Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Scut pt aveo :(((
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
Dragos102771
Salut,
Tocmai am dat avansul pt un chevi aveo , din ce am mai urmarit discutiile care au fost referitoare la scutul care din pacate ii lipseste modelului aveo , am inteles ca este destul de neplacut faptul ca acest scut lipseste si ca motorul se face cam naspa (adica se murdareste ) atunci cand e vreme urata afara.
Marea rugaminte care eu o am la posesorii de chevrolet aveo este sa imi spuna si mie daca stiu unde as putea sa pun scut pt aveo, ideea ar fi cel putin sa imi spuneti de unde as putea cumpara un astfel de scut pt ca in urma discutiei cu tipa de la dealerul Chevrolet mi-a spus ca de pus il pun mecanicii de acolo.
Multa lume critica aceasta masina, dar.... eu nu stiu ce sa zic, oare am facut o alegere proasta???
Merci mult ,

:wave:
Adrian101433
Aveo NU a fost prevazut din fabrica cu scut. Sunt insa dealeri care monteaza un scut third-party (rusesc), dar care nu e autorizat Chevrolet. Chiar astazi am fost la Radacini care monteaza un astfel de scut si mi-au certificat si ei ca NU este piesa de origine. Costa 520 lei + 60 lei manopera. Eu am cutie automata pe Aveo si, desi initial am dorit un scut, am concluzionat ca mai bine nu ii pun. Motorul si cutia nu mai au aceeasi ventilatie. Motorul se murdareste destul de tare fara scut, dar prefer sa-l spal mai des decat sa am alte probleme. In plus, daca conduci atent, nu mergi cu masina in teren off-road etc., nu ai de ce sa iti faci probleme. Merg pe ideea ca daca producatorul nu i-a pus scut, nici macar optional, au avut un motiv intemeiat sa o faca.

In rest, Aveo e o masina cinstita pentru banii astia. Eu sunt multumit de ea. Vezi ca sunt destule topicuri despre aceasta masina (inclusiv unul deschis de mine pentru modelul Platinum cu cutie automata).
_Theo_
multa lume se plange...e masina de 10 000 de euro? e vreo masina in banii astia de care lumea sa nu se planga?!
Laurentiu99665
In Bucuresti sunt sanse extrem de mari de a trece prin fel de fel de gropi, santuri in care se scot sau se baga.... orice, este un oras in care ai nevoie de nervi tari..., scut gasesti la Radacini, cum spunea Adrian la 600 Ron cu manopera cu tot. In ceea ce priveste incalzirea motorului..., nu stiu ce sa-ti spun, n-am avut inca ocazia sa-l incerc la drum lung, eu mi-am luat masina cu scutul pus, desigur la cererea mea! ...tu decizi!
S-o stapanesti sanatos!
chevy
Aveo nu are scut pentru simplul fapt ca nu este necesar. Daca va uitati atent sunt doua lucruri care va atentioneaza: plasticul ajezat vertical si care este dintr-un material dur si puntea fata care este mai joasa decat motorul.

Asa ca nu stiu cum vedeti voi posibilitatea de a lovi motorul (baia).
Adrian101433
Plasticul vertical nu este prezent pe toate versiunile de Aveo. De fapt e prezent pe masinile fabricate initial, ultimele am vazut ca nu mai au acest plastic (probabil au renuntat si la acesta). Nici al meu nu are.
In rest, Iulian are dreptate, motorul e ceva mai sus decat puntea fata. In plus, daca era cu adevarat necesar, nu renuntau ei la scut fara rost.
chevy
Adrian, daca vrea cineva sa incerce? Poate reuseste sa loveasca motorul. biggrin.gif
ciprian93848
:bash:
Unii zic ca nu s-ar fi renuntat la scut daca era necesar: am intrebarea la acestia: cate chevy ati vazut voi in Romania in probe? ia ziceti! Loganuri ati vazut majoritatea, da?! eu cel putin, care-s din Pitesti, mi s-a luat de ele. Astea au scut. Asa ca acest mod de gandire eu il combat pt situatia din Romania, nu pt situatia din alte tari. Eu zic: TOTUL se rezuma la bani. Inainte sa dau comanda, e drept ca Aveo aveam in suflet, in sa am trecut si pe la Skoda, Fiat, Renault. Daca as fi gasit mai ieftin cu dotari, cine stie...la fel gandesc si cei care stabilesc preturile auto noi. Parerea mea!
Eu personal am de gand sa urc masina pe o rampa unde oi gasi si sa masor si sa-mi fac singur-singurel un scut. Poate reusesc si niste poze sa postez apoi si niste dimensiuni, ca in mod clar nu-s singurul :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.