Help - Search - Members - Calendar
Full Version: skoda octavia ambient 1.6 benzina +gpl sau ce altceva SH
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
daniela68770
salut! va urmaresc de multa vreme pe forum si , pt. ca a sosit momentul sa-mi cumpar si eu masina, va cer sfatul.
Dores o masina pina in max. 9500E, de familie. mai mult de oras, economa. Am gasit astazi in tirg o skoda octavia ambient 1.6i benzina+gpl, an de fabricatie 2002, full electric, 129346km, E4, adusa din Austria.
ce parere aveti?stie cineva mai multe despre acest tip de masina? merita banii? nu sint deja prea multi Km?
Nu sint o cunoscatoare,orice parere este binevenita si sper sa ma ajutati sa ma hotarasc. :angel:
Costica101668
Daca E4 vroia sa insemne EURO 4, io nu prea cred. Din 2002, sunt aproape sigur ca este EURO 3.
horia81181
nu e neaparat, eu am un ford KA din 2001 care e euro4
daniela68770
E4 inseamna intradevar euro 4.Si asa este,am vazut actele masinii, unde scria euro 4.Eu vreau sa stiu cit este de fiabila,deja are peste 100000 de km si intentionez sa o tin macar 5 ani.
O alta varianta la care m-am oprit in tirg era un Fiat Stilo 1.6,benzina, 2002 la 6500E.Pretul mi s-a parut bun,altceva nu stiu despre el.Dar eu prefer skoda octavia.
AlexTM
Octavia de 1.6 din 2002 are intr-adevar Euro 4.
Dar pretul mi se pare cam mare, o fi din cauza instalatiei GPL si/sau a noilor taxe de inmatriculare?
Eu iti recomand Octavia, dar trebuie sa-i faci o verifcare la un service Skoda inainte. 120000 km nu e asa mult, daca sint reali.

Rezervorul de GPL nu te incurca in portbagaj? Stiu, Octavia are un portbagaj imens, insa bancheta spate e rabatabila, asa ca poti sa o lasi ca sa transporti, ocazional, obiecte mai lungi. Nu te-ar incurca rezervorul, in acest caz?
daniela68770
multumesc! ma ajuta raspunsul tau. pretul nu include taxa de prima inmatriculare, 342 E. Cei din jurul meu sint reticenti apropo de instalatia de gpl - poate imi poate spune cineva concret de ce. Apropo de portbagaj, chiar am remarcat cit este de incapator.
Dan102455
GPL = solutia cea mai inteligenta deoarece reduce poluarea la 10% (deci poluarea scade cu 90%) si costurile pe km la 60% fata de benzina. In toata Eu gasesti GPL.

Eu nu as lua masina la mana a doua, as prefera la banii astia un Logan Laureate Plus 1,4MPi, nou-nout, la care sa ii pun GPL si as economisi si bani.

LoganLaureate 1,4MPi, Euro 4, cu ABS, AC, geamuri el, CD, etc costa doar 8470 Euro la care adaugi GPL cu doar 570 Euro, cheltuiala totala fiind 9020 Euro.
daniela68770
pina m-am gindit eu, Skoda octavia s-a vindut. De fapt de pe o zi pe alta.Acum caut altceva. :wave: Loganul de 1.4 nu cred ca este o alegere buna, chiar daca m-as incadra in 9500E. Alte pareri???
AlexTM
Eu zic sa-ti iei masina de afara (recte, Germania).
Gasesti pe internet, trimiti mail, vorbesti la telefon, mergi si o iei. Punct ochit, punct lovit smile.gif
Tarabostes
atat de simplu sa fie?
AlexTM
Daca esti din Bucuresti, nu e chiar asa simplu ca e mai departe sad.gif

Dar din Timisoara se poate. Pleci dupa-masa de-aici, a doua zi dimineata esti acolo, formalitatile dureaza max 3-4 ore, dupa-masa poti sa te intorci spre casa (dar e mai bine sa dormi o noapte la un hotel)

Te costa
- benzina dus-intors la o masina + intors la masina ta
- un hotel, mincare, etc...

Cam 300-350 EU si 2 zile.

PS: nu sint doar calcule teoretice.
DORU
Daniela, daca te decizi pt Octavia mk1, incearca sa creionezi cam ce-ti doresti de la o astfel de msina, cati km rulezi pe an, etc.
A K U
La masina luata de afara, ar avea de platit si taxa APIA-Tariceanu-Vladescu-Sulfina si costurile ar creste simtitor.
AlexTM
Si la masina dinauntru
QUOTE(daniela68770)
multumesc! ma ajuta raspunsul tau. pretul nu include taxa de prima inmatriculare, 342 E.
daniela68770
QUOTE(DORU)
Daniela, daca te decizi pt Octavia mk1, incearca sa creionezi cam ce-ti doresti de la o astfel de msina, cati km rulezi pe an, etc.

imi place skoda octavia. Am un fix ca sa zic asa.Dar de fapt imi permit 0 masina pina in 9500E, mai mult de oras si un concediu pe an. Rationamentul meu este urmatorul:masina pina in 7000 E, fara prea multe pretentii din partea mea.Dar ce trece de 7000 deja mi se pare mult si atunci vreau sa am masina, nu doar o jumatate de masina.De aceea imi placea Skoda pe care o gasisem:era o masina "intreaga" si economa. Mai mult de 15000 km nu cred ca as face intr-un an
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.