Help - Search - Members - Calendar
Full Version: subaru impreza 2008
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Pages: 1, 2, 3
G e o r g e
sursa : http://www.subarunews.net/news.php?actie=show&id=63
http://www.subarunews.net/getimage.php?ima...reza2008_01.jpg

se pare ca transmisia si motoarele vin de pe actualul WRX dar ampatamentul a crescut astfel incat va fi mai mult spatiu pentru genunchi .
nu mai exista wagonul , dar in schimb exista o noua versiune in 5 usi . in bord se observa un spatiu pentru o eventuala unitate de navigatie ...

suna interesant , ce sa mai ... un hot hatch in adevaratul sens al cuvantului
G e o r g e
1
G e o r g e
2
G e o r g e
3
G e o r g e
4
HalbaSus
Am si eu o intrebare... Ce cauta GTI-ul ala alb in spate ? Ca nu pare coincidenta biggrin.gif
G e o r g e
era in teste comparative ...
Andrei55037
Eu credeam ca Subaru are de la Impreza asteptari mai mari.
G e o r g e
tu te referi la alta liga wink.gif
G e o r g e
G e o r g e

Eduard RO
Ma da e urata cu draci. :puke: Un lacetii cu grila fata de chrisler si spate ciordit de la lexus(jeepu) si seat leon.
florin55503
s-a preluat tema de design de la tribeca. se vrea forma unui avion. chiar si in interior. nu arata impresionant
Cristian88423
Ma asteptam sa arate mai bine din punct de vedere al designului. Oricum, gusturile nu se discuta, iar daca va avea un cx care va fi sub 0,3 va fi excelent. Ma intreb cat va costa in varianta de motorizare 2.0 diesel boxer~165HP.
Lucas
Mda...e clar de ce era GTI`ul ala in spate....vrea sa fie un hatch-back. Au luat-o pe linia asta? Nu va exista o varianta berlina ? Oricum surprinzatori astia de la Subaru. O schimbare radicala ( de la berlina la hatchback) si nu au scos nici un mac spre deosebire de alte branduri care anunta cu mare tam-tam cu 6 luni inainte o schimbare mai mica. sunt curios cat de bine va prinde hatchback-ul. Mai exact daca vor avea vanzari mai mari cu hatchback`ul decat cu berlina. Per ansamblu e frumos dar parca e mai bland...nu inspira sentimentul de respect si chiar teama cum inspira berlina. In plus am vazut si o navigatie in bord...banuiesc ca de data aceasta s-au axat si pe conform nu doar pe senzatii tari. Deabia astept niste teste cu el. Daca se adevereste ca e mai "bland" , suspensii mai moi etc , atunci mare pacat ca au facut acest compromis confort-sportivitate. Sa speram ca nu va fi cazul.
ValiR
Da, va fi doar varianta hatchback din cate am inteles. Va fi greu sa ma obisnuiesc cu ideea ca Impreza nu mai e sedan... Sper ca EVO-ul sa ramana sedan. Cine stie daca intre cele 2 competitia va mai fi aceeasi...
Otto73
QUOTE(florin55503)
s-a preluat tema de design de la tribeca. se vrea forma unui avion.

Nu mai vorbiti din auzite...........
Din 2008 Tribeca va avea un facelift fara avioane KamiKaze deoarece n-au fost gustate de nimeni. blink.gif Cine te face sa crezi ca mai incearca sa puna o forma de avion pe a doua masina cand cu prima (tribeca) n-au avut deloc succes ci doar critici, si acel designer a fost concediat...parca....
Daca vor avioane sa se puna sa construiasca avioane precum o face si Honda. biggrin.gif
Baby Blues
Nu prea se poate ghici forma. Au "camumflat-o" destul de bine.
Sa speram ca va pastra "linia" anterioarelor modele.
Elena A.
Nu stiu altii cum sunt, dar..mie imi place blush.gif
G e o r g e
va exista o varianta SEDAN si una HATCHBACK. s-a renuntat la varianta sport wagon , nepreaiubita de nimeni ... in afara de mine , care vroiam sa-mi iau un WRX sportwagon alb blush.gif doar ca nu am gasit sad.gif
_Theo_
subaru impreza este una din masinile mele favorite, dar daca va arata asa ... vorba lui eduard... este oribila blink.gif nu are pic de gust, parca au luat modelul actual si i-au dat sa manance deseuri toxice. oribiiiil. astia au fost drogati cand au facut design-ul asta?! :bandit: si-au batut joc de ea... au ciumpavit minunatie de creatura... au luat ciocanu` si dalta si au cioplit chestia asta ce se vrea model 2008 :puke:
G e o r g e
nu stiu cum sa zic , dar la vechiul model lumea reactioneaza LA FEL . e urata cu spume, nu ne place ...

