Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Auris - partea I
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
vio
e marfa rau smile.gif
Legionaru'
Ce e copilu' meu AURIS?
guerilla
noua corolla HB. corolla sedan isi pastreaza numele.
Ioan76853
http://www.km77.com/marcas/toyota/2006/pro...s/auris/t01.asp poti sa te duci la agatat extraterite cu ea smile.gif
MotorHead
interiorul imi place, botul e naspa, numele e oribil...
Ioan76853
Arata bine ... insa ma gandesc cu groaza cum e schimbi buclierul ala daca dai in ceva. La Corolla mea factura a fost in jur de 4000 RON. biggrin.gif
guerilla
ce e "buclier"? :angel:
Ioan76853
asa se cheama mai nou spoilerele ... ca vechea denumire este depasita. M-a corectat si pe mine tipul de la asigurari.
guerilla
tinand cont ca asta e conceptul de salon auto, e clar, pozele ce au aparut acum ceva vreme sunt veridice.
probabil ca in forma prezentata acum (design exterior), pe site-ul toyota europe, va fi doar versiunea sport.
versiunile motorizate mai slab vor ca cele de aici
interiorul este identic cu cel prezentat de Nipon Car&Bike.
M A R I U S
Interiorul e superb, se vede dupa schimbator ca e o cutie in 6 trepte, probabil o motorizare diesel.Exteriorul e cam naspa, mai ales botul chiar e nasol de tot....oare de ce nu au aparut pozele si cu sedanul???
guerilla
si noul yaris arata naspa in poze. dar pe strada si in culori potrivite arata chiar misto.
sa-l vedem live!!
oricum eu sunt deja pentru buy-back atunci cand vor aduce 177caluti dizal sau peste 180 pe benzina
Toyxen
blink.gif blink.gif blink.gif

Mie imi place cum arata. Blocurile de lumini atat de pe fata cat si de pe spate sunt exact pe gustul meu. Fata arata ca un Yaris tunat. Imi da un feeling de sporty. Interiorul fara cusur. Singurul lucru cu care nu-s obisnuit este fontul utilizat la inscriptionarea butoanelor. Are o tenta de "old". Inca nu-s sigur ca se potriveste cu look-ul general. de abia astept sa vad lista de motoare si dotari.
vio
viseaza guerilla la 177 de cai biggrin.gif mai ai de asteptat smile.gif sau poti sa ti iei din afara dar cica nu se da garantia la motor mia zis cineva intern de la toyo de aia nici nu se aduce inca la noi


cica s ar pune motorul de 126 de cai , 1.8 de 132 sau 136 de cai si un motor de 1.5 de 105 cai . versiunea soprt cred ca o sa iasa prin 2008 cu un nou motor de 2000 turbo undeva in jur de 230 - 240 de cai poate chiar mai mult .... sepeculatii bineintzeles ce am citit .
guerilla
eu chiar nu mai inteleg de ce nu aduc motoarele de 177CP in conditiile in care iti poti aduce de afara si ai si garantia la motor. garantat. numai ca trebuie sa pui motorina de calitate.
vio
sa speram ca odacau cu UE o sa primim si 177 de cai smile.gif :boxing: momentan imi tunez bicicleta sa pot merge cu ea prin orash ca de mahina nu prea mai e loc smile.gif
M A R I U S
Fiind un concept car banuiesc ca pana la lansarea modelului de serie mai pot interveni modificari,inclusiv in privinta numelui care nu ma incanta deloc.Totusi, pe site-ul oficial nici o informatie referitoare la sedan.Mi se pare stupid ca hach-ul si sedanul sa aiba denumiri diferite.Personal cred ca numai in US se va numi Corolla in Europa indiferent de caroserie va fi Auris.Nu mai am rabdare, vreau motorizarile!!!!
MotorHead
Din pacate asta-i va ramane numele, daca a aparut asa si la Paris, si pe site...

Da, poate doar o motorizare feina si un pret decent sa ma faca sa iau Auris.
M A R I U S
Tare mi-e ca preturile vor fi comparabile cu cele ale Avensisului .....:evil:
Madalina64760
Scuze ca sunt off topic, dar am o curiozitate, care se materializeaza intr-o intrebare catre guerilla: care consideri ca ar fi "culorile potrivite" la Yaris? smile.gif
guerilla
orice dar nu nuantele de gri care nu scot in evidenta liniile masinii.
am vazut si rosie si albastra si neagra si alba care arata foarte bine.
Bogdan54824
Văd aproape în fiecare zi pe lângă bloc un Yaris bleumarin. Arată excelent.
Andrei75
Corolla suna bestial... Ce prostie de marketing poate sa fie asta : Auris :puke:
Lexy
Iata si poze.....un pic cam masiva asa, dar spatele arata demential!!! Fata mm-mm ..in fine se pare ca si corolla o sa iasa sin canoanele cuminteniei in care a stat pana acum...cel putin la aspectul exterior.

