Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cj7,patrol sau toyota
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Off road zone
dragos103143
care dintre cele 3 mi-o recomandati?
air_wolf
depinde ce vrei sa faci cu ea. e foarte imortant aspectul asta din doua motive: costuri si nervi.
daca vrei extrem, clar ai nevoie de o masina scurta. daca faci iesiri ocazionale dar lungi sau raiduri, o masina mare te ajuta.
deci, in ce categorie vrei sa te dai? biggrin.gif
hai sa-ti zic optiunile mele de extrem: toyota BJ40, CJ7, wrangler TJ. motor: MINIM 4000cmc, benzinar.
pentru raid: hdj80, patrol, defender 110/130. motor cit mai mare.
dragos103143
in primul rand mersi mult pentru promptitudine si pentru variante.as vrea sa practic off road cat mai extrem,asta chiar daca e clar ca implica costuri mult mai mari si masini preparate mult mai mult decat o masina pt off road soft.mie mi s-a pus pata rau pe cj 7,chiar am gasit unul din 80,gata preparat,motor de 4,2 l benzinar.m-a convins un prieten din germania sa ma orientez catre masina asta si dupa ce am studiat-o am vazut ca poate multe.
dragos103143
inca o intrebare:merg ims-urile pt off road.cineva a spus ca sunt chiar bune,dar mie mi se par greoiae.
air_wolf
QUOTE(dragos103143)
inca o intrebare:merg ims-urile pt off road.cineva a spus ca sunt chiar bune,dar mie mi se par greoiae.


uita de ele. merg in offroad, sint oameni care se dau cu asa ceva dar iti ajung degetele de la o mina ca sa-i numeri biggrin.gif
cj7 cu 4.2 e BESTIAL!!!! daca ai cum, ia-o, nu mai sta e ginduri. practic posibilitatile de modificare sint infinite. important: sa nu aibe grupuri de fuga, sa aibe troliu, gume minim 33", blocante fata/spate (nu LSD-uri), arcuri elicoidale sau SPOA. daca tot e preparata... biggrin.gif o poza, ceva?
dragos103143
asta e o poza.cred ca mai trb sa imi iau troliu.sper sa reusesc sa o iau in maxim o luna.
air_wolf
e numai bun de dat cu el. daca si banul e ok, faci o afacere cu el.
dragos103143
masina o aduc din germania unde o sa ma coste in jur de 7000 + troliu+vad eu ce mai pun pe ea acolo si probabil o sa o tin inmatriculata in germania pt ca daca nu am pus-o cu taxele astea,tu stii cel mai bine cum e cu taxele air_wolf:))))
air_wolf
e ok. da, e mai bine s-o tii inmatriculata in afara.
James Kilowatt
Ce-ai aia grup de fuga? Final cu raport mic?
Si ce-i aia SPOA?
air_wolf
da, grupul de fuga are raportul mai mic.
SPOA e acronimul de la Spring Over Axes. adica treci puntile sub arcuri si cistigi un pic de flex, poti pune roti uriase de peste 36"...
dragos103143
poate cimeva sa imi recomande un club de off-road din apropierea sibiului in care sa ma inscriu dupa ce o sa imi iau masina si eventual cateva sfaturi legate de accesoriile de care am nevoie pentru a practica acest sport.
air_wolf
pe 4x4mania ii gasesti si pe sibieni biggrin.gif
dragos103143
ok.mersi mult.am intrat pe 4x4mania.ro
super site
air_wolf
da, pentru pasionatii de off-road din romania e cum este si masini.ro pentru pasionatii de masini in general.
_Constantin_
In top gear de luna asta e un dvd cu un eveniment off-road din romania. Super tare.
air_wolf
filmul de la TAT a putut fi descarcat de pe masini.ro din 28 dec 2006 biggrin.gif multumesc organizatorilor pentru link arigato.gif
Emanoel Adrian-2
Salut Air_Wolf, am o rugaminte la tine, am vazut ca le cam maninci pe paine pe Off Road-uri,ma intereseaza pentru mine si familie ceva mare,pentru mers din Bucuresti la munte,rezistent,fiabil,confortabil.
M-am tot uitat pe mobile si mi-ar placea cam 3 modele,urmatoarele:
Nissan Patrol 2.8 TD GR6 ;Toyota LandCruiser 4D4 KJ95 sau un model putin mai vechi tot LandCruiser HDJ 80 VX. Astept un sfat si dau de baut ca sa o ud dupa aceea !!.
air_wolf
99% toyota hdj 80 VX. sau, daca nu vrei sa "te dai", poti incerca un discovery. dar eu as lua toyota. ce buget ai?
Emanoel Adrian-2
Salut Wolf,
de buget nu se pune problema,numai ca eu nu vreau masina noua,
vreau un 'tank' sa ma tina multi ani,nu fac Off Road,dar unde am eu casa in V.Doftanei drumul e cam prost, e totusi asfalt su gropi,asa e sunt cam pretentios.De asemenea vreau si confort.
Cam care model de Toyota fabricatie 98-2002 este 'varful de lance' al gamei LandCruiser ??.
Merci mult pentru toate informatiile ! biggrin.gif
air_wolf
hdj100. totusi eu as merge pe hdj80 - daca la un moment dat vrei mai mult de la masina, 80-ul iti poate oferi. 100 e oarecum limitat de independentele pe fata. daca ai norocul sa dai peste 100 cu 2 punti... WOW.
Emanoel Adrian-2
A.... am vazut pe mobile si un Land Cruiser 100 Special,imi place !, ce as mai vrea sa te intreb ce cutie sa aleg,eu nu sunt adeptul automatei,dar,daca e o cutie buna la Toyota pot face si rabat de la principiu !!.
Bugetul este in jur de 20 mii cu bataie !.
Multumesc mult de ajutor!!.
A... era sa uit,eu ma indrept spre Arabia Saudita,am un contract acolo,modelele de acolo stiu ca sunt 100% Japoneze,sunt diferite fata de cele Europene ?.

