Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Revanzare Corolla
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
MotorHead
Am nevoie de un sfat, unii dintre voi poate v-ati mai ocupat de vanzari de masini. Ce pret sa cer pe Corolla mea? Are 12000 km (implineste 1 an in Aprilie), masina e OK, imi e si mila sa o dau tongue.gif , dar trebuie. Pretul cerut de mine e 13900 EUR, negociabil, masina noua fiind cam 16300 EUR (cu discount si cu ce am mai pus eu pe ea).

Intrebarea este: pana la cat sa las pretul? Imi pare rau sa o dau cu o suma mica, mi se pare ca imi bat joc de ea. Si daca e sa o vand la un pret mic parca mai degraba imi vine sa o dau la alde aaaauto decat unui particular.
_Constantin_
eu zic ca mai jos de 13.000-12750 nu trebuie sa lasi. daca te grabesti intradevar si o firma e solutia dar iei foarte putin pe ea.
Legionaru'
Sub 13.000 sa nu cobori.
Dan52141
vezi si cei de la toyota cat iti dau pe ea ...
vio
sub 14 500 sa nu lashi e prea putin umblata cu ea si nici un an nu are .
Legionaru'
Asa e , nu are un an.
Mai are 5 zile.
vio
pai smile.gif) io gasisem sa dau COrolla dupa 2 ani si cu 26 000 la bord cu 12 500 , eu dand pe ea 14 300:) dupa 2 ani o mashina nu se devalorizeaza mai mult de 20 % adica TVA biggrin.gif maxim 20%, dar fiind o piatza nemtzeasca ca sa zic asa unde mashinile care fac 7000 se vand cu 10 - 12 mii si cele care fac 12 mii cu mai putin pe ideaa mioritica prost intiparita ca mashinile germana "este cele mai bune" s-ar putea sa nu gaseasca asa repede
MotorHead
Multumesc pentru raspunsuri.

14500 imi pare cam mult, vreau totusi sa o dau

Toyota nu are inca buy-back, si chiar daca are avea nu cred ca as putea sa-l folosesc pentru ca nu imi iau o alta Toyota.

Cred ca o sa las pana la 12750, cum a zis Constantin. Dar daca nu o dau in vreo 3 saptamani o sa ridic pretul la peste 13000 si mai astept.
_Constantin_
Toyota ARE buy-back si nu trebuie sa iei masina de la ei.
MotorHead
QUOTE(_Constantin_)
Toyota ARE buy-back si nu trebuie sa iei masina de la ei.
Merci pentru informatie. Eu i-am intrebat pe cei de la Pitesti si mi-au zis ca nu au.
Legionaru'
La capitala "se trag sforile".
MotorHead
Da, asa se pare.
Dan52141
QUOTE(MotorHead)
Da, asa se pare.

Exista departament "Used cars" la Toyota bucuresti, in pipera.
Ti-am trimis mesaj cu datele de contact.
Da-le mail sau suna-l pe manager si o sa te lamureasca.
MotorHead
Am primit datele si de la alt forum user, va multumesc mult amandurora smile.gif O sa il contactez pe cel in cauza in curand.
Ciprian-153
Va rog mult sa-mi dati si mie datele departamentului "Used cars",doresc sa vand un Yaris achizitionat in iunie 2005, 22.000 km facuti. Multumesc din suflet!
MotorHead
Ti-am trimis un mesaj, succes!
_Constantin_
Si mie tot Dan514343435674 mi-a dat datele omului de la Toyota, ii mai multumesc si eu o data.
Tiberiu61940
Va rog sa ne tineti la curent cu vinzarea masinilor, in vara si eu va trebui sa imi vind Corolla mea, fara sa astept luni de zile.
M A R I A N
Vai de mine, dar de ce va vindeti Corollele? S-au stricat? unsure.gif
Costica101668
HB inseamna varianta scurta?

Imi trebuia mie asa ceva, insa vroiam varianta mai incapatoare!
MotorHead
QUOTE(Tiberiu61940)
Va rog sa ne tineti la curent cu vinzarea masinilor, in vara si eu va trebui sa imi vind Corolla mea, fara sa astept luni de zile.
Da, o sa anunt ce se mai intampla.

QUOTE(Marian67562)
Vai de mine, dar de ce va vindeti Corollele? S-au stricat? unsure.gif
A mea n-are nici pe dracu', dar vreau un Golf GTI.

QUOTE(Marian67562)
HB inseamna varianta scurta?

