Help - Search - Members - Calendar
Full Version: merita skoda superb?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
alin102784
Salutari tuturor! recent m-am hotarat sa trec de la un motor pe benzina de la Opel (2.2), care sincer are o sete foarte mare, la unul diesel. Una din variantele mele ar fi o Skoda Superb 1.9 tdi 131 cp. Si cum bani de una noua nu am ma gandeam la una din 2004, cu destul de multe dotari si care sa ma duca maxim 14000 euro. intrebarea ma este daca merita sa o cumpar, cat de fiabila e, si care sunt problemele cel mai des intalnite. Va multumesc anticipat!
DORU
Despre probleme cel mai in masura sa vb este Vali, are exact modelul pe care doresti tu sa-l achizitionezi. Eu pot sa-ti spun ca motorul e f bun, spatiu ai destul, un mic minus pt puntea spate semi-independenta, in rest numai cuvinte de lauda din partea mea.
DORU
Iti sugerez sa citesti topicul - sticky "Drive-test - impresii personale", am facut un test cu aceasta masina si impresiile sunt postate acolo.
robert92637
Este o masina foartebuna, din multe puncte de vedere comparabila cu Passat-ul. Acum depinde si de felul cum a exploatat-o fostul propietar dar daca spui ca este din 2004 eu cred ca ai facut o alegere buna.
valentin83875
salut
eu am o skoda superb 1.9 TDI de 131 CP din 2003
am luat-o in aprilie 2005 cu 56.000km
acum am 109.000km
sunt foarte multumit de ea
e o masina care te face sa te simti stapan pe sosea
am mers si cu passat(modelul vechi) si pot spune ca skoda e mai buna
in cei doi ani de utilizare si 52.000 km am avut urmatoarele probleme>
la directie roata dreapta o bascula parca, cost 600 ron
ventilator climatronic, cost 1100 ron
ambreiaj(kit-ul - disc, placa presiune, rulment - volanta), cost 3350 ron
distributie-pampa de apa, cost 2300 ron
sper sa nu mai apara altceva curand.
oricum, avand in vedere ca am dat pe masina 11.300 euro si ca am mai bagat in ea cam 2.200, cu 13.500 pot zice ca am o masina "foarte tare frate"
deci cred ca ai facut o alegere buna
valentin83875
alin te asteptam la intalnirile noastre
ca sa nu mai fiu singurul cu superb
AlexTM
QUOTE(valentin83875)
ambreiaj(kit-ul - disc, placa presiune, rulment - volanta), cost 3350 ron

Ai schimbat ambreiajul in 100000 km? Cum? Ar fi trebuit sa tina
alin102784
va multumesc pt pareri. inca nu am cumparat-o dar, dupa ce am auzit de la voi cred ca o sa o fac destul de curand.
DORU
QUOTE(GhitaTM)
Ai schimbat ambreiajul in 100000 km? Cum? Ar fi trebuit sa tina...


La 109.000km a tinut deja f bine. Incepand cu 75.000km deja te poti astepta sa-ti pice, maiales daca masina e SH si nu ai fost primul proprietar.
Daca o conduce o pers cu "talpa grea", poti sa-l schimbi si la 40.000km !
(eu am nimerit o astfel de pers la a 2-a Octavia cumparata SH)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.