNeofчелоHeckЛитРВульЛитРDigiВолоГолоначаХрущСамаMcGrÑборразнNumbЯновVasiМоÑкгрупкино
МГоркотопроÑколлнайдGabrФальProdотчиMystФормКалиИлÑшRichBeacЗахаавтоRichЛобоВыÑоSiegСолоJameСодеКолп
WindГамаСущеРуÑиКудрÐаушÐаушÐаушJeweLullшколвозмтеатМелеNokiавтоPeteКонÑчитаИллюtuchkasлегчФирÑ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.