Nu pot pune poze desi sunt mai mici de 100k si sunt jpg-uri...sad.gif




M A R I U S
Arata super misto, mai ales cu jantele astea de 19...........pacat de nume, da o sa ne obisnuim si cu asta.Daca va avea niste motorizari misto sigur va da lovitura in Europa( si in RO).Nici o informatie despre sedan?
Lexy
Cu numele e clar ca brandul toyota vrea sa "reinventeze" acesta linie...si oricum corolla la design a fost cumintica pana acum, de ce sa nu recunoastem. D'asta schimba numele..intr-un fel ii inteleg, dar cred ca puteau sa gaseasca ceva mai de impact decat Auris...

Referitor la motorizari s-ar putea sa se renunte la 1.4 16v VVT-i. In rest motoarele vor fi acelasi, cu exceptia a doua D-4D-uri care vor fi preluate de la Avensis. 2.2 D-4D 136 si respectiv 176cp..ceea ce e BETON!
vio
dupa cum am mai scris ce am citit pe toyota.jp decat motoarele pe benzina erau date si sunt : 1,5 - 105 cai si 1,8 de 136 cai
M A R I U S
Pe un forum strain se vehiculeaza ideea introducerii pt Auris a turbobenzinarelor de cilindree redusa 1.4-1.6 de genul TSI de la vw.Ar fi interesant!
vio
pentru corollisti dizelari si viitori auristi conceptu de la Paris a fost prezentat cu varianta de motor diesel 1KD-FTV 3L D4D ... oau ... nu!!!


deloc nu e marfa turbo pe astea asa mici ..la un motor mare merge dar la 1,4 ?? !!! crest f mult consumu si nu o sa isi justifice costu care ar creste cu ~2500 euro din start
guerilla
ha??? 3l ?!?!? blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif

pai... sa intelegem ca versiunea sport va fi un dizal??? ca nu stiu ce benzin pot pune ca sa egaleze performantele astuia :angel:
vio
mda...... asta daca nu vreunu derivat de 2,5 din ala ..dar asa prezinta ei mashina cu codul de motor 1KD-FTV ...... nu va ma luatzi avensis ca deja asta o bate la diesel
Dan52141
pana la urma din ce am citit pe forumuri se pare ca nu o sa existe o versiune asemanatoare pentru sedan, versiunea sedan a corollei va continua sa fie fabricata in actuala structura si form in turcia in timp ce auris va fi fabricat in anglia sad.gif pacat ca nu scot si sedanul modificat
guerilla
e modificat si sedanul. a pus vio poze in topicul cu noutati. arata chiar interesant. un fel de camry la scara mai mica :angel:
Dan52141
QUOTE(guerilla)
e modificat si sedanul. a pus vio poze in topicul cu noutati. arata chiar interesant. un fel de camry la scara mai mica :angel:


am vazut si eu poza aceea
sincer nu cred ca acela este sedanul ... daca va uitati bine nu seamana deloc cu auris, asta in ideea ca se va merge pe aceiasi linie actuala (vezi asemanari intre hatch si sedan), mai degraba acela duce catre un lexus ... nu se vede bine sigla.
Oricum in presa de dupa lansarea aurisului nu exista practic nici o referire clara la noul sedan ceea ce sa recunoastem este confuz.
vio
pai nu o sa meraga pe aceiashi linie . AURIS ul e facut sa sparga clasa compacta cu hatch de aia e redenumita . esta exact ca si sedanu la Yaris daca l ai vazut tu care seamana da nu aduce .. in fine pt sedean decat zvonu ala si poza aia am gasit-o dar pe acelashi site erau si poze cu bordu de la auris care e identica cu ce e acum live . si cred ca am pozele de la inceputul anului cel putin
BogdanS
Toyota Romania to launch Auris family car in mid next year -- articol in Ziarul Financiar
guerilla
auris va fi cu 3 sau 5 usi hatchback.
doua motorizari pe benzina 1.4 si 1.6 (dual VVT-i) la inceput
trei motorizari diesel 1.4, 2.0 (124CP) si 2.2 (177CP)
trei cutii de viteze:
una manuala cu 6 rapoarte, standard pe dieselurile 2.0 si 2.2
una semiautomata cu padele, pe dieselul 1.4 si benzinarul 1.6
una manuala cu 5 rapoarte standard pe bezina si 1.4 diesel.

lansarea e in februarie in UK, iar in restul Europei, in Q2.
vio
si la un an dupa lansarea Auris cred ca se refereau la 2008 o sa apara model sport cu motor de 2.0 L in 3 si 5 ushi ,,,, o fi bine ??? !!!! undeva peste 230 de cai motor se apreciaza biggrin.gif:D:D aia daaaaaaaa mashina smile.gif
alcris01
Stie cineva un pret estimativ de plecare la care s-ar putea vinde la noi? blush.gif
Claudiu92213
Am citit ca abia in februarie se lanseaza in Europa...motoare super si pret acceptabil
alcris01
Merci pentru informatie
Claudiu92213
suna bine in schimb oferta de Corolla 1.4 d-4d xellence HB - 16471euro
sau terra la 15512 euro
zefir34016
QUOTE(guerilla)
auris va fi cu 3 sau 5 usi hatchback.
doua motorizari pe benzina 1.4 si 1.6 (dual VVT-i) la inceput
trei motorizari diesel 1.4, 2.0 (124CP) si 2.2 (177CP)
trei cutii de viteze:
una manuala cu 6 rapoarte, standard pe dieselurile 2.0 si 2.2
una semiautomata cu padele, pe dieselul 1.4 si benzinarul 1.6
una manuala cu 5 rapoarte standard pe bezina si 1.4 diesel.
lansarea e in februarie in UK, iar in restul Europei, in Q2.