Imi trebuia mie asa ceva, insa vroiam varianta mai incapatoare!
E ceva mai mic portbagajul decat la Sedan, dar sunt si avantaje. In HB poti sa bagi un frigider, pe cand in Sedan nu (are deschiderea mai mica si nu intra).
_Constantin_
Si mie mi-se pare ca intr-un HB la nevoie poti baga mai mult decat intr-un sedan. Plus ca la HB bancheta spate se rabateaza complet si ramane o suprafata perfect plana spre deosebire de sedan.
Dan52141
Eu nu am simtit niciodata ca as fi avut nevoie de mai mult spatiu in portbagaj (la sedanul meu) in 5 ani de zile nu am carat nici un frigider sau ceva de genul asta,
daca pui in balanta portbagajul aproape dublu al sedanului si faptul ca te folosesti de el zi de zi in contrast cu portbagajul mic dar capacitatea de a cara lucruri voluminoase a hatchbagului, capacitate pe care o folosesti destul de rar in viata unei masini eu cred ca iesi mai castigat cu sedanul.

Nu stiu cum este la vechiul hatch corolla dar la Auris rabatarea scaunelor nu duce la o suprafata plana
vio
adica vrei sa zici ca tu ai portbagajul plin mereu ???? ......la HB vechi se face o suprafatza perfect plana ceeea ce este f cool cand ai de transportat ceva mai mare si tre sa stea drept
Sandu82940
Situatii si situatii....de ex eu am optat pt HB pt ca n-am vrut sa car zi de zi prin oras un volum neutilizat fara sens. Poate cei 310 l par putini, de fapt e un portbagaj sa zicem mediu, si pentru o familie ca a mea cu un copil mic e arhisuficient, am avut un singur concediu pina acum si n-am avut problema de spatiu de depozitare. E devarat n-am carat chiar tot sifonierul, dar pentru strictul necesar a fost OK! Plus ca la nevoie mai poti pune vreun rucsac si in masina pe scaunul din fata de exemplu! Portbagajul de la HB pare mai practic, are deschiderea mai mare plus ca asa cum s-a discutat poti transporta lucruri mai voluminoase la nevoie! La Auris este chiar un pic mai mare - 350 l! Dar pentru familiile mai mari Sedanul este obligatoriu!
Dan52141
eu cand plec in concediu de fiecare data am portbagajul plin si suntem doar doua persoane smile.gif... chiar daca nu umblu cu el plin toata ziua asa cum spune vio smile.gif prefer sa stiu ca la o adica am unde sa pun
Mai deunazi am luat 2 persoane de la aeroport care au venit de peste mari si tari cu vre-o 4 valize mari de tot si o gramada de alte genti ... pana la urma au incaput toate ... daca aveam HB trebuia sa merg cu 2 masini sa-i iau smile.gif
Ioan76853
acum depinde si cum folosesti porbagajul ala.... am carat cu HB chiar si tevi de PVC de 110 la 2M bucata(nu ma intrebati cum ca e greu de explicat), radiatoare, un an jumate a fost masina de santier. Daca stau sa ma gandesc am carat odata cu bancheta rabatuta si 2 caini.. si nu s-au plans de lipsa de spaiu smile.gif)

Alt avantaj vad eu la HB si anume stabilitatea in curbe, ai nevoie de un loc mai mic de parcare, greutate mai mica a masinii, nu e mult dar conteaza.
MotorHead
QUOTE(Dan52141)
eu cand plec in concediu de fiecare data am portbagajul plin si suntem doar doua persoane smile.gif... chiar daca nu umblu cu el plin toata ziua asa cum spune vio smile.gif prefer sa stiu ca la o adica am unde sa pun
Mai deunazi am luat 2 persoane de la aeroport care au venit de peste mari si tari cu vre-o 4 valize mari de tot si o gramada de alte genti ... pana la urma au incaput toate ... daca aveam HB trebuia sa merg cu 2 masini sa-i iau smile.gif
Eu zic sa-ti iei o remorca smile.gif Ce te faceai daca aveau inca un geamantan? Fii prevazator!

Depinde de nevoile fiecaruia, eu nu am simtit niciodata nevoia sa am un portbagaj mai mare. Si noua masina pe care sper sa o iau cat de curand e tot hatchback.
Legionaru'
Pentru tot ce discutati voi aici exista Hilux! biggrin.gif
Ioan76853
acu te dai bine pe langa mine sau ce?...Ala e mare si se parcheaza greu. Ti-o dau sa faci un test drive data viitoare.
Tiberiu61940
QUOTE(Marian67562)
Vai de mine, dar de ce va vindeti Corollele? S-au stricat? unsure.gif

Nicidecum, merge brici. Dar in toamna imi iau ramas-bun de la noroaiele (la propriu si la figurat) din romanica. Ciar imi place asa de mult incit imi voi lua o alta Corolla la destinatie (asta daca n-o sa-mi placa si mai mult altceva de pe acolo)
MotorHead
Tocmai am vandut-o si parca acum mi se rupe sufletul sad.gif Corolla asta a fost tare buna, dar mi s-a pus mie pata pe GTI. Nu am facut inca actele, urmeaza ca luni sa finalizez tranzactia. Pretul a fost 13200 EUR. Poate as fi putut obtine mai mult, dar sunt un tip mai comod. Momentul in care am vandut-o e destul de bun, in aprilie mi se termina asigurarea si trebuia sa fac si revizia de 1 an.

