Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfarsitul leasingului
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
madalina
Am urmatoarea problema: am terminat leasingul la o masina din martie, dar deoarece certificatul de inmatriculare a fost gresit si s-a trecut 2005 in loc de 2004, am putut circula in continuare. Problema este ca vrem sa o inmatriculam si trebuia sa-i facem si ITP-ul de pe 24 martie si nu l-am facut. Acum daca ma duc imi pun stampila pe certificatul vechi, iar eu il schim oricum. Ce trebuie sa fac! Help! Pas cu pas caci desi nu eu merg cu masina, eu ma ocup de ea (revizii, acte tot). firma de leasing e in Bucuresti, iar masina va fi inmatriculata in alt judet!
Multumesc anticipat!
Alex4
Madalina imi explici si mie te rog care este diferenta dintre leasing si rate ???/
madalina
Nu ma pricep, dar cred ca principala diferenta este de proprietar:
la un leasing firma de leasing achita toata contravaloarea masinii vanzatorului si devine proprietara masinii, iar cel ce solicita leasingul este doar utilizator al masinii! La rate, tu faci un imprumut printr-o banca, tu platesti toti banii vanzatorului, apoi achiti banii bancii, insa fiind proprietar al masinii! Iar garantia poate fi o alta proprietate/valoare sau girant/i! Repet, nu sunt sigura!
Uite aici si o explicatie a unei firme: http://www.canad.ro/daciaserv/dacia/leasing.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.