Cu stima !.
Adrian E.
air_wolf
sint, nu 100% dar difera. daca iti poti aduce una de acolo, e perfect, pentru ca acolo sint variantele heavy duty. incearca sa conduci una cu automata si una fara - apoi o sa-ti alegi singur cutia. ce-ti pot spune este ca de automata trebuie avut mai multa grija si daca vrei s-o bagi la greu in teren pe reductor, e bine sa ai un radiator de cutie.
Emanoel Adrian-2
Multumesc Wolf !!
te tin la curent cu ce variante gasesc in Ryadh,pretul si ce -mi aleg.
Oricum ai o sticla de Teachers de la mine,daca preferi altceva,let me know !.
Stima,
Adrian E.
air_wolf
bafta la alegere.
bem o palinca la intoarcere biggrin.gif :cheers:
Bogdan104277
Intotdeauna vehiculel 4x4 au si radiator de ulei de A/T.

Partea naspa este ca nu sunt Euro 4. Daca aduci masini din zona orientului mijlociu, trebuie obligatoriu facute diverse teste pentru omologare, inclusiv test de poluare unde obtii maxim Euro 3. Asta inseamna taxe mai mari. Dar daca vii dupa iulie... cine stie.

Bafta la alegere.
air_wolf
nu-i obligatoriu... sint si care n-au radiator la at biggrin.gif
Bogdan104277
Nu prea cred eu ca cele cu specs-uri pentru orientul mijlociu nu au asa ceva... :bash:

Iti dai seam in conditii de desert, 50-60 de grade, inseamna sa te opresti cand ti-e lumea mai draga si sa stai sa se raceasca uleiul din A/T :bandit:

Nashpa treaba.
air_wolf
QUOTE(Bogdan104277)
Nu prea cred eu ca cele cu specs-uri pentru orientul mijlociu nu au asa ceva... :bash:

Iti dai seam in conditii de desert, 50-60 de grade, inseamna sa te opresti cand ti-e lumea mai draga si sa stai sa se raceasca uleiul din A/T :bandit:

Nashpa treaba.


nu, alea de europa. in orient si radiatorul de apa e un pic mai mare. cel de clima de la mine e cit unul marfe de dacie biggrin.gif
Bogdan104277
Ceea ce trebuia demonstrat. Sigur exista radiator de ului A/T.
air_wolf
QUOTE(Bogdan104277)
Ceea ce trebuia demonstrat. Sigur exista radiator de ului A/T.


99,9% ca au biggrin.gif
Bogdan104277
Corect air wolf, exista si acea infima sansa de 0.01% sa il aiba....spart... bicycle.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.