Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ciudatenie la Navara
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Lucian55
Uite o chestie interesanta ce miau spus baietii de la Auto de la firma azi.
Au fost mai multe Navara la inceput si ei le-au condus pe fiecare sa vada cum merg. Spuneau ca unele erau mai nervoase unele mai puturoase, in ciuda faptului ca au toate acceasi motorizare ( 2.5 dCi 175cp)
Se pare ca eu am nimerit una din cele puturoase. Am condus una din cele care zic baietii ca e mai sprintena si da.. intradevar este mai nervoasa.
Acum e o chestie, a mea are 13k km iar cealalta mai nervoasa are 25k
Se poate cumva ca la asta mai umblata sa isi fi dat drumul mai mult motorul ? Daca nu care ar putea fi cauza ?
air_wolf
blink.gif vezi ca aia nervoasa sa nu fie chipuita.
Lucian55
Nu e chipuita, sunt stock amundoua.
G e o r g e
si mergeai cu amandoua pe 2wd ?

e ciudat ce zici tu acolo ...
HalbaSus
Asta-mi aminteste de dacii... ca nu prea gasea-i doua care sa mearga la fel.
Lucian55
Stiu sigur ca a mea era pe 2wd..posibil cealalta sa fi fost pe 4h
Acum sincer eu nu am observat diferente intre 2wd si 4h decat la demaraj in primii 5 metri, in rest merge la fel. ( asta pe aceeasi masina)
G e o r g e
pai , teoretic , in 2wd e mai multa putere disponibila pe sol decat in 4h ...
mike.omega
blink.gif
Motorina poate sa influenteze performantele unui motor diesel?!
G e o r g e
normal !
motorina + filtru motorina ...


filtru de aer de asemenea
Lucian55
Motorina punem de la Petrom
E posibil sa fie de la filtre ca masina cealalta mai nervoasa tocmai a facut revizia, dar totusi chiar asa sa se simta ? ca se simte destul de bine, ma infige in scaun ca si cum ar avea macar vreo 20-30 de cai in plus.
G e o r g e
si... dupa cum ziceam , cam ce fel de combustibil are petromul ? biggrin.gif

hai sa vorbim despre ... hmmm ... benzina ? biggrin.gif
Lucian55
Sa stii ca in Constanta cel putin Petromul are motorina destul de buna comparativ cu altele.
Chestia asta am simtit-o eu la bmw ca in ala pun de unde vreau eu si am pus odata de la Rompetrol de parca zici ca otravisem juma din cai.. si dai si scoate motorina din rezervor daca poti.
Radu97668
si eu bag tot de la petrom si nu am avut niciodata probleme. Atentie: numai de la petrom, nu de la benzinarii cu franchisse petrom (am bagat odata in Fiat si nu mai puteam sa trec de 120km/h)
G e o r g e
da ... rompetrolul ala din CT la intrarea in mamaia are benzina cam nasola ... am observat si eu .

m-am inteles bine cu benzina de la petromul de peste drum de rompetrolul ala biggrin.gif
mike.omega
Topic despre benzinarii avem smile.gif
De ce trage mai tare Navara respectiva inca nu ne-am lamurit tongue.gif
G e o r g e
ar fi o explicatie si nr de km .
Mihai63349
Aia nervoasa avea filtru de aer? biggrin.gif Fara suparare, dar nu putem discuta serios in aceasta problema.
Lucian55
Tocmai asta era si ideea, ca nu pot nici eu sa discut serios problema. Daca ma duc la service si le spun ca masina mea trage diferit de a colegului probabil imi vor zice sa calc mai mult pedala de acceleratie
James Kilowatt
O fi din aia care invata parametrii din mers si daca ii invata prost nu trage, sau consuma mult, etc.
Nu poti afla daca ECM-ul se poate reseta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.