Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Corolla 2,0 D4D vs Octavia 1,9 TDI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Adrian15
Pe ultimii 10 metri am de les intre Corolla 2.0 D4D si Octavia 1,9 TDI. Ce ma sfatuiti??? Preturile sunt comparative...
guerilla
Ambele masini vor apare restilizate in toamna.
E graba mare cu achizitia sau poti astepta faceliftul (corolla)/noua generatie(octavia)?
G e o r g e
chiar si asa eu iti spun D4D biggrin.gif
Radu_
alege corolla
cu toate ca skoda e destul de sus acuma, nu mai este skoda aia pe care o stim noi - masina aia amarata...
DORU
EU TE SFATUIESC SA ALEGI OCTAVIA DACA E VORBA DE VARIANTA DE 110 CP...SI CEA DE 90 CP MERITA, INSA MOTORUL E POTRIVIT PT. PERSOANE POTOLITE SI MATURE, NU TINERI DORNICI DE SPORTIVITATE. MAI EXISTA VARIANTA DE 131 CP, DAR PRETUL E MULT PESTE CEL DE LA TOYOTA, BANUIESC. EU CONDUC SKODA (TOATE MODELELE FAVORIT-FELICIA-FABIA-OCTAVIA) DIN 1996 SI CREDE-MA, SUNT FOARTE FIABILE, PRETURILE LA ACCESORII SI LA PIESE DE SCHIMB SUNT MAI MICI IN ROMANIA.
Adrian15
E graba mare!!! Pe de alta parte, pe cat posibil aduceti si argumente care sa va sustina punctul de vedere, astfel incat sa incerc sa eliminim orice forma de subiectivism.
guerilla
QUOTE(DORU)
EU ......IN ROMANIA.


Am rugamintea sa nu mai folosesti caractere mari cand transmiti mesaje. E treaba ce tine de netiquette.
Mersi
G e o r g e
TOYOTA. de ce ? simplu :
motoare de fiabilitate crescuta .
asta ar fi un motiv. apoi : calitatea finisarii superioare la TOYOTA.

eu zic sa te duci in ambele modele, sa te plimbi cu ele si sa-ti dai cu parerea pe urma. asteptam impresiile tale de la drive test.
Rai
Skoda noua apare in iunie eu am vazut-o nu e mare diferenta intre cea veche dar a crescut peste tot putin technica e noua si motoarele la fel.
Toyota nu face masini rele dar sa nu ai probleme cu piesele mai incolo si e bine ca la voi asigurarile se fac altfel nu dupa constructia masini adica mai usor de reparat si sunt si ieftine.Alegerea e a ta eu as alege Skoda dar eu traies in vest si ceea ce aicea e bun nu e si acolo.
Happy_Maker
De noul Opel Astra ai auzit?
Asta daca vrei ca masina sa mai valoreze ceva la revanzare...
G e o r g e
am vazut preturile la noua astra : sunt absolut dementiale. merita toti banutii masina .

http://www.opeldibas.ro/htmdocs/astraH/preturi.htm
Adrian15
Dupa ce am facut drive test cu amandoua, m-am hotarat: COROLLA! Este de departe o masina buna, interesanta la exterior, placuta la vedere la interior. Ca sa nu mai vorbim de fiabilitate...Pe de alta parte, cei de la Skoda (indiferent de dealer) nu au vrut sa discute de nici un discount, indiferent de marimea lui. Pe cand cei la Toyota au fost deschisi la orice discutie. Un alt aspect important care m-a ajutat in luarea deciziei a fost partea de service si costurile aferente, care la Toyota sunt mai mici decat cele de la Skoda. Plus deschiderea celor de la Toyota, care au fost de acord sa fac drive test chiar si noaptea, ca sa o vad si la lumina lunii (s-a intamplat undeva pe la ora 23.00)!!!
guerilla
Sa o folosesti cu placere si sa ai parte numai de ore de condus usoare.
:wav:
G e o r g e
pentru asta incearca sa te muti din bucuresti , sau eviti circulatul intre 7.45 - 22.00
Adrian15
ce vrei sa spui? ca toyota corolla nu se preteaza la mersul in oras (aglomeratie?). as dori argumente pentru aceasta afirmatie. mersi
G e o r g e
nu te panica pentru ca glumeam si eu biggrin.gif

era o gluma la afirmatia "sa ai parte de ore usoare de condus" laugh.gif

se preteaza f bine . stai linistit !
Adrian15
OK... laugh.gif m-am linistit acum... imi statuse respiratia cand am citit postul tau... :grinx2:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.