Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pareri despre Opel Tigra TwinTop
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Corsa / Meriva / Tigra
Marcel102738
Salutare :wave: .Curand doresc sa cumpar un Opel Tigra si as dori sa stiu ce plusuri si minusuri are.De exemplu, as dori sa stiu daca iarna acoperisul ofera destula protectie impotriva frigului sau a zapezii (stiu ca este alcatuit din metal).Izoleaza destul de bine acoperisul sau mai lasa de dorit ?........astept parerile voastre. biggrin.gif
DORU
Am facut test cu masina asta anul trecut in luna mai. L-am avut un week-end intreg. Motorizare 1.8 125CP. Mi s-a parut f chic, atragea privirea pe strada. Hard-top-ul e OK. Masina e peste modelul trecut. Incearca un drive-test. Personal, consider masina potrivita unei domnisoare/doamne. Chair si in varianta de top dpdv al motorizarii, masina mi s-a parut greoaie.
Marcel102738
Eu am aproape 20 de ani si dupa ce l-am vazut mi-am dat seama ca este facut special pentru tineret (culori stridente,forme moderne si indraznete,decapotabil,2 locuri). Stiu ca exista o varianta ce inclkude o cutie de viteze EasyTronic (adik poti sa schimbi pe manual sau automat oricand vrei)......despre motor si cutia de viteze ce parere aveti....ca pana la urma tot motorul conteaza cel mai mult.
G e o r g e
eu am scos un consum mediu de 18% cu motorul ala ... blink.gif adica a consumat mai mult decat legy ul meu de acum cu motor de 2.5 .
DORU
Motorizarile mi se par cam mici: 1.4 90CP, 1.3 Multijet - deci diesel par a fi desprinse din benzile desenate. Nu vei simti ca "ai cu ce". Asta intrucat am cerut motorului de 1.8 125CP ceva sportivitate si am obtinut-o mai greu. Depinde ce anume urmaresti, dar daca vrei un motor potent, nu-ti face vise, sunt decente, nu si sportive. Pt o imagine buna, masina e OK. Dar pt ceva adrenalina, mai putin.
florin55503
ciudat ca o ,masinuta asa usoara cu un motor de 125 CP sa se miste greoi. poate o fi din cauza cutieei. eu am mers pe o vectra cu motorul asta si mi s-a parut ok
DORU
Masina cu motorul de 1.8 nu e lenesa, dar nici gand de sportivitate.
E adevarat ca veneam de pe Octavia 1.8T tunata, dar totusi...si cand merg cu SRN -ul tatei nu ma astept sa zboare si parca e mai vanoasa !
Marcel102738
Nu va faceti griji. smile.gif Eu oricum nu vreau o masina sport cu care sa gonesc pe strazi.Eu am intrebat daca motorul e bun,fiabil.In nici un caz nu m-am gandit la Tigra ca la o masina sport in adevaratul sens al cuvantului.(mai ales ar fi si prima mea masina).Oricum,multumesc mult pt. sfaturi :notworthy: :help: .
florin55503
QUOTE(DORU)
Masina cu motorul de 1.8 nu e lenesa, dar nici gand de sportivitate.
E adevarat ca veneam de pe Octavia 1.8T tunata, dar totusi...si cand merg cu SRN -ul tatei nu ma astept sa zboare si parca e mai vanoasa !


cred ca exagerezi. am avut si eu supernova si dupa ce m-am urcat in astra F de 83 de CP, astra mi s-a parut mult mai rapida. si chiar era. probebil tu te-ai obisnuit cu multii CP de pe octavia si cu efectul de turbo. dar cine te condamna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.