pai mai fratilor love it or hate it ... nu exista cale de mijloc .
ValiR
QUOTE(G e o r g e)
va exista o varianta SEDAN si una HATCHBACK. s-a renuntat la varianta sport wagon , nepreaiubita de nimeni ... in afara de mine , care vroiam sa-mi iau un WRX sportwagon alb blush.gif doar ca nu am gasit sad.gif


Poate ca cei de la AMS se inseala dar la ei scrie ca Subaru va fi prezentat
doar in varianta hatchback si va fi disponibil la vanzare din 2008.
De unde ai informatii ca va fi si varianta sedan?
_Theo_
QUOTE(G e o r g e)
nu stiu cum sa zic , dar la vechiul model lumea reactioneaza LA FEL . e urata cu spume, nu ne place ...

pai mai fratilor love it or hate it ... nu exista cale de mijloc .

mie toate subaru impreza de pana acum mi s-au parut foarte reustie ca aspect pt timpul lor si nu numai... pot spune ca sunt un fan ... dar cea noua e urata...fara suparare pt subaristi, dar asta e parerea mea.
air_wolf
subaru 555 - the one and only!
daca asta imbracata e noul subaru impreza, sint 2 variante: ori subaru vrea sa rupa piata de hatchback-uri, in detrimentul clientilor traditionali, ori s-au timpit.
V L D
Cum a spus si Theodor se pare ca au luat un ciocan si au lovit-o ca in reclama cu 206 sau cum ar practica Jeremy de la Top Gear cand nu poate sa rezolve o problema altfel. Poate a batut un vant dinspre Hirosima . Sincer sa fiu imi pare TARE rau ca au adoptat linia asta . Mare pacat. Mie imi placeau cam toate modelele din 2000 si pana , acum mai putin interiorul e drept da imi placeau . :bash: Tribeca mi se pare urata. Sper ca legacy-ul nu va patii nimik . sad.gif. Oricum gusturile nu prea se discuta si nu vreau sa supar pe cineva cu comentariul acesta.
Si la faza cu avioanele nu stiu ce sa zic. Si cei de la Saab sustin ca masinile lor sunt inspirate din avioane.
HalbaSus
Sunteti rai ! Adica va placea supernova tunata (sorry pentru toti subaristii dar nu am alte cuvinte pentru a descrie impreza) si nu va place un hatchback ? Se vede ca am fost prea indoctrinati de dacia 1310 (masina adevarata e masina in 3 volume)... si de ce sa mint... si eu sunt oarecum tributar acestei conceptii dar incep sa ma schimb si imi plac din ce in ce mai multe hatchbackuri... si imi place si asta... bine, nu comparativ cu alfa 147 dar comparativ cu modelul vechi de impreza e superb.
Pentru prima data impreza (mai ales versiunile wrx/sti) nu arata penibil. In plus conceptul de hot hatch s-a creat tocmai din necesitatea oamenilor de a avea o masina cu care sa poata transporta un sifonier, dar sa poata sa mearga cu 200 la ora in acelasi timp... ori impreza degeaba rupea gura targului cu performante awd si motoare turbo, ca daca nu aveai intre 18 si 24 de ani, ras in cap si cu haine largi... nu te putea-i urca in ea.
Asa ca parerea mea e... well done subaru ! :clapping:
P.S: eu as renunta la versiunea sedan pentru ca in opinia mea orice sedan care nu e minim clasa medie e useless... si orice hatchback care e peste compacte e la fel de useless biggrin.gif
f1anatic
E un fel de orgie sexuala intre Legacy, Impreza, Mazda Speed 3; Ford Focus...si s-a spart cauciucul.