In completare la cele de mai sus:
QUOTE
THE NEW TOYOTA AURIS - The start of a new Era for Toyota in Europe
KEY POINTS
* All-new core model for Toyota in Europe, designed and built in Europe
* Conceived to meet the changing needs of family hatchback customers
* "Inside-out" design approach maximises usable interior space
* Three and five-door hatchback body styles
* To be launched with two petrol and three diesel engines, including new 1.6-litre petrol with Dual VVT-i
* Public debut at the Bologna Motor Show on 5 December
* UK sales to commence in February 2007

Auris, which is designed and built in Europe, will join Yaris and Avensis in spearheading the company's progress towards its newly-announced
target of 1.2 million annual sales in Europe by 2008.

Auris will be presented for the first time at the Bologna motor show on 5 December 2006. UK sales will start in February 2007, in advance of other
European markets, which will offer the car from next spring. Auris is also being sold in Japan, from today, 24-Oct-2006.

sursa: Toyota Press releases from Newspress - 24/10/2006
M A R I A N
Eu am o singura intrebare legata de Auris (sedan sau hatchback):va avea tractiune integrala?
Problema este ca eu deja m-am hotarat 80% pentru o Impreza 1.5 (AWD)insa, ca un foarte multumit posesor de Toyota Yaris, as astepta noul Auris daca ar oferi pe vreo versiune AWD. :coffee:
Claudiu92213
sa nu comparam doua tipuri de masini diferite
Auris vine sa inlocuiasca Corolla HB...din cate am citit eu sedan va ramane tot asta cu un face lift...daca nu e asa ma puteti contrazice

si stii cum e ...40% din Subaru e Toyota
costurile la revizii pt. Toyota l-am vazut...intreaba si la Subaru sa nu ai surprize
gabi83554
toyota auris este in ton cu yaris... avensis. imaginile sunt bestiale dar sunt sigur ca masina este mult superioara corollei.
eu am o corolla de 3 ani, este in continuare in stare excelenta. toyota este o marca super tare de masini.
M A R I A N
Pentru mine lucrurile sunt foarte simple:vreau o japoneza sedan sau eventual hatch (daca o exista asa ceva) AWD, exclus SUV, si care sa aiba un CIP sub 20000 euro.Evident ca eu ca posesor de Yaris si sofer ocazional pe Corolla soacra-mii mi-ar placea un Auris AWD, in special pentru motivele aratate de voi pe care le sustin. In plus, eu sunt un mare fan al service-ului Toyomotor din Buc.
Chiar nu stie nimeni daca Auris va avea AWD?
Claudiu92213
Nici o informatie existenta nu duce la raspunsul afirmativ blush.gif
vio
pt europa toyota a anuntzat ca AWD va fi disponibil decat pe Corolla Verso si atat .
Dan52141
QUOTE(Marian67562)
Pentru mine lucrurile sunt foarte simple:vreau o japoneza sedan sau eventual hatch (daca o exista asa ceva) AWD, exclus SUV, si care sa aiba un CIP sub 20000 euro.Evident ca eu ca posesor de Yaris si sofer ocazional pe Corolla soacra-mii mi-ar placea un Auris AWD, in special pentru motivele aratate de voi pe care le sustin. In plus, eu sunt un mare fan al service-ului Toyomotor din Buc.
Chiar nu stie nimeni daca Auris va avea AWD?


Marian,

si eu astept o toyota din clasa compacta care sa aiba AWD.
Modelul asta a aparut pe piata japoneza in oct. anul asta si este urmasul corollei, ma astept ca si urmasul corollei ce va aparea in europa sa aiba aceasta optiune AWD.
Versiunea super full a noii corolle AWD, cu noul motor 1.8l (ce are un consum anuntat de 5.5 l/100km) costa la japonezi cu toate taxele 14.456 Euro .... smile.gif un pret care spun eu este super ok pentru ce dotari are masina.
vezi linkul de pe siteul toyota: http://www.toyota.co.jp/en/news/06/1010.html
M A R I A N
Dan, multumesc frumos pentru informatii. In acest moment este foarte clar ca nu trebuie sa ma grabesc cu Impreza 1.5 si sa astept Corolla Axio (care se pare, dupa cum arata, ca va fi urmasa sedanului).
Oricum, sunt primele informatii clare. Well done! :clapping:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.