O sa-i fac poze pentru albumul de familie. Imi e greu. Nu sunt eu tipul care giugiuleste masina toata ziua dar ma atasasem de ea (si cred ca si ea de mine). Asta e viata, acum trebuie sa vad partea buna a lucrurilor si sa ma rog sa vina GTI-ul cat mai repede.
Legionaru'
Sper sa o fi vandut cuiva care va avea grija de ea.
Eu am vandut acum 7 ani o Dacia la care tineam ca la ochii din cap.Era prima mea masina.Cand am dat-o arata impecabil.Cand am dat-o avea 4 ani.Intr-un an tipul care a cumparat-o a adus-o intr-un fal fara de hal.Cand o vedeam ma durea sufletul.Dar asta e, nu toti stiu sa ingrijeasca o masina. :bash:
MotorHead
Da, sper si eu. E interesant cum ne atasam de masini tongue.gif Or fi avand si suflet in ele? Daca ar fi sa vand calculatorul sau o canapea parca nu mi-ar parea asa rau, cu masina e altfel.
Alexandru99778
Ma bucur ca ai reusit s-o vinzi. Eu am un Avensis de vanzare si nu ma suna nici dracu. Am dat-o la ziar, pe net, prin cunostinte si nimic. Off...greu mai scapi de japoneze sad.gif.
Sa nu ma intelegeti gresit. Tot toyota vreau sa-mi iau, dar se pare ca nu pot.......
Legionaru'
Alexandru, pune-i TDI pe spate si in 2 zile e vanduta! devil.gif
MotorHead
QUOTE(Alexandru99778)
Ma bucur ca ai reusit s-o vinzi. Eu am un Avensis de vanzare si nu ma suna nici dracu. Am dat-o la ziar, pe net, prin cunostinte si nimic. Off...greu mai scapi de japoneze sad.gif.
Sa nu ma intelegeti gresit. Tot toyota vreau sa-mi iau, dar se pare ca nu pot.......
O sa-i vina randul, stai linistit. Nici pe mine nu m-a sunat prea multa lume.
MotorHead
Asta era Corolla mea smile.gif Am scos-o duminica la o ultima plimbare pe autostrada, de ramas bun, si apoi i-am facut o multime de poze. Azi a facut si cumparatorul ceva trasee cu ea si a fost tare multumit, sper sa nu o strice.

EDIT: nu a functionat atasarea imaginii, chiar daca avea sub 100 KB

_Constantin_
Foarte frumoasa. Lasa ca o sa aiba grija de ea. Eu toate masinile care le-am vandut au avut parte de proprietari mai grijulii ca mine.
garabet58197
QUOTE(Dan52141)
QUOTE(MotorHead)
Da, asa se pare.

Exista departament "Used cars" la Toyota bucuresti, in pipera.
Ti-am trimis mesaj cu datele de contact.
Da-le mail sau suna-l pe manager si o sa te lamureasca.


Se mai poate trimite contactul pentru used cars?

Multumesc
Ciprian-153
QUOTE(garabet58197)
QUOTE(Dan52141)
QUOTE(MotorHead)
Da, asa se pare.

Exista departament "Used cars" la Toyota bucuresti, in pipera.
Ti-am trimis mesaj cu datele de contact.
Da-le mail sau suna-l pe manager si o sa te lamureasca.


Se mai poate trimite contactul pentru used cars?

Multumesc

Si eu sunt interesat. Am trimis mail,dar fara raspuns.Urmeaza un telefon,cat de repede. Garabet,daca reusesti ceva,da un semn,te rog. Multumesc,la randu-mi.
MotorHead
Si eu am trimis email la managerul de la Used Cars cu 2 saptamani in urma. Nu am primit nici un raspuns.
Dan52141
QUOTE(garabet58197)
QUOTE(Dan52141)
QUOTE(MotorHead)
Da, asa se pare.

Exista departament "Used cars" la Toyota bucuresti, in pipera.
Ti-am trimis mesaj cu datele de contact.
Da-le mail sau suna-l pe manager si o sa te lamureasca.


Se mai poate trimite contactul pentru used cars?

Multumesc


ti-am trimis datele de contact, luna trecuta cu siguranta a functionat, mai multe persoane au luat legatura cu domnul de la second-hand toyota
Incearca sa-l contactezi la telefon
Alexandru83741
salut,
ma intereseaza si pe mine un yaris diesel sau in cel mai rau caz benzina de 1,3, nu mai veche de 2005, daca vinde cineva poate ma anuntati si pe mine, masina o iau pentru sotie.multumesc anticipat.
lucian14
Si pe mine ma intereseaza o toyota. Astept mesaj sau mail beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.