URITA. Daca nu e disponibila ca sedan...trec naibii la Mitsu Evo.
GST
Eu zic ca EVO X e pe departe mult mai frumos si mai "rau" decat caricatura aia...Nu puteau sa il lase asa berlina ca era f tare...
Va pun poza cu Evo X sa vad care ar ramane la subaru ala :puke:
ozz86651
Aia nu e "poza" e un concept fara nici o legatura cu realitatea.
Cit despre subaru asta... bleah. Ala vechi era urit si cool, asta nou e mult mai rau de atit, e banal.
f1anatic
Am inteles ca noul EVO va avea YAW-CONTROL.
http://en.wikipedia.org/wiki/Active_Yaw_Control

E clar...daca exista life after Subaru...va fi EVO X
Otto73
Acum pe bune, dar mitsubishi(Evo X) fata de Subaru(impreza) din punct de vedere al DESIGNULUI sunt la milioane de ani lumina in fata.
_Theo_
am mai gasit niste poze...
http://www.scoobyblog.com/wp-content/uploa.../10/STI2008.jpg
G e o r g e
SA FIE CLAR : IMPREZA RENUNTA LA SPORT WAGON! in locul lui vine hatchul . nu ca ar renunta la berlina !
florin55503
iata si alte poze: urata rau!! cel putin asta e parerea mea spate de tribeca

http://www.prosport.ro/index.php?section=a...ex&id=34271
G e o r g e
eu consider ca au facut ceea ce piata cerea ... o masina digerabila .

si cred ca au gresit , nu trebuiau sa se schimbe asa , trebuiau sa fie in continuare radicali , cu maisini radicale ... pe care TOATA LUMEA le ura , iar cunoscatorii le iubeau asa cum erau ... pfff ...
florin55503
probabil urmatorul pas va fi un motor diesel boxer.
HalbaSus
QUOTE(G e o r g e)
eu consider ca au facut ceea ce piata cerea ... o masina digerabila .

si cred ca au gresit , nu trebuiau sa se schimbe asa , trebuiau sa fie in continuare radicali , cu maisini radicale ... pe care TOATA LUMEA le ura , iar cunoscatorii le iubeau asa cum erau ... pfff ...


Sau poate au considerat ca targetul masinii (16-22 de ani) e insuficient... C'mon impreza wrx era masina de "boy racer" mai ales cu jante aurii, eleron si abtibilde galbene. Impreza "normala" era pur si simplu banala... la fel ca octavia 1.... si la fel ca octavia 1, avea nevoie de o actualizare... eu as mai lucra la partea din fata si la stopuri care par un pic prea incarcate dar silueta e mult imbunatatita
G e o r g e
stiu , eu d'aia am luat legacy.
Seri
A aparut un set de poze cu varianta sedan si cu interiorul, vezi aici.
Elena A.
Mi-ar placea mie, dar dupa ce vad a treia poza mi se inchide conexiunea si cu site-ul ala si cu forumul... wallbash.gif Ce naiba se intampla???
G e o r g e
e de la tine elena tata ...
Elena A.
kkt :doh:

Merci, George... down.gif uuuuuuffffffffff
mike.omega
http://www.netcarshow.com/subaru/2008-impreza_5-door/
Seamana dar nu rasare! biggrin.gif
HalbaSus
Superb ! In sfarsit o impreza frumoasa ! Chiar azi am vazut o impreza wrx sti albastra si cu jante aurii... progresul in design fata de acea masina nu poate fi exprimat in cuvinte.
air_wolf
oribila! :puke: e clar o strategie de marketing schimbarea asta.
guerilla
bai sa stiti ca am gasit explicatia. subaru a colaborat cu toyota la noul diesel boxer. si prostia este contagioasa... impreza isi buseste designul biggrin.gif
impreza asta arata ca orice masina chinezeasca.
Iulian HondaFan
not stunning but cute...

ideea de baza e ca designul sa individualizeze masina. are ceva elemente din Legacy-ul actual. astept dizal boxer, injectie directa de benzina + turbo, hibrid alea-alea... vorba aia: unde e mana lu' Toyota in treaba asta?
ncristi
Legacyul actual este o masina frumoasa ... din pacate noua impreza pare o masina cu un design destul de sters.

Ca vorbea Iulian de interventia toyota...se vede din prima in ceea ce priveste designul... in mod negativ din pacate sad.gif

Oricum pana nu o vezi live nu poti spune cu certitudine ce si cum...este posibil ca in realitate sa creeze o alata